Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bez ženy na akciový trh zapomeňte

Bez ženy na akciový trh zapomeňte

24.01.2020 18:11

Nedávno jsem si zběžně pročítal závěry jedné studie, která na základě experimentů tvrdila, že ženy si ve stresovějších podmínkách vedou hůře, než muži. Pokud jsou naopak podmínky klidnější, rozdíly nenajdeme. Mohli bychom to brát jako vysvětlení toho, proč je ve vedení firem méně žen, mají nižší ohodnocení, je jich méně v politice a podobně. Nebo bychom si mohli položit následující otázku: Nevytvořili jsme  hlavně my muži svět, který je plný úplně zbytečného rizika a konfliktu? A následně se bijeme v hruď, že jsme to právě my, kdo v něm dokáže lépe operovat? 

Ani zde si nedělám ambice tuto otázku nějak „objektivně“ rozlousknout. Já sám si myslím, že řada (nejen) ekonomických a finančních problémů by byla možná vyřešena tím, kdyby o nich rozhodovaly ženy. A že v podstatě platí ona teze „macho“ světa. Za pozoruhodné pak považuji to, že v podstatě ke stejnému záběru došli v Goldman Sachs – viz níže. Nejdříve se ale chci v této souvislosti věnovat studii „Children and Gender Inequality: Evidence From Denmark“. 

Masivní penále za děti

Henrik Kleven a Camille Landais v oné analýze porovnávají to, jak děti mění profesionální dráhu mužů a žen. Studie je plná grafů a bez velkých úvodů se podívejme na ty, která jsem vybral. První dva ukazují, jak (i) první dítě ovlivňuje příjmy žen a mužů a (ii) jak ovlivňují jimi odpracovaný počet hodin:

001 

Takže i v zemi, jako je Dánsko, po prvním dítěti příjmy žen prudce klesají (asi o 20 %), u mužů v podstatě žádný efekt pozorovatelný není. Ovšem u žen je dlouhodobý – v podstatě nikdy už se nedostanou tam, kde byly na počátku. Druhý graf ukazuje, že se na tom z části podílí právě počet odpracovaných hodin, ale zdaleka nejde o jedinou příčinu.

Následující obrázek porovnává příjmy žen, které nemají ani jedno dítě, s těmi, které děti mají. U první skupiny nepozorujeme žádný zlom v nastaveném trendu, druhá skupina opět čelí prudkému propadu s tím, že vytvořená mezera se nikdy neuzavře („penále“ za děti dosahuje 23 %).

002

Jak je tomu u mužů? Odpověď ukazuje následující graf, který nepotřebuje dodatečného komentáře (penále asi 1 %):

003

Poslední čtyři grafy se věnují dopadu konkrétního počtu dětí na příjmy mužů a žen. V podstatě vidíme, že s každým dalším dítětem klesají příjmy žen dlouhodobě o dalších cca 10 procentních bodů. Takže ženy se 4 dětmi vydělávají v době, kdy prvnímu je 20 let, asi o 40 % méně než před prvním porodem. U mužů nic ani náznakem podobného nepozorujeme:

004

Muži k dětem?

Výše uvedené by mohlo svádět k „řešení“ ve formě mnohem častějších taťkovských (tedy ne mateřských) dovolených. Pan Marek Herman, lektor osobního rozvoje a pedagog, nedávno na DVTV ovšem hovořil o tom, že muž na mateřskou dovolenou nepatří. Vazba dítěte na matku je totiž podle něj přirozená, na otce získaná a „není radno tu experimentovat“. Dítě prý například zpočátku vnímá mámu a sebe jako jednu bytost, proti tomu stojí „zbylý svět“. Pokud pak uděláme „z táty druhou mámu, dojde k tomu, co vidíme dnes: někteří lidé si myslí, že venkovní svět je tu pro jejich potřeby. Máme se vyvažovat, a ne se zaměňovat“. 

Západní společnost pak podle odborníka má ohledně krátké péče matky o dítě „jako normu něco, co nefunguje“. A v neposlední řadě zazněl názor, že současný svět „je hodně ženský“ -  přijímající, tolerantní, nevyžaduje plnění povinností, dává nekonečně mnoho práv“. Podle tohoto pohledu bychom ono masivní penále zobrazené v grafech taťkomamkami řešit určitě neměli. A nesedí ani ona moje teze o macho světě. O to první bych se vůbec nepřel, o to druhé trochu ano, i když argumenty pana Hermana také chápu.

Mozaika

To poslední, co bych čekal, je, že nějaký významný krok přijde od investiční banky. Jak jsem naznačil v úvodu, v Goldman Sachs došlo k zajímavému rozhodnutí: Na trh nepřivedou firmu, která nebude mít ve vedení ženy (tj., bez nich na námi provedené IPO zapomeňte). Důvodem má být to, že akcie takových společností si po IPO vedou lépe, než ty, jejichž představenstvo je pouze „macho“. Banka konkrétně hovořila o „diverzifikaci představenstva se zaměřením na ženy“. Ta podle její analýzy přináší v průměru 44% posílení ceny akcie po IPO, zatímco firmy v tomto smyslu nediverzifikované přinesly jen 13% zisky. Banka sama přitom sleduje naplnění cílů ohledně „diverzifikace“ svých zaměstnanců.

Byly to dnes takové střípkovité informace a myšlenky, ale pokud je dáme dohromady, přece jen se nám snad něco zajímavého vykresluje: Akciový trh oceňuje více žen ve vedení firem a všímají si toho i firmy samotné. Zároveň ženy čelí různým skleněným stropům a jedním z nejmasivnějších je možná onen diskont za děti. A minimálně podle pana Hermana je zároveň jejich role jako matky naprosto nezastupitelná. 

 

Čtěte více:

Ratatouille ekonomie
13.01.2020 17:52
Je to již nějaký čas, co se média věnovala tomu, jak a kde Tesla vyráb...
Proč evropské banky stále více ztrácí na ty americké?
14.01.2020 17:25
Ve svých pohledech na jednotlivé firmy a akcie se bankám v podstatě ne...
Macy’s a nejlepší investiční strategie posledních 10 let
15.01.2020 17:26
Bank of America podle CNBC tvrdí, že nejlepší strategií posledních des...
Od tržeb až po dividendy a moje nedbalost
15.01.2020 15:23
Občas tu poukazuji na to, že zisky mohou být značně matoucím ukazatele...
A komu tím prospějete, co?
16.01.2020 17:25
Peníze jsou podle mne vynálezem svým významem konkurujícím kolu. V nad...
Učit se od Číny
17.01.2020 17:37
Média si všímají toho, že čínský ekonomický růst je nejnižší za téměř...
Dnešní mladí už nezažijí cyklus tak, jako předchozí generace…
20.01.2020 17:26
Scott Sumner je minimálně v USA dost známý ekonom zaměřující se zejmén...
Tudy ne, přátelé
21.01.2020 17:26
Během minulého roku jsem tu občas psal o tom, že jestli je na trhu něj...
Odvážně tam, kam se dosud nikdo nevydal
22.01.2020 17:39
Podívejme se dnes do akciového vesmíru. Společnost Virgin Galactic by ...
Henry Ford a dividendová třídní válka
23.01.2020 17:28
V roce 1919 odmítl jeden významný americký podnikatel požadavky dvou m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů