Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské signály

Čínské signály

24.04.2020 17:34

Opakovaně se tu vracím k vývoji v Číně, která je považována za možný ukazatel toho, co čeká zbytek světa na poli epidemickém a ekonomickém. I naše domácí média si nyní všímají vývoje ve městě Charbin a s ním spojených úvah o možné druhé vlně epidemie. Já bych se ale dnes opět rád věnoval tomu, co o aktuálním vývoji v Číně píše známý ekonom Michael Pettis, který je přímo na místě. A k tomu pár dalších poznámek.

Pan Pettis včera tweetoval, že život v Pekingu je podle pohybu na ulicích tak na 80 % předchozího standardu, ale zdá se, že oživení spotřeby bude trvat déle než se předpokládalo. Řada menších obchodů je otevřená, některé z nich ale stále neumožňují vstup dovnitř a prodávají „přes dveře“. Centra dřívějšího zájmu turistů jsou ale stále téměř prázdná (viz níže), to samé platí o obchodech, které se dříve hemžily mladými lidmi shánějícími to, co zrovna letí. Podotýkám, že to koresponduje s průzkumem na Bloombergu, podle kterého je útlum spotřeby v Číně nejvíce patrný u luxusních produktů.

Ekonom si všímá i toho, že tělocvičny a podobná zařízení byla pár týdnů otevřená, ale nyní bez nějakého vysvětlení opět zavírají. Na určitou únavu z epidemických opatření pak může poukazovat, že ostražitost těch, kteří mají na starosti vstup do budov (měření teploty a podobně) podle zkušeností ekonoma znatelně upadá. Pan Pettis tuto sérii poznámek uzavírá s tím, že návrat života do ulic Pekingu je rychlý, ale zmíněná spotřeba za ním výrazně zaostává a to může znamenat, že ekonomický dopad epidemie může být horší, než se čekalo.

Pan Pettis také krátce komentuje úvahy o tom, že menší banky v Číně používají zdroje míněné pro podporu