Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident Světové banky: Jak uvolnit ekonomickou sílu žen

Prezident Světové banky: Jak uvolnit ekonomickou sílu žen

08.03.2020 10:59

Dívky navštěvují školy ve vyšších počtech než kdy dřív a ženy čím dál více vstupují do pracovních pozic a vedou firmy. Byť je namístě tento pokrok oslavit, zbývá ještě hodně práce, než bude mít dnes narozená dívka tytéž příležitosti jako chlapec, píše David Malpass, prezident Skupiny Světové banky, pro Project Syndicate.

Výzkum Světové banky a dalších ukazuje, že uvolnění pout svazujících ekonomickou sílu žen může přispět ke globálnímu růstu. Navíc se jedná o správnou věc. Naštěstí si víc zemí uvědomuje, že ekonomiky mohou dosáhnout svého plného potenciálu jedině při plném zapojení žen i mužů.

Skupina Světové banky podporuje země při naplňování této mety v důležitých oblastech, včetně odstraňování diskriminačních zákonů, investic do uzavírání genderových mezer, rozšiřování dostupnosti financí a posilování snah v předcházení genderově založeného násilí.

Dosažené pokroky

Povzbudivá je naše letošní zpráva Ženy, podnikání a právo. Ta zjišťuje, jak zákony a jiné předpisy postihují ekonomické příležitosti žen ve 190 ekonomikách a zdůrazňuje pokroky, kterých se dosahuje. K odstranění genderových překážek v právu učinily od roku 2017 významné kroky například Nepál, Svatý Tomáš a Princův ostrov a Jižní Súdán. Rovněž Saúdská Arábie změnila své zákony, aby chránila ženy před diskriminací v zaměstnání a znemožnila zaměstnavatelům propustit ženu během těhotenství či mateřské dovolené. Spojené arabské emiráty upravily legislativu s cílem zavést rovnoprávné platy a zvýšit zastoupení žen ve vedení firem.

Vlády by také měly uskutečňovat taková opatření, aby ženy a muži mohli sladit rodičovství s prací. Fidži v posledních dvou letech prodloužilo placenou mateřskou dovolenou a (společně s Kyprem) zavedlo placenou otcovskou dovolenou. Nadto Spojené státy nedávno zavedly legislativu zavádějící placenou rodičovskou dovolenou pro federální zaměstnance.

Genderově zaměřené politiky a programy mohou více posílit schopnost dívek a žen, aby uplatnily svůj ekonomický potenciál. Patří k nim cílené investice zaměřené na motivaci dívek, aby zůstaly déle ve škole a upevnily své postavení vzděláním a dovednostmi, které budou v dospělosti potřebovat k účasti na pracovní síle.

S podporou Světové banky poskytuje například bangladéšská vláda dívkám středoškolská vzdělávací stipendia a zavedla osnovy zaměřené na dovednosti pro život. Tato opatření zvrátila genderovou mezeru ve středoškolském vzdělávání, takže dívek je dnes ve třídách víc než chlapců.

Stále dlouhá cesta k cíli

Neméně je důležité posílit mobilitu žen a povzbudit je k hledání placené práce. Tady je k úspěchu zapotřebí potlačit obtěžování ve veřejné dopravě, při sestavování jízdních řádů autobusové a železniční dopravy zohlednit potřeby pracujících matek a zajistit, aby spoje byly bezpečné, dobře osvětlené a přístupné. V Libanonu se Světová banka snaží pomoci zvýšit využití veřejné dopravy mezi ženami podporou snah o modernizaci dopravního sektoru s ohledem na jejich potřeby.

Podstatný význam má také rozšiřování přístupu žen k financím. Mezinárodní finanční korporace (IFC), soukromoprávní úvěrová odnož Skupiny Světové banky, odhaduje, že podniky vedené ženami celosvětově čelí nedostatku úvěrů ve výši 1,5 bilionu dolarů.

Finanční iniciativa podnikatelek (We-Fi) založená při Světové bance je koncipována tak, aby pomáhala řešit tento nedostatek ve financování a odstraňovat další překážky, s nimiž se podnikatelky potýkají. Cílem tohoto programu, zaštítěného mimo jiné vládami USA, Německa, Japonska, Saúdské Arábie a SAE, je podpořit 115 000 malých a středních podniků vlastněných ženami ve více než 50 zemích a přilákat do nich přes 2,6 miliardy dolarů ze soukromých i veřejných fondů. Společně s výkonnou ředitelkou Mezinárodního měnového fondu Kristalinou Georgievou a Ivankou Trump jsem se zúčastnil nedávného summitu We-Fi v Dubaji, kde jsme diskutovali s ministry vlád z Blízkého východu a severní Afriky, jak otevřít prostor pro příležitosti žen, včetně lepšího přístupu k financím.

