Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
5:2 pro stabilitu sazeb. ČNB zvažuje, co s výnosy z devizových rezerv

5:2 pro stabilitu sazeb. ČNB zvažuje, co s výnosy z devizových rezerv

25.09.2019 15:22
Autor: Petr Dufek, ČSOB

I ve stínu německé recese se české ekonomice daří růst, inflační tlaky přetrvávají a bankovní rada ČNB řeší, co se sazbami. Už před dnešním zasedáním bylo zřejmé, že debata se bude točit okolo otázky, zda sazby ponechat či zvýšit, nicméně dva hlasy pro jejich navýšení jsou přece jen trochu překvapením. Zvlášť v situaci, kdy už třeba ECB sama téměř neví, jak ještě více uvolnit svoji měnovou politiku.

Ponechání sazeb na současné úrovni je vlastně pragmatickým rozhodnutím na zasedání, kdy je k dispozici stará, byť vcelku se naplňující, prognóza. Ta sama o sobě předpokládá, že by ČNB měla svoji hlavní sazbu letos ještě jednou zvýšit, aby ji mohla hned na začátku roku opět snížit… a nikoliv jednou. Proto těsně před potenciálním brexitem a novou várkou dat z Evropy se rozhodnutí nepospíchat zdá jako nejlepší.

Hlavním argumentem pro ponechání sazeb byla opatrnost daná nejistotami a riziky z vývoje v zahraničí. Pro zvýšení sazeb zase svědčily, kromě prognózy, zvýšené inflační tlaky a slabá koruna. Nicméně, jak uvedl guvernér, i na příštím zasedání se nejspíše o zvýšení sazeb bude znovu jednat.

O snižování sazeb, které v nemalé míře implikují finanční trhy, řeč tentokrát nebyla a zřejmě ani v listopadu nebude. Zato nejspíše začne diskuse okolo možnosti odprodeje výnosů z devizových rezerv. Ne že by samy o sobě zválcovaly kurz a pomohly koruně směrem k prognóze, ale alespoň by zbrzdily soustavný nárůst devizových rezerv. Už třeba proto, že je otázkou, kam vlastně tyto – převážně eura – investovat v době, kdy ECB drží sazby v mínusu a hodlá znovu začít deformovat bondový trh.

 
 

Čtěte více:

Viceguvernér ČNB Mora: Sazby ČNB se během 12 měsíců asi nehnou
11.09.2019 11:28
Úrokové sazby České národní banky (ČNB) by měly zůstat v průběhu příš...
Člen rady ČNB Dědek: Stabilitu sazeb v nejbližší době vidím jako optimální
12.09.2019 16:30
Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Oldřich Dědek považuje st...
Tomáš Holub (ČNB): Bude pokračovat diskuze, zda sazby držet či zvýšit
17.09.2019 10:57
Česká národní banka bude i po osmi zvýšení úrokových sazeb během pos...
ČNB dnes sazby nemění. Diskusi o jejich růstu Rusnok čeká v listopadu nad novou prognózou
25.09.2019 13:08
ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrov...

Váš názor
  •  
    25.09.2019 19:30

    Větší část devizových rezerv by bylo rozumné investovat do dodávky technologie prvního jaderného bloku. Přemýšlejte o tom a vytvořte ve spolupráci s vládou projekt vhodných investic (se státním vstupem), tak, aby ve vleklé krizi přinášel výnosy. Další projekty s ohledem na co nejvyšší zaměstnanost a opět i profit státu, abychom nebyli krizí poškozeni jako ostatní. Vysoká nezaměstnanost je nežádoucí z mnoha ohledů.
    James Bond
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data