Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putinovi obvyklí podezřelí

Putinovi obvyklí podezřelí

10.02.2020 15:58

Ruský prezident Vladimir Putin zahájil v lednu přestavbu ruské vlády a ústavního pořádku, přičemž naznačil, že tak či onak zůstane u moci i po vypršení svého funkčního období v roce 2024. Zároveň upravil hospodářskou politiku země v souladu s předpokladem, že vyšší státní investice podpoří růst. Zde však Putinovy naděje nejspíš zůstanou nenaplněné.

Na hospodářskou politiku země tradičně dohlížejí ruský premiér a jeho první náměstek. V novém rozdělení moci nahradil dlouholetý šéf daňové správy Michail Mišustin Putinova nešťastného náhradníka Dmitrije Medveděva ve funkci premiéra, Putinův hlavní ekonomický poradce Andrej Bělousov se ujal funkce prvního vicepremiéra a Anton Siluanov zůstal ministrem financí. (Putinovým novým ekonomickým poradcem se stal bývalý ministr hospodářství Maxim Oreškin, hvězdný mladý technokrat s názory blízkými Bělousovovi.)

Bělousov působil jako Putinův poradce sedm let, takže jeho myšlení začalo odrážet myšlení jeho pána. Jakožto syn prominentního marxistického ekonoma je neskrývaným stoupencem centrálně řízeného hospodářství, který se prohlašuje za keynesiána, z čehož vyplývá, že podporuje vyšší státní výdaje. Od roku 2018, kdy byli „znovuzvoleni“, se Putin s Bělousovem zaměřují na 13 národních projektů, které mají zlepšit životní úroveň a zvýšit investice do infrastruktury.

Mišustin si zase získal reputaci jako efektivní administrátor a také jako počítačový expert se silnými vazbami na Západ. Sklízí všeobecnou chválu za digitalizaci ruské daňové soustavy, která usnadňuje výběr i vracení daně z přidané hodnoty exportérům. Daňová správa pod jeho vedením však pokračovala v nehorázném vydírání podnikatelů. A jak ukázal bojovník proti korupci Alexej Navalnyj, Mišustinova rodina vlastní v Moskvě nemovitosti v hodnotě 45 milionů dolarů, které nemohla získat z legálních příjmů.

Přestože je však Mišustin od roku 2010 jedním z nejvýznamnějších členů ruské vlády, úspěšně se vyhýbá drobnohledu veřejnosti. Coby schopný zákulisní kariérista si už v roce 2008 uvědomil, že nejrychlejší cestou zajišťující vstup do Putinovy elity je hrát lední hokej, přestože mu pro tento sport chybí přirozený talent. A také podle Putinova příkladu otevřeně podporuje ruskou pravoslavnou církev. Jeho vyhlídky rozhodně nezhatila ani skutečnost, že jeho otec pracoval pro KGB.

Putinovy personální změny naznačují, že prezident nebyl spokojený s neschopností předchozí vlády vyčleňovat prostředky pro národní projekty. Zatímco Medveděv byl vnímán jako špatný administrátor, Siluanov měl pověst přehnaně přísného účetního. Rusko v posledních dvou letech vykazuje značné rozpočtové přebytky, navzdory Putinově výslovné touze zvýšit veřejné výdaje.

V předchozích letech bylo hlavní Putinovou prioritou chránit suverenitu Ruska hromaděním rezerv mezinárodních měn. Jejich objem se však vyšplhal až na 560 miliard dolarů, což bohatě stačí na to, aby se prezident cítil bezpečně – zvláště když se nyní snížila pravděpodobnost nových západních sankcí. A protože se průměrný roční růst zasekl od roku 2009 na hodnotě 1%, je novou prioritou zvyšování výkonu, přičemž Bělousov věří, že toho lze dosáhnout státními investicemi.

Obecněji řečeno zasedá v nové ruské vládě devět vicepremiérů (v předchozím kabinetu jich bylo deset) a 21 ministrů, z nichž pouze tři jsou ženy. Zbytek tvoří šediví konformní technokraté ve věku 39 až 63 let, kteří mají bez výjimky těsné osobní vazby na někoho z nejužšího okruhu Putinových lidí.

Nová vláda má tři patrná vlivová centra. Prvním z nich je poněkud překvapivě „Mišustinova klika“ tvořená třemi novými místopředsedy vlády, z nichž jeden je šéfem Mišustinova úřadu. Předchozí premiéři nikdy neměli ve vládě tak silné osobní spojence. Je zřejmé, že Mišustin bude silou, se kterou se bude muset počítat. Zbylými dvěma protagonisty, kteří mají ve vládě vlastní mocenský blok, jsou moskevský starosta Sergej Sobjanin a ministr obrany Sergej Šojgu.

Nová vláda je nejen vysoce technokratická, ale i dosti apolitická. Dva výrazní nacionalisté z předchozího kabinetu, ministr kultury Vladimir Medinskij a ministryně školství Olga Vasiljevová, v nové vládě nezasedli, avšak totéž platí i o jediné skutečné liberálce Olze Goloděcové. Putin jako by naznačoval, že už ho unavují kulturní války a přeje si efektivní administrátory, kteří dokážou plnit jeho rozkazy.

Putinův ekonomický program má ovšem pramalou šanci na úspěch. Stejně jako v minulosti si budou státní investice do infrastruktury a další výdaje přivlastňovat Putinovi kamarádíčkové. Putin se možná nechal unést zbožnými přáními a zatím si neuvědomuje, že systém postavený výlučně na korupci jen těžko podporuje růst. Tato bezradnost byla patrná v jeho „poselství o stavu země“ z 15. ledna, kde prezident hovořil o otázkách typu demografie, ohlásil ústavní změny a na půl úst zmínil i vládu zákona. Jako obvykle se však vyhnul jakékoliv zmínce o tržních reformách, ačkoliv pouze tato agenda může zajistit Rusku růst nad hranici 1% ročně.

Při bližším pohledu na novou vládu člověk najde jen velmi málo věcí, které by mohly Rusům dávat naději. V případě jednoho z nových místopředsedů Dmitrije Černyšenka, což je evidentně Mišustinův člověk, se všeobecně předpokládá, že měl prsty v rozsáhlé korupci kolem olympiády v Soči a má vazby na Gazprom-Media, což je hlásná trouba ruské oligarchie. Další novopečený místopředseda vlády Marat Chusnullin dříve realizoval kontroverzní stavební projekty v Tatarstánu a Moskvě. A vysokým vládním činitelem, který nesl největší zodpovědnost za loňské nehorázné zatčení amerického soukromého investora Michaela Calveyho, není nikdo jiný než Bělousov.

Vzhledem k tomuto personálnímu obsazení se zdá, že si Putin zadělal na další zklamání – a nakonec i na další vládu.

Autor textu Anders Aslund je vysoce postaveným členem Atlantické rady se sídlem ve Washingtonu. Jeho nejnovější kniha nese název Russia’s Crony Capitalism: The Path from Market Economy to Kleptocracy (Ruský kamarádíčkovský kapitalismus: Cesta od tržní ekonomiky ke kleptokracii).

Copyright: Project Syndicate, 2020.

 

Čtěte více:

Boschini: Příjmová nerovnost, o které se tolik neví
10.02.2020 5:52
V poslední době se hodně hovoří o rostoucí příjmové nerovnosti, protož...
Teorie korporátních podvodů
08.02.2020 15:54
Mezi lety 1997 – 2002 provedlo asi 10 % obchodovaných společností v US...
Taylor: Americké dluhy míří do dosud neprobádané oblasti
10.02.2020 10:54
Americká Rozpočtová kancelář Kongresu vydala novou zprávu, ve které se...
Artus: Co by mohlo podpořit ceny evropských akcií
10.02.2020 14:20
Co by mohlo zvýšit zájem a následně ceny evropských akcií? Tuto otázku...

Váš názor
 •  
  12.02.2020 12:54

  Je logické,že pán Aslund ako vysoký predstaviteľ Atlantickej rady(principiálne zameranej proti Rusku) nebude vo svojich komentároch velebiť Putina. Ale nech uvedie jediný príklad vo svete kde prezidenti nenominujú do vládnych funkcií svojich "kamarádičkov". Aj Tramp vyhádzal z funkcií ľudí čo mu neboli loajálni". Takže nie je to "ruský spôsob" vládnutia ale pochopiteľný postup dať do funkcií ľudí , ktorím budem veriť.
  Petrík
 • Pohrobci Gosplanu
  11.02.2020 9:22

  Putin je zaslepený mocí a zná jediný způsob řízení - armádní. Sebeschopnější technokrat není k ničemu, když nechápe základní ekonomické procesy na úrovni pekař-řezník-sedlák-učitel-doktor-starosta. Můžete nalévat do ekonomiyk, kolik chcete, pokud není vytvořené tržní podhoubí, skončíte jako Dubai, Saúdská Arbie nebo Venezuela. Konečně něco rozumného od Project Syndicate.
  Pracovitý Prosecký
 •  
  11.02.2020 9:21

  Pohled z Washingtonu nemohl být jiný. Jaký by asi byl pohled z Washingtonu na ČR z úhlu kauz OKD, MUS, Promopro, LTO, ŘSD, Opencard nebo aktuální Mýtný systém atd.
  Drahokoupil
  • Pravda
   11.02.2020 10:11

   Zmiňujete tři různé kategorie: 1) Nejasná cena za privatizaci OKD, MUS 2) daňové úniky LTO 3) předražené veřejné zakázky Opencard, Promopro, ŘSD, Mýtný systém Naštěstí u nás ještě eixtujse a zatím neskomírá i jiná, ta mnohem větší a progresivnější, totiž soukromá ekonomika, zejména malé a střední podniky. Ty v Rusku živoří, jsou hříčkou finančáků nebo mafie mnohem více než u nás. Zatím.
   Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
28.07.2021
22:18Aplikace pro výuku jazyků Duolingo debutovala na burze růstem o skoro 40 procent
22:09Fed stále ještě na cestě k útlumu expanze
22:05Wall Street ve středu přerušila výprodeje, AMD +7,5 %  
17:59Summary: AMD se veze na vlně překotné poptávky po čipech
17:23Standardní cyklus a nestandardní Spojené státy
17:16Akcie před Fedem míří nahoru, koruně pomáhá vyhlídka vyšších sazeb  
16:02Analytik k výsledkům Alphabet: Reklama raketově roste a cloud zlepšuje profitabilitu  
15:34Gigafactory v ČR by mohla vyrobit baterie pro 400 až 800 tisíc aut ročně
15:19Tržby Pfizeru se díky prodeji vakcíny proti covidu-19 skoro zdvojnásobily
14:47Zákazníci se vrací do McDonald's, nebojí se vyšších cen a objednávají více
14:27Budoucnost Netflixu a velkých technologických firem
12:58iPhony dál ukazují sílu 5G cyklu, říká k výsledkům Applu analytik Ján Hladký  
12:49Viceguvernér ČNB Nidetzký je pro rychlejší zvyšování sazeb. Inflace už zatlačuje virus do pozadí
12:02Vládní dluh Česka rostl v úvodu roku po Kypru nejrychleji ze zemí EU
11:41Ján Hladký: Microsoft a kvartál splněných přání  
11:13Pozitivní dopoledne. Obavy z Číny ustupují, reakce na výsledky techů byla smíšená  
10:56Moneta zvedla kvartální zisk o 77 % a potvrdí jeho výhled pro celý rok, odhaduje analytik Patrie  
9:16Deutsche Bank má za sebou nejlepší kvartál od roku 2015
9:13Rozbřesk: Týden před jednáním ČNB zůstává koruna slabá. Forint dělá atraktivním proměna maďarské centrální banky
8:48Trhy čeká mírně růstový úvod. Po výsledcích Apple, Alphabet, Microsoft v Evropě Deutsche Bank nebo Glaxo  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Atos SE (06/21 Q2)
Banco Santander SA (06/21 Q2)
Boeing Co/The (06/21 Q2, Bef-mkt)
Bristol-Myers Squibb Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
British American Tobacco PLC (03/21 Q1, Bef-mkt)
Carrefour SA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Deutsche Bank AG (06/21 Q2)
Equinix Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Facebook Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
General Dynamics Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Lam Research Corp (06/21 Q4, Aft-mkt)
McDonald's Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Moody's Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
PayPal Holdings Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Pfizer Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
QUALCOMM Inc (06/21 Q3, Aft-mkt)
Rio Tinto PLC (06/21 Q2, Bef-mkt)
ServiceNow Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Spotify Technology SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Vivendi SE (06/21 Q2, Aft-mkt)
XPO Logistics Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
7:00BASF SE (06/21 Q2)
8:00Barclays PLC (06/21 Q2)
8:00Wizz Air Holdings Plc (06/21 Q1)
13:00GlaxoSmithKline PLC (06/21 Q2)
14:30USA - Velkoobchodní zásoby, m/m
18:15Suez SA (06/21 Q2)
18:30Safran SA (06/21 Q2)
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba
22:05Ford Motor Co (06/21 Q2)
22:20Xilinx Inc (06/21 Q1)