I když v poslední době roste popularita bezhotovostních plateb a dalších inovací v bankovnictví, konec hotovosti nejspíš v nejbližších dekádách nenastane. V panelové diskusi se studenty Fakulty podnikatelské VUT v Brně ke 100 letům československé měny to dnes řekli experti České národní banky (ČNB).
"Platební karty podle údajů za rok 2018 v 56 procentech lidé používali pro výběr hotovosti z bankomatů. Platba hotovostí má řadu výhod, je okamžitá, můžete si být jistí, že ji obchodník přijme, navíc je anonymní, a při hotovostních platbách zacházíme s penězi obezřetněji než při bezhotovostní platbě," uvedl ředitel peněžní sekce ČNB Josef Ducháček.
Objem hotovosti v oběhu podle něj v Česku každým rokem narůstá. Od roku 1993 se zvyšoval průměrně o devět procent, v posledních letech činil nárůst 4,5 procenta. Ke konci září byla v Česku v oběhu hotovost v hodnotě 630 miliard korun. "Hotovosti přibývá, protože přibývá lidí, turistů, ale i bankomatů a obchodů," dodal Ducháček.
Člen bankovní rady Vojtěch Benda konstatoval, že v nejbližších dekádách pravděpodobně konec hotovosti nehrozí, i když lidé mají rádi inovace v bankovnictví jako bezkontaktní platby či platby prostřednictvím QR kódů. "Kolem digitálních měn je stále ještě hodně otázek, co se týká například možné anonymity, kterou nám dává platba hotovostí," uvedl.
V diskusi vyjádřil pochybnost nad tím, zda se Česko v nejbližší době začne připravovat na vstup do eurozóny, tedy mezi země využívající společnou evropskou měnu euro. "Kurz koruny vůči euru je velmi stabilní ve srovnání s výkyvy jiných měn. Myslím si, že u nás diskuse o přijetí eura ještě dlouho nebude. Pro vstup do eurozóny zatím u nás neexistuje žádný z důvodů, který vedl k přijetí eura například Francii, Itálii nebo Německo," řekl Benda.