Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecké banky v euforii. Spoléhají se na Hercula

Řecké banky v euforii. Spoléhají se na Hercula

09.12.2019 13:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Po deseti letech smutku se v Aténách začíná objevovat nový pocit euforie. Řecká burza cenných papírů letos bude mít nejlepší výkon ze všech světových burz. Investoři věří novému premiérovi Kyriakosovi Mitsotakisovi splní svůj slib přilákat zahraniční investice a podpořit růst.

Hvězdami jsou akcie bank, jejichž hodnota se za méně než 12 měsíců téměř zdvojnásobila. Politici a finančníci věří, že našli na špatnými půjčkami zamořený bankovní systém zázračný lék. Schéma nazvané Projekt Hercules, vytvořené podle italského plánu „GACS“, zahrnuje komplikovanou kombinaci sekuritizace a státních záruk.

Hercules nepochybně pomůže bankám zajistit si lepší cenu, díky tomu, že je zbaví svých nesplácených úvěrů a urychlí tak oddalovanou čistku. Vytváří však riziko pro daňové poplatníky, kteří dostanou tučný účet, pokud věci nepůjdou podle plánu. Vláda musí však musí nadále usilovat o reformování svých zákonů o platební neschopnosti. Pouze to by totiž dokázalo zvýšit hodnotu zástavy přislíbené bankám a umožnit dlužníkům pokračovat ve splácení.

Řecké banky mají po hospodářské krizi naloženo asi 75 miliard EUR nesplácených úvěrů. Tato ohromující částka (odpovídající přibližně 40 % celkových úvěrů země) snižovala cenu akcií a ztěžovala bankám poskytovat úvěry podnikům a spotřebitelům. Celá léta se politici a bankéři rozmýšleli nad tím, co dělat. Čelili totiž dvěma protichůdným problémům: evropská pravidla pro státní podporu zakazují vládám zbavovat se špatných půjček za nadsazené ceny; ale banky, které je likvidují za příliš nízké ceny, si mohou ve svých rozvahách vytvořit díru.

Nyní Mitsotakisova vláda říká, že vydá záruky až za 12 miliard EUR, které banky mohou použít při spojování svých špatných půjček a jejich následného rozporcování podle rizikovosti – tj. v procesu zvaném sekuritizace. Řecký stát zaručí „seniorní“ tranše, zatímco tranše „mezanin“ a „junior“ budou chráněny méně. Seniorní tranše si banky plánují ve svých rozvahách ponechat, ostatní budou prodány nebo distribuovány investorům. Mnoho z těchto půjček bylo označeno jako s mimořádně vysokou hodnotou. Ale protože je seniorní tranše považována za bezrizikovou, může se uvolněný kapitál lépe využít.

Projekt „GACS“ znamenal pro Itálii úspěch a pomohl snížit počet nesplácených úvěrů. Bylo by však chybou předpokládat, že Hercules na vyřešení řeckého bankovnictví stačí sám. Nesmíme zapomenout na to, že se seniorní tranše věší na hrb daňovým poplatníkům. Nakolik je to riskantní, bude záviset na schopnosti bank znovu získat zástavu a na ekonomice. Čím rychlejší bude růst Řecka, tím pravděpodobněji budou daňoví poplatníci ušetřeni.

Další obavou je, že řecký insolvenční režim je nesmírně chaotický. Existuje několik způsobů úpadku společnosti i jednotlivce, což dává prostor pro arbitráž mezi různými postupy. Nová vláda to plánuje zjednodušit, což by ale mohlo vést k veřejným protestům, když by hrozilo vystěhování majitelů domů s prodlením na hypotékách. Efektivnější insolvenční režim je však nezbytný, pokud mají banky za své nesplácené úvěry dostat lepší cenu.

Hercules také nezbaví čtyři hlavní řecké banky rozdílů mezi sebou. Eurobank Ergasias a Alpha Bank vypadají podstatně silnější, protože prosazují ambiciózní plány na snížení své hromady nedobytných úvěrů. Řecká národní banka a Piraeus Bank jsou daleko za nimi, ale prozatím nepotřebují více kapitálu. Jakmile se však jejich čistky nesplácených úvěrů uvedou do chodu, bude jasnější, zda nebudou muset své rozvahy ještě zvýšit.

V některých ohledech jsou řecké banky šťastnější než jejich evropští vrstevníci. Úrokové sazby tam jsou vyšší než kdekoli jinde v eurozóně, což bankéřům poskytuje zdravější marže. Živější ekonomika by byla dalším přínosem, pokud bude nová vláda i nadále plnit své reformní závazky. Hercules však potřebuje pomoc. A byla by škoda, kdyby jeho síla přišla vniveč.

Zdroj: Bloomberg


 

Čtěte více:

Řecko chce předčasně splatit část svých dluhů u MMF
16.09.2019 15:55
Řecko chce předčasně splatit 2,9 miliardy eur (75 miliard Kč) z téměř...
Schivardi: Skryté slabé místo periferie eurozóny
03.10.2019 11:01
Růst produktivity na jihu Evropy byl od poloviny devadesátých let znat...
Řecko právě přestalo být dluhopisovým vyděděncem
09.10.2019 12:57
Řecký přerod z vyvrhele dluhopisových trhů v jednoho z členů evropskéh...

Váš názor
  • Kanagom
    10.12.2019 8:49

    Pokud nepůjdou díry v řeckých financích zalepit Herkulem, ještě by měli zkusit Kanagom.
    Lumídek
Aktuální komentáře
08.05.2021
9:04Víkendář: Změna tržního příběhu v druhé polovině roku
07.05.2021
22:09Navzdory slabé americké ekonomice nové rekordy na Wall Street, Roku +11,5 %  
18:32Nablýskané nic
17:36Abeceda ETF: Jak fungují a jaké mají výhody pro investory
17:05Akcie, dluhopisy i zlato nadšené ze špatných dat  
16:59Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady
16:59Jan Cepák: KB může být silnější. Povýsledkový Nasdaq má potenciál k výběru zisků
16:15Studená sprcha z trhu práce v USA. Co znamená slabá zaměstnanost?  
14:15Technologická euforie
13:37Německá automobilka BMW v prvním čtvrtletí téměř zpětinásobila zisk
13:21Cena mědi vystoupila na rekord, tuna je za více než 10 300 dolarů
12:01Perly týdne: Obrat na akciích a komoditní supercyklus
11:51Za meziroční růst prodejů vděčí Adidas hlavně Číně  
11:31Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta. Volných míst opět víc než uchazečů
11:09Cyklické oživení v plném proudu, výsledkům Siemens není co vytknout
11:01Je silný trh práce plus, nebo minus? Na akciích převládá růst, dolar ztrácí  
10:52Letová kapacita IAG zůstane nízká, na skutečné zotavení je nutno ještě počkat  
9:52Komentář: Stavebnictví se dostává z útlumu
9:19Petr Dufek: Průmyslová výroba nabírá na obrátkách
9:13Rozbřesk: ČNB chce letos určitě začít se zvyšováním sazeb. Koruna v reakci posiluje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data