Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: Trump nařídí oživení uhelného průmyslu ve Spojených státech

Bloomberg: Trump nařídí oživení uhelného průmyslu ve Spojených státech

08.04.2025 12:46
Autor: ČTK

Americký prezident Donald Trump dnes podepíše exekutivní příkaz na oživení chřadnoucího uhelného průmyslu ve Spojených státech. S odkazem na vysokého úředníka Bílého domu o tom informuje agentura Bloomberg. Energie získaná z uhlí má v zemi mimo jiné pomoct napájet datová centra.

Exekutivní příkaz zdůrazní, že se Spojené státy vracejí k prodeji práv na těžbu uhlí na federální půdě. Nařídí, aby hornina byla označena za kritický nerost. Počítá také s urychlením vývozu amerického uhlí a souvisejících technologií.

Podle Bloombergu není jasné, zda nová iniciativa bude stačit k tomu, aby se dramaticky změnila situace v americkém uhelném odvětví. Tomu se nedaří v důsledku konkurence levného zemního plynu a energie z obnovitelných zdrojů. Těžba klesá i kvůli ekologickým předpisům a obavám ze změny klimatu. Navíc není jisté, zda technologické společnosti, které přešly na bezemisní jadernou energii a energii z obnovitelných zdrojů, budou ochotny napájet svá datová centra uhlím, píše agentura.

Trump se už dříve zavázal, že Spojené státy budou využívat americké uhelné zdroje jako zdroj elektřiny k provozu datových center i tepla pro kování oceli. Prezident a vrcholní představitelé administrativy dali jasně najevo, že posílení uhelné energetiky je jejich hlavní prioritou. Ta je podle nich provázána s národní bezpečností a s postavením USA v globální soutěži o dominanci v odvětví umělé inteligence (AI).


Čtěte více:

Kapitál může proudit ze Spojených států. Co bude s dolarem?
08.04.2025 11:07
Bill Campbell z investiční společnosti DoubleLine na Bloombergu připom...
Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,3 procenta, přibylo volných míst
08.04.2025 10:15
Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,3 procenta z únorových 4,4...
Německý export by kvůli clům mohl klesnout až o 15 procent, řekl ministr financí
08.04.2025 11:39
Německý export by mohl klesnout až o 15 procent, pokud zůstanou cla uv...

Váš názor
  • Nařídil už, ať se všichni mají dobře?
    09.04.2025 9:05

    Nařizováním a zásahy do tržního prostředí ještě žádná země nezbohatla. USA is už vyzkoušely monachii, republiku a občanskou válku. Chyběla jim ještě diktatura, tak si jí projdou teď.
    Pracovitý Prosecký
  • naridil
    08.04.2025 13:41

    Urychleni vyvozu.. no to pujde dost tezko, kdyz s nejvetsim importerem vede obchodni valku :p
    Ai-kun
Aktuální komentáře
16.05.2025
22:01Trhy končí rekordní týden dalším nárůstem  
17:20Zisková bublina?
17:15J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu emitenta J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.
17:10J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.
16:47Americké akcie se přibližují historickým maximům  
15:05Velká jména na Wall Street sází na malé společnosti. Jako krátkodobá spekulace mohou fungovat
13:18UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
13:11Random Thoughts #7: ReadIt  
11:56Perly týdne: Trhy opět s prémiemi na sliby, dynamika zisků na vrcholu
10:28Část bankovní rady ČNB je zdrženlivá k dalšímu snižování úrokových sazeb
9:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o rozhodovaní per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
9:03Rozbřesk: Růst v eurozóně: španělská euforie, německý útlum
8:51GEVORKYAN ve čtvrtletí zlepšil tržby, zisk i marži a dostává práškovou metalurgii do nových odvětví včetně zbrojařství
8:48ČEZ o výsledcích i Dukovanech, GEVORKYAN vykázal vyšší zisk i tržby a Trump uzavřel dohodu se SAE. Futures v zeleném  
7:37Finanční ředitel ČEZ Novák: Víme, že jsme dividendový titul. EDF učiní proti podpisu vše
15.05.2025
22:03Kontrasty na trhu: Krize důvěry v UnitedHealth a nákupní euforie kolem Foot Lockeru  
17:20Podceňují akcie současnou situaci?
17:10Dick's Sporting Goods kupuje menšího konkurenta Foot Locker za 2,4 miliardy USD
16:53Americké akcie korigují své zisky z předchozích dní  
16:24CNBC: Trump nechce, aby Apple vyráběl v Indii; pře se kvůli tomu s šéfem podniku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data