Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb

Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb

18.10.2019 8:39, aktualizováno: 18.10. 12:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Člen bankovní rady Michl bude v listopadu hlasovat pro ponechání sazeb beze změny. Vyplývá to z jeho prezentace zveřejněné na webu ČNB. Kromě toho v ní centrální bankéř uvedl, že příští pohyb sazeb může být nahoru i dolu. 

Ke zvýšení by mohlo dojít, pokud se průmyslový sektor zotaví a modely ČNB budou naznačovat, že ukazatel hlavní inflace zůstane nad inflačním cílem ČNB déle, než se čekalo. Ke snížení by podle něj mohlo dojít kvůli recesi ve zpracovatelském sektoru.

ČNB změnila sazby naposledy v září, a to směrem nahoru. Od posledního zvýšení úrokových sazeb se podle Michla změnil sklon výnosové křivky, která se na spreadech mezi pětiletými a ročními papíry ponořila hlouběji do inverze. To by podle něj mohlo naznačovat případnou recesi.

„Na měnově politickém zasedání v listopadu dám přednost stabilitě úrokových sazeb,“ uvedl v prezentaci pro včerejší vystoupení na semináři Bank of America Merrill Lynch v USA centrální bankéř.

Dále zmínil, že český průmysl si zahrává s recesí: V posledních třech měsících můžeme v růstu průmyslové výroby pozorovat negativní čísla (meziroční změna; od června do srpna 2019). Mírně klesly také průmyslové objednávky (meziročně 0,9 % v srpnu) a investiční aktivita byla v záporném teritoriu také, zmínil s poukazem na dva kvartály meziročních poklesů fixních investic.

Po schválení nového českého zákona o ČNB budeme připraveni zahájit kvantitativní uvolňování, pokud to bude třeba, uvedl také Michl. „Podle mého názoru by to byl lepší krizový nástroj měnové politiky než třeba devalvace naší měny (2013 – 2017) nebo zavedení záporných úrokových sazeb,“ stojí také v materiálu na webu ČNB.

Pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovali na jednání sedmičlenné bankovní rady České národní banky 25. září viceguvernér ČNB Marek Mora a člen rady Vojtěch Benda.

Zdroj: ČNB

 
 
 

Čtěte více:

5:2 pro stabilitu sazeb. ČNB zvažuje, co s výnosy z devizových rezerv
25.09.2019 15:22
I ve stínu německé recese se české ekonomice daří růst, inflační tlak...
Rozbřesk: Jestřábi z ČNB čekají na svou příležitost v listopadu
26.09.2019 9:17
I ve stínu německé recese se české ekonomice daří růst, přetrvávají in...
ČNB: Záznamy z jednání budou obsahovat jmenovité argumenty, pro zvýšení sazeb posledně hlasovali Mora a Benda
04.10.2019 9:27
Česká národní banka oznámila, že začne v příštím roce v záznamech z mě...
Patria Investiční konference: Analytici o akciích, dluhopisech i zlatě, Zdeněk Tůma i Tomáš Nidetzký nejen o koruně a ČNB
10.10.2019 20:18
Sledujeme výběr z 11. Investiční konference Patria Finance na hlavní t...
Vojtěch Benda z ČNB: Stále vidím prostor pro zvýšení sazeb
15.10.2019 12:58
Česká národní banka (ČNB) má stále prostor pro zvýšení úrokových saz...
Experti ČNB: Zatím nás nečeká ani euro, ani konec hotovosti
15.10.2019 16:16
I když v poslední době roste popularita bezhotovostních plateb a další...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data