Větší využití technologií, včetně přesunu vyššího počtu hotovostních transakcí do digitálních kanálů, může dát ženám větší kontrolu nad vlastními prostředky. Tyto inovace mohou zajistit i další přínosy. Studie uskutečněná roku 2016 v Keni zjistila, že zajištění přístupu k mobilním peněžním službám pro ženy zvýšilo úspory domácností o víc než pětinu a pomohlo ke snížení krajní chudoby u ženami vedených domácností o 22 %.

Průkopníkem v oblasti běžných digitálních finančních služeb je soukromý sektor. V Egyptě spravuje poskytovatel finančních služeb Fawry, klient IFC, víc než 2,5 milionu transakcí denně a nedávno spustil v zemi první síť zprostředkovatelek elektronických plateb s cílem zlepšit dostupnost e-plateb pro ženy.

Vedle diskriminačních zákonů a nedostatečného přístupu ke kapitálu a aktivům však dívky a ženy v mnoha koutech světa svazují také zvyklosti, podle kterých dívka má nižší hodnotu než chlapec. Genderově založené násilí je jedním z nejškodlivějších projevů tohoto hluboce zakořeněného předsudku. Je šokující, že v současnosti každá třetí žena na světě zažila tělesné nebo sexuální násilí.

Dobrou zprávou je, že země při předcházení a řešení genderově založeného násilí dosahují pokroku. Práce financovaná Světovou bankou a Iniciativou pro výzkum sexuální násilí (SVRI) na Šalamounových ostrovech kupříkladu ukazuje, že takové násilí přestává být akceptované, jakmile proti němu promluví společenství podporované náboženskými lídry a poskytovateli veřejných služeb. Jako nejvhodnější postup jak pomoci obětem násilí se jeví spojení sil a sdílení získaných ponaučení. Prospěšné může být také poskytovat sítím žen společenskou podporu, osvětu v oblasti rizika násilí a programy na pěstování sebedůvěry.

Na letošní Mezinárodní den žen bych rád znovu zdůraznil, že Skupina Světové banky je připravena spojit síly se všemi zainteresovanými v úsilí o posílení postavení žen a uvolnění jejich ekonomického potenciálu.

Autor: David Malpass je prezidentem Skupiny Světové banky


Copyright: Project Syndicate, 2020.
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

Potrvá 250 let, než budou ženy ekonomicky rovny mužům
30.12.2019 18:15
Pokud jste žena a přemýšlíte, jak dlouho to bude trvat, než budete mít...
Bez ženy na akciový trh zapomeňte
24.01.2020 18:11
Nedávno jsem si zběžně pročítal závěry jedné studie, která na základě ...
Boschini: Příjmová nerovnost, o které se tolik neví
10.02.2020 5:52
V poslední době se hodně hovoří o rostoucí příjmové nerovnosti, protož...

Váš názor
  •  
    09.03.2020 9:47

    Jak uvolnit ekonomickou sílu žen? Jednoduché, potlačit jejich mateřský pud. V některých zemích už se to daří, i u nás.
    juniper
Aktuální komentáře
08.04.2020
11:52Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v komunikacích a bezhotovostních platbách  
11:40Ceny nemovitostí v závěru loňského roku dosáhly nového maxima (komentář analytika)
11:13Trhy krotí svůj optimismus, virus se znovu připomněl  
11:02Instituty: Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadne o rekordních 10 %
10:53Petr Dufek: Dočasně stagnující nezaměstnanost
10:15Pražská burza: Investiční doporučení ve světle koronaviru  
10:02Nezaměstnanost zůstala v březnu na 3 %. Volných míst ale ubylo
9:12Rozbřesk: Jak zamává epidemie českým trhem práce - dnes částečně napovídají březnová data
8:55Ratingové varování pro KB a Českou spořitelnu, letecká doprava se bude zotavovat roky. Evropa zahájí poklesem  
8:05Sněmovna a podpora: 25.000 korun pro OSVČ, odklad splátek úvěrů pro lidi i firmy
7:55Fitch kvůli koronaviru zhoršil výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky
5:31Blanchard: Musíme dělat vše, co je třeba. Ale co to vlastně je?
07.04.2020
22:06Wall Street své zisky neudržela, Gilead Sciences -4 %
18:11Návrat deflinflace
16:53Dluhopisy pod tlakem oživené poptávky po riziku. Akcie rostou, zlato se drží  
16:29Ani miliarda od investorů by Airbnb prý nemusela stačit
14:57Mezi dolarovými miliardáři je dál osm Čechů, Kellner je první, premiér čtvrtý
14:36Ponurá realita úvěrového trhu v grafech
12:12Boot: Jak nyní rychle a efektivně pomoci malým firmám
10:50Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v e-commerce a běžné spotřebě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC