Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A je to tady: Největší světový správce majetku zamával praporem udržitelnosti

A je to tady: Největší světový správce majetku zamával praporem udržitelnosti

14.01.2020 16:21
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Laurence D. Fink je ve světě financí pojmem. Založil a řídí společnost BlackRock, která je se skoro 7 biliony dolarů největším správcem jmění na světě. Nyní Fink sdělil, že BlackRock se při rozhodování o investicích bude orientovat hlavně na udržitelnost. A to už by mohlo něco znamenat. BlackRock není prvním, kdo se zavázal, že se bude soustředit na ekologické dopady byznysu. Žádný velký investor v USA ale ještě neprohlásil, že je ochotný udělat z toho středobod své investiční strategie, napsal list The New York Times.

Zásadním způsobem by se změnila investiční politika fondu, kterému svěřily své peníze jednotlivci, firmy i správní celky. A dopady by mohly být ještě širší. Rozhodnutí BlackRock by mohlo znamenat tlak na konkurenty, namátkou třeba Vanguard, T. Rowe Price nebo JPMorgan Chase. Proměnit by se tak mohla celá podoba toho, jak korporátní Amerika vůbec dělá byznys, napsal také list.

Fink každý rok píše ředitelům největších společností na světě. V letošním dopise napsal, že firma začne opouštět některé investice, které „představují vysoké riziko v souvislosti s udržitelností“, jako jsou třeba producenti energetického uhlí. O uhlíkové stopě by neměly uvažovat jenom energetiky, ale všechny firmy, a Fink by je k tomu chtěl tímto vybídnout.

„Vnímání se rychle mění a my se podle mého názoru nacházíme na okraji zásadního přebudování financí,“ napsal Fink v dopise, zveřejněném na firemním webu. „Důkazy klimatického nebezpečí vyžadují, aby investoři přehodnotili základní domněnky týkající se moderních financí.“

Nejhorší krize jeho kariéry

BlackRock podle něj také představí nové fondy, které škrtnou akcie orientované na fosilní paliva, a bude tlačit na to, aby firmy přestavily svoje plány, jak fungovat v případě, že se podaří plně realizovat cíl Pařížské dohody omezit globální oteplování na méně než dva stupně. BlackRock bude na základě těchto plánů pak zjišťovat, zda si firma uvědomuje riziko a adekvátně se připravuje na budoucnost.

Pokud jde o řešení společenských problémů, Fink nekráčel vždy mezi prvními a samotný BlackRock byl terčem kritiky průmyslových a ekologických skupin i některých členů amerického Kongresu, že tato témata neprosazuje dostatečně.

Fink, který je v americkém politickém systému na straně demokratů, tedy oponentů současného prezidenta, kdysi v rozhovoru prohlásil, že jde o čisté byznysové rozhodnutí a politika není jeho součástí. V dopise nyní varuje před krizí, která je prý nejhorší za 40 let, co ve financích působí.

Po celém světě se mezitím zvyšuje tlak na vlády, aby se změnou klimatu začaly vážněji zabývat. Dopis v tomto smyslu v prosinci podepsalo 631 investorů po celém světě, což v řeči peněz znamená tehdejších 37 bilionů USD v aktivech. Největších amerických firem však bylo “podezřele” poskrovnu, píšou NYT.  BlackRock se do kampaně Climate Action 100+ zapojil o měsíc později.

Kdyby Fink vytáhl z akcií znečišťovatelů peníze klientů doopravdy vytáhl, dost by jim to pomohlo, napsal také NYT. Sektor energetiky v rámci S&P 500 si za posledních 10 let do minulého pátku připsal 2 %. Širší index S&P 500 vyrostl za tu dobu skoro na trojnásobek. BlackRock by nyní chtěl zvýšit objem udržitelných aktiv ve správě během deseti let z 90 miliard na jeden bilion.

Jak vyřešit konflikt?

Celá věc má ale háček. Většina peněz uložených ve firmě leží ve fondech pasivního investování, které slepě kopírují indexy, obsahující principiálně i akcie znečišťovatelů. Pro BlackRock je na této úrovni technicky nemožné prodávat akcie firem, u kterých nabude dojmu, že se do udržitelnosti zrovna moc nehrnou.

Zelenou cestou by ale mohl jít v případě aktivně řízených fondů, kde si může složení akcií vybírat. Kromě toho by chtěl vytvořit udržitelné verze svých vlajkových iShares indexů a zdvojnásobit počet veřejně obchodovaných fondů postupujících v souladu se společenskými, ekologickými a správními kritérii udržitelnosti (ESG) na dvojnásobných 150.

Znečišťovatele pak BlackRock hodlá pobízet k úvahám o přechodu na obnovitelné zdroje. A pokud posun nebude dost rychlý, bude postupovat ostřeji a hlasovat proti nim, napsal také Fink.

Plošně ne

Plošný prodej energetických firem produkujících fosilní paliva by ale sám podle svých slov neprosazoval. Dnešní věda totiž navzdory neuvěřitelnému pokroku stále nedokáže nahradit řadu způsobů používání uhlovodíků, které jsou zcela zásadní, domnívá se také. BlackRock tak vzhledem ke své velikosti zůstane pořád jedním z největších investorů do fosilních paliv na světě, podotýkají NYT.

Je otázkou, do jaké míry si budou finanční společnosti ve svém úsilí na poli udržitelnosti konkurovat, nebo spolupracovat. Zdroje Bloombergu mezitím informovaly, že David Vogel, který jako jeden z prvních použil při obchodování strojové učení, shání 1,5 miliardy USD pro nový fond, který bude analyzovat big data při hledání investic spojených se změnou klimatu. Jmenovat se bude The Voloridge Sustainability Fund a soustředit se prý má na firmy, které zasáhly povodně, požáry a jiné přírodní pohromy.

Investice v souladu s kritérii ESG stále více hledají i jiní velcí investoři, na příklad penzijní fondy. Hedgeovým fondům se na tuto vlnu tak rychle naskakovat nedaří, napsal Bloomberg.

Zdroje: BlackRock, NYT, Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

Investiční tip BlackRock: Nový kapitál brzy přinese ovoce
05.09.2019 13:47
BlackRock jakožto největší globální správce aktiv (objem aktiv pod spr...
Smith: Ekonomický růst jako rozsudek smrti pro Zemi?
06.11.2019 18:15
Pro některé intelektuály a ochránce životního prostředí je danou věcí,...
Proti zelené dohodě Komise se staví i Česko, chce prosadit jadernou energii za zelenou
12.12.2019 10:26
Radikální plán Evropské komise na proměnu Evropy v první světový klima...
Co se na trhu cení
13.12.2019 17:54
Nová studie Benjamina Hübela z Friedrich-Alexander-Universität je jedn...
Nejpopulárnější palivo na světě prý bude i dál uhlí
23.12.2019 5:56
I když se západní státy obracejí k čistším zdrojům elektrické energie,...
Investiční výhled Patria 2020: Potenciál pro akcie
14.01.2020 13:26
Rok 2019, a především jeho hektický závěr, vyhnal ceny akcií na západn...
Green: Krize globalizaci nezastaví, klimatické změny mohou
31.12.2019 7:13
Jeremy Green se věnuje politické ekonomii na Cambridge University a v ...
Blíží se éra obnovitelných zdrojů energie bez dotací?
12.01.2020 13:40
Výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů (OZE) se stala již ko...

Váš názor
 • Komici
  14.01.2020 17:58

  A kdo není znečisťovatel? Ten koho určí komis ekosoudruhů?
  HenryFord
  • Re: Komici
   14.01.2020 19:54

   "Po celém světě se mezitím zvyšuje tlak na vlády".. jo, asi by stalo za to, poradne prozkoumat kdo je za tim udajne celosvetove rostoucim tlakem :o] Tady pujde spis o neco jinyho nez porucime vetru desti-normalni lidi chapou ze je to hovadina. Tahle zelena manie smrdi jako zrod nejvetsiho ponzi stoleti.
   Ai-kun
Aktuální komentáře
25.06.2024
14:55Podle Bank of America by zlato mohlo v příštích 12-18 měsících vzrůst na 3000 dolarů
14:18The Information: Boj mezi EU a technologickými giganty z USA je v nové fázi
13:50Novo Nordisk získal v Číně povolení pro svůj populární přípravek na hubnutí
13:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky jednání řádné valné hromady
13:40Než otevře Wall Street: SolarEdge, Spirit Aero, Gap  
13:39Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: ESG Report za rok 2023
13:13Summers: Nejhorší ekonomický nápad v historii Spojených států
12:24DAX klesá pod vahou Airbusu a Mercku, zatímco Amerika řeší rotaci z polovodičů  
12:11ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 24. 6. 2024
11:1613% propad akcií Nvidie nutí obchodníky hledat oporu v grafech
10:37Airbus (-11 %) reviduje svůj výhled kvůli chybějícím dílům. Problémy s dodávkami 'tu nějakou chvíli zůstanou'
9:55Akcie Mercku klesají o 10 pct po již druhém selhání slibného léku za poslední půlrok
9:32ČEZ, a.s.: Vnitřní informace
9:11Rozbřesk: Pravice mírní populistickou rétoriku a francouzská aktiva se stabilizují
8:49ČEZ vyplatí dividendu 52 Kč/akcie, Nvidia v korekci a dnešní futures v červených číslech  
24.06.2024
23:14ČEZ vyplatí dividendu 52 korun na akcii, schválila valná hromada
22:01Investoři vybírají zisky z AI  
17:30Wall Street zaostává za rostoucí Evropou. Zátěží je Nvidia  
17:30Jednoduchý, ale snad ne příliš zjednodušený příběh amerických akcií posledního čtvrt století
17:08J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data