Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)

Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)

24.01.2020 11:01
Autor: Gabriela Žáková, Patria Finance

Ericsson ve výsledcích za 4Q nedosáhl na výhled zisku poté, co tržby v USA zasáhla nejistota ohledně navrhované fúze mezi T-Mobile US a Sprint. Jeho akcie klesají o 9 %.

Čisté tržby za čtvrtý kvartál ve výši 66,4 miliardy SEK nedosáhly na průměrný odhad trhu (65,99 miliardy SEK). Přesto firma navrhuje zvýšit dividendu za fiskální rok na 1,50 SEK na akcii (rok předtím 1,00 SEK).

Provozní zisk za čtvrté čtvrtletí činil pouhých 6,5 miliardy SEK ve srovnání s odhady trhu 7,1 miliardy SEK. Zisk ovlivnily i vyšší výdaje a akvizice výrobce antén Kathrein. Navíc generální ředitel Ericssonu Borje Ekholm uvedl, že výdaje letos zůstanou vysoké, protože Ericsson navyšuje investice do digitalizace svých interních procesů. Plus potřebuje také investovat do etiky a dodržování compliance poté, co v USA dostal pokutu ve výši 1 miliardy USD za úplatky a korupci.

Upravená hrubá marže 37,1 % tak podstřelila odhad o 10 bps, přičemž za ní stojí zejména nízká upravená hrubá marže u zmíněné divize Networks, která s 14,5 % hluboce podstřelila odhad 16,7 %.

Americké telefonní společnosti pozastavily výdaje na budování sítí nové generace, dokud nebude jisté, zda bude schválena fúze třetího a čtvrtého největšího operátora v zemi. Tato fúze je již od jejího ohlášení v roce 2018 zatěžkána žalobami a nyní je v rukou okresního soudce USA.

Tato nejistota vedla „ve čtvrtém čtvrtletí ke zpomalení v našem severoamerickém byznysu, což má za následek, že Severní Amerika má na určitou dobu nejnižší podíl na celkových tržbách,“ uvedl výkonný ředitel švédského výrobce síťových zařízení Borje Ekholm v prohlášení.

Nedostatečné zisky tak přerušily trend čím dál lepších výsledků za vedení Ekholma a jde o znepokojivé znamení pro výhled tohoto odvětví v blízké budoucnosti. USA jsou považovány za jednoho z průkopníků mobilních sítí 5G. Na některých trzích se teprve velice pomalu rozbíhají, protože operátoři čekají na dostupné spektrum a další důkazy toho, že je zákazníci skutečně chtějí.

Čínský rival Huawei Technologies má v USA červenou kvůli obavám z bezpečnosti, takže trh by měl být Ericssonu a jeho severské sestře Nokia široce otevřený. Nokia rovněž varovala, že proces dohody mezi Sprintem a T-Mobilem může prodeje 5G zpozdit.

Ekholm řekl, že hlavní fundamenty byznysu v Americe jsou stále silné. „Provoz stále roste. Proto se ohledně roku 2020 cítíme velmi dobře, přestože nevíme, kdy tato nejistota skončí, “ řekl po telefonu.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Summary: Kvartální výsledky Ericsson, Netflix a Morgan Stanley
17.10.2019 17:44
Výrobce telekomunikačních zařízení a přední poskytovatel 5G vybavení E...
Bloomberg: Nokia by mohla být vyřazena z modernizace sítí pro Telecom Italia
07.11.2019 10:40
Telecom Italia pravděpodobně vyloučí Nokii z modernizace své mobilní s...
Týdenní výhled: Revize politiky ECB, davoské fórum a výsledky čipových firem
20.01.2020 12:08
Jednání ECB ve čtvrtek nepřinese žádnou změnu sazeb. Minule jsme se m...

Váš názor
  •  
    24.01.2020 18:54

    Čisté tržby za čtvrtý kvartál ve výši 66,4 miliardy SEK nedosáhly na průměrný odhad trhu (65,99 miliardy SEK) ::::????????????????
    jb73
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů