Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo dá do ekonomiky stovky miliard, pomoc chtějí stále další

Německo dá do ekonomiky stovky miliard, pomoc chtějí stále další

24.04.2020 10:08
Autor: ČTK

Německo dá na podporu ekonomiky, těžce zkoušené dopady epidemie způsobené koronavirem, nejméně stovky miliard eur (biliony Kč). Přesto jsou stále častěji slyšet hlasy, že ani takováto suma, která nemá obdoby, nebude stačit. O další podporu prakticky každý den žádají tak rozličné skupiny, jako jsou zaměstnanci hotelů, řidiči v autobusové dopravě nebo muslimská náboženská komunita.

O tom, že nákaza, která z podstatné části ochromila německé hospodářství, bude mít na ekonomiku dramatické dopady, nepochybuje nikdo. Kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtečním projevu v parlamentu poznamenala, že ale zatím není jasné, jak velké přesně budou. Přední němečtí ekonomové počítají s tím, že se letos hrubý domácí produkt (HDP) sníží nejméně o pět procent a zároveň se ze 60 na více než 75 procent HDP zvýší zadlužení.

Aby se hospodářství co nejrychleji zotavilo a nekrachovaly jinak zdravé firmy, přijalo Německo masivní opatření. Kvůli koronaviru počítá pro letošek s rekordním deficitem 156 miliard eur (4,3 bilionu Kč) - i když měl být rozpočet původně vyrovnaný - a s podporou prakticky všech hospodářských segmentů.

Na pomoc osobám samostatně výdělečně činným a drobným podnikatelům je k dispozici na 50 miliard eur. Firmy s nejvýše pěti zaměstnanci mají nárok na podporu až 9000 eur na tři měsíce, společnosti s maximálně deseti zaměstnanci až na 15.000 eur. V některých spolkových zemích, například v Berlíně nebo Severním Porýní-Vestfálsku, bylo čerpání této podpory tak jednoduché, že z ní podle policie těžila i řada podvodníků.

Především pro středně velké a velké firmy jsou k dispozici nejméně stovky miliard eur; ministerstvo hospodářství dokonce hovoří o tom, že prostředky pro tento účel jsou neomezené. Díky novému programu mají firmy snadno dosáhnout na nízko úročené úvěry ve výši až deset milionů eur od státní banky KfW. Za část nových úvěrů od soukromých bank pak bude KfW ručit až do výše 90 procent.

Vláda počítá i s možností, že stát dočasně vstoupí do velkých firem, které se dostanou do vážných problémů. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o aerolinkách Lufthansa, které kvůli drastickým omezením letového provozu podle svého prohlášení každou hodinu přicházejí o milion eur.

Široce rozšířený je nyní takzvaný kurzarbeit, tedy zkrácená pracovní doba pro zaměstnance, na jejichž mzdy přispává firmám stát. Do tohoto režimu je podle německých úřadů práce přihlášeno rekordních zhruba 725.000 podniků, což je asi třetina všech. Po finanční krizi z roku 2008 jich bylo méně než 23.000.

V noci na čtvrtek se vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) dohodla na zvýšení státního příspěvku na kurzarbeit. Zatím v tomto režimu stát bezdětným zaměstnancům přispívá 60 procenty čistých příjmů, o které zkrácením pracovní doby přicházejí. Nově to má u lidí, jimž se pracovní doba zkrátila nejméně o polovinu, být počínaje čtvrtým měsícem 70 procent, u zaměstnanců s dětmi 77 procent. Od sedmého měsíce se částka zvýší o dalších deset procentních bodů. Opatření má platit do konce roku.

Cílené pomoci se dočkají také restaurace a další gastronomická zařízení, která jsou epidemií zasažena dost možná nejhůře a navíc na rozdíl od velké části ostatních stále ještě netuší, kdy a za jakých podmínek budou moci otevřít. Koalice počítá s tím, že daň z přidané hodnoty na jídlo v období od 1. července do 30. června příštího roku klesne na sedm procent ze současných 19.

Po podobné cílené podpoře stále hlasitěji volají i další. Svaz hotelů a restaurací Dehoga chce okamžitý záchranný balíček i kvůli tomu, že hotely stále nemohou v celé zemi ubytovávat žádné turisty. Rychlou pomoc požaduje také sdružení autobusové dopravy, podle něhož na 90 procent firem v oboru bez podpory přežije už jen několik týdnů.

Žádosti o pomoc se ale týkají mnohem širší oblasti života. V tomto týdnu přišla s žádostí také Ústřední rada muslimů, podle níž je řada mešit před bankrotem, protože jejich financování z velké části závisí na darech věřících během modliteb, které se ale teď nemohou konat.


Čtěte více:

USA přijaly další balíček za téměř půl bilionu dolarů, futures v červeném
24.04.2020 8:50
Parlament ČR ve středu schválil program Covid III, který poskytne stát...
Vláda by dnes měla schválit žádost o prodloužení nouzového stavu, je možné vyjet za hranice
24.04.2020 8:55
Ministerstvo zdravotnictví dnes vládě předloží materiál týkající se pr...
Rozbřesk: EU řeší, zda půjčovat nebo rozdávat
24.04.2020 9:14
V Evropě i u nás se začínají stále více rozvolňovat restriktivní opatř...
Petr Dufek: Nálada v ekonomice pod psa
24.04.2020 9:42
Uzavření země a některých jejích sektorů se podepsalo na důvěře v ekon...
Spouštěčem poklesu se stal neúspěch léku, rizikem jsou nová data
24.04.2020 10:00
Už včerejší závěr na Wall Street byl negativní a směrem dolů pak naváz...

Váš názor
  •  
    24.04.2020 10:34

    Jen ze zvědavosti. Jak se provede to dočasne vstoupení státu do Lufthansy? Nechají je zbankrotovat, a pak to odkoupí, emitují nové akcie, ...?
    sleeper
Aktuální komentáře
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
02.07.2020
22:03Wall Street poskočila na výborných číslech z trhu práce
17:41Neohrozitelná firma

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data