Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Taylor: Americké dluhy míří do dosud neprobádané oblasti

Taylor: Americké dluhy míří do dosud neprobádané oblasti

10.02.2020 10:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká Rozpočtová kancelář Kongresu vydala novou zprávu, ve které se zaměřuje na ekonomický výhled americké ekonomiky a vládní rozpočty do roku 2030. Ekonom Tim Taylor ve svém komentáři k této analýze nejdříve poukazuje na to, že během posledních 50 let byly rozpočtové deficity mnohem stabilnější, než by se zdálo z toho, jaké politické boje se o ně vedou.

Následující graf ukazuje jak historický vývoj vládních výdajů a příjmů, tak jejich vývoj očekávaný:

1

Taylor se domnívá, že s ohledem na to, jak velkými politickými změnami Spojené státy od počátku sedmdesátých let prošly a jak moc si lidé stěžují na federální daně, je jejich podíl k HDP poměrně stabilní. Obavy ale přece jen může vzbuzovat jeden jev, a tím je vývoj v posledních letech. Ekonom nemá na mysli nic jiného, než to, že během boomu daňové výnosy obvykle stoupají a klesají během útlumu. Jenže americká ekonomika již dlouhou řadu let roste a daňové příjmy se drží pod historickým průměrem a ne nad ním.

Podobně znepokojivě můžeme podle ekonoma hodnotit vývoj vládních výdajů, které by se běžně v této fázi cyklu měly nacházet níže, než skutečně jsou. A jelikož Rozpočtová kancelář Kongresu používá současná data jako výchozí bod pro projekce dalších let, nevyznívají očekávaná čísla právě pozitivně. Navíc se zakládají na předpokladu, že ekonomika poroste dál bez pádu do recese a nezaměstnanost se bude i do budoucna držet na nízkých úrovních (na konci desetiletí by měla dosáhnout 4,4 %). I tak by ale deficity v následujících deseti letech měly dosáhnout 4,8 %. Vývoj deficitů a přebytků amerického vládního rozpočtu shrnuje druhý graf:

2


Taylor poukazuje i na vývoj primárního deficitu, který nezahrnuje úrokové náklady. Ve třetím grafu je vyznačen tmavě fialovými sloupci, černě jsou vyznačeny deficity celkové, tudíž je zřejmé, že úrokové náklady by měly tvořit stále větší část rozpočtových deficitů. Podle ekonoma by úrokové náklady měly v roce 2030 představovat více než dvojnásobek výběru daní ze zisků korporací.

3

Jak by se tedy měly s ohledem na výši deficitů vyvíjet americké vládní dluhy? Odpověď nabízí poslední graf, podle kterého by se do deseti let mohly dostat na podobnou úroveň jako během druhé světová války. Ani tam se ale nezastaví a i kvůli zmíněnému růstu úrokových nákladů se budou dál prudce zvyšovat:

4

Taylor podotýká, že neexistuje žádné jasné pravidlo, podle kterého by se dalo říci, kdy již jsou vládní dluhy příliš vysoké. „Mocná americká ekonomika není to samé, jako Řecko, či Argentina. Ovšem ani ona není imunní vůči nutnosti dávat stále více zdrojů na úrokové náklady. Nebo vůči riziku, že vládní dluhy budou tak vysoké, že negativně ovlivní tok financí do soukromého sektoru“, píše ekonom. Jisté pak je, že podle popsaných projekcí by měly deficity znatelně převýšit standard, na které jsme byli zvyklí z minulosti. A dluhy se vydají do „dosud neprobádané oblasti“.

Zdroj: CBO, The Conversable Economist

 

Čtěte více:

Artus: Co by mohlo spustit „dluhovou pohromu“
21.01.2020 14:39
Nad nebezpečím, které mohou představovat vysoké dluhy vyspělých zemí, ...
Dimon: Centrální banky přifukují bublinu na státním dluhu, záporné sazby „neskončí dobře“
23.01.2020 16:39
Jamie Dimon nemůže o negativních úrokových sazbách v Evropě a Japonsk...
Zahraniční investoři opanovali český bondový trh
31.01.2020 15:29
Aktivita zahraničních investorů na českém dluhopisovém trhu sice ve dr...
Hopkins: Kritická hranice zadlužení Číny je už tady
05.02.2020 12:28
„Naše analýza silně podporuje názor, podle kterého byla velká část čín...
Trh se přesunul z jednoho extrému do druhého
04.02.2020 18:09
Byly doby, kdy dluhopisový trh sloužil jako docela slušné vodítko dalš...

Váš názor
 • Jeden pidivirus znici politicke zrizeni
  10.02.2020 14:20

  v Cine. Co nakopne Ameriku uvidime...
  Ticino
  • Re: Jeden pidivirus znici politicke zrizeni
   10.02.2020 16:17

   že by virus korona působil na čínský režim jakkoliv podvratně, o tom nejsou vůbec žádné známky, ale ano důvody si to myslet. pomineme-li komentáře v západních novinách, kdy jde ovšem o "přání otcem myšlenky".
   Ullsperger
 • To jsme se toho dozvděděli
  10.02.2020 11:28

  Kolik za tuto analýzu Taylor dostal? To jsme se toho dozvěděli: že úrok ytvoří stále větší absolutní částku, že daňové výnosy rosotou pomaleji než GDP a že ekonomika USA je silnější než Řecka, ale také ne nekonečně.
  Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
Carl Zeiss Meditec AG (03/21 Q2, Bef-mkt)
Inovio Pharmaceuticals Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Novavax Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Provident Financial PLC
Simon Property Group Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/21 Q2, Bef-mkt)
Virgin Galactic Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:00PostNL NV (03/21 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/21 Q1)
13:00Marriott International Inc/MD (03/21 Q1)