Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhová finance fiction a čínský uhelný signál

Dluhová finance fiction a čínský uhelný signál

15.05.2020 18:09

Americké domácnosti prošly po roce 2008 určitým oddlužením, ty čínské dluhy hromadí. V poměru k HDP se tak přibližují těm americkým a v poměru k příjmům jsou již znatelně nad nimi. K tomu Čína vysílá ještě zajímavý uhelný signál a obojímu bych se dnes rád věnoval.

Konkrétní vývoj onoho zadlužení domácností popisuje následující obrázek. Můj oblíbený expert na čínskou ekonomiku Michael Pettis tvrdí, že příjmy domácností jsou v Číně relativně k produktu nižší, než v USA, což ale vlastně můžeme dovodit i z uvedeného grafu. Ekonom dodává ještě dvě podstatné věci: Proti dluhům bychom měli postavit ještě úspory. Jinak řečeno počítat s dluhy čistými. To by zřejmě pozice čínských domácností v grafu zlepšilo. Ale podle některých názorů by do čísel na druhou stranu výrazně negativně promluvilo, pokud by odrážela peer-to-peer půjčky.

dluhy Čína

Pan Pettis poukazuje i na to, že dluhy obecně zvyšují procykličnost a zranitelnost ekonomiky. Tedy téma, kterému se tu občas věnuji i já s tím, že problém dluhů může spočívat právě v jejich „pevnosti“. Tedy v tom, že nasazují pevné požadavky na neustále se měnící svět (a mimo jiné tím generují onu procykličnost). Pan Pettis uvažuje očividně podobně i s tím, že by podle něj měla být mnohem větší část ekonomické aktivity financovaná akciemi a podobnými flexibilními instrumenty (viz třeba i můj článek „Nulové vládní dluhy“). A navrhuje první krok, kterým by bylo zrušení daňové znatelnosti úrokových nákladů.

Dovolím si v této souvislosti podotknout, že i když se obecně hovoří o tom, že dluhy jsou u firem levnějším zdrojem financování než akcie, je to taková polopravda. Levnější sice jsou, ale zvyšování jejich podílu na financování firemních aktivit vede zároveň ke zdražování akciového kapitálu. Takže v průměru (u průměrného nákladu kapitálu) nula od nuly pojde. Výhodný se dluh z tohoto celkového pohledu stává až díky oné uznatelnosti – díky ní jeho „levnost“ v celku více než eliminuje onen růst požadované návratnosti u akcií.

Nějaké masivní prohazování obligací za flexibilnější instrumenty nám zřejmě z praktického hlediska zní jako finance fiction. V podobných situacích ale může být dobré si připomenout, jaké jsou v praxi používané alternativy: Za prvé, nasazovat na měnící se svět pevný instrument s tím, že svět jej nezřídka kdy šokově zflexibilní tím, že dojde k bankrotu. Alternativou jsou různé restrukturalizace a podobně. Za druhé, používat obligace s tím, že když jsou v přílišném rozporu s vývojem, půjčky se ještě navrší ve snaze předstírat, že se lze vyhnout první možnosti (pravděpodobně Řecko, či některé „zombie“ společnosti). Tato ukázka snad demonstruje, že ona finance fiction nestojí proti nějakému dokonale fungujícímu systému (i když ten asi nebudeme mít nikdy). Zejména s ohledem na to, co se s dluhy děje nyní a možná ještě nějakou dobu dít bude.

Uhelný signál


Vedle podobných strategických úvah bych Čínu opět rád zmínil v souvislosti s tím, že může (ale nutně nemusí) sloužit jako vedoucí indikátor dalšího epi-ekonomického vývoje ve světě. Jak ukazuje následující graf, spotřeba uhlí v čínských elektrárnách kvůli epidemii prudce klesla, ale nyní se dostává nad úroveň, které bylo dosaženo ve stejném období minulého roku.

uhlí Čína

Tento uhelný signál tak z hlediska rychlosti oživení vyznívá trochu jinak, než třeba kvalitativní pozorování pekingského obchodního dění od pana Pettise, nebo některé průzkumy sledující chování spotřebitele. Možná si spotřebitel místo nakupování radši užíval čistý vzduch venku na ulici v době, kdy byla ona spotřeba uhlí hluboko pod standardem.

Zdroj: SoberLook


Čtěte více:

Čínské signály
24.04.2020 17:34
Opakovaně se tu vracím k vývoji v Číně, která je považována za možný u...
Čínský export v dubnu místo ještě hlubšího propadu podle statistik rostl
07.05.2020 8:29
Čínský export se v dubnu navzdory koronavirové krizi meziročně zvýšil ...
Jak Čína ztrácí v Evropě svou moc
08.05.2020 11:33
Pokud byl rok 2019 rokem, kdy Evropané začali mít vážné pochybnosti o ...
Akcie a „nikdy se nedá říct, zda do kšeftu přijdou lidé“
11.05.2020 18:01
Podle některých názorů způsobují vládní opatření sociálního distancová...
Prodej aut v Číně v dubnu poprvé po téměř dvou letech vzrostl
11.05.2020 13:05
Prodej aut v Číně se v dubnu poprvé za téměř dva roky zvýšil. Ekonomik...
Je ropa z nejhoršího venku?
14.05.2020 12:42
Po turbulentním dubnovém vývoji, který uvrhl ropu do propastí zápornýc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.12.2021
9:35Víkendář: Automobilky nyní kopírují Teslu. Uvidí se, co dokážou
04.12.2021
9:23Víkendář: Blackrock o zelených investicích. A jejich odolnost během propadu trhu
03.12.2021
22:00Obchodování v USA: Na trh dorazily výprodeje  
17:23Americká ekonomika a zisky obchodovaných firem v roce 2022 a 2023
16:53Akcie obracejí dolů. Trhy se po datech bojí Fedu  
16:20ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
15:34Ceny za evropské emise uhlíku vyrostly na rekordní maximum. Překročily 80 eur za tunu a v příštích týdnech by mohly zamířit až ke 100 eurům
15:27Trh práce vytvořil ani ne polovinu očekávaných míst. Co na to Fed? (komentář analytika)
14:05Současné tržní prostřední je podle pravé ruky Warrena Buffeta „ještě šílenější“ než dotcom bublina
12:25Perly týdne: Sektory pro příští rok, dolar jako doplněk akciových pozic a pravděpodobnost jejich ztrát
11:54Kosmeticky vylepšený výhled DocuSign zjevně nestačí  
11:21Opatrnost před daty. Fed připravuje na prosincové zrychlení  
11:02Inflace v eurozóně podle šéfky ECB možná dosáhla vrcholu a měla by začít klesat
10:45Jak si vede britská ekonomika po brexitu? Původní plány se nenaplnily, říká Natixis
10:39Čínské firmy, které obchodují své akcie v USA, budou muset zveřejňovat více informací
9:52Středoevropské měny se po krátkém propadu zřejmě vrátí na růstovou dráhu
9:27Americká obchodní komise chce zablokovat spojení Arm a Nvidia
9:22Rozbřesk: Na americkém trhu práce přituhuje a OPEC+ překvapivě kývl na více ropy
9:06Kofola s Mattoni vstupují do slovenského výrobce a recyklátora plastových lahví, chystají investice milionů eur do udržitelnosti
8:45Kofola kupuje třetinový podíl v General Plastic, PPF uvažuje o budoucnosti Home Creditu na některých trzích a futures jsou v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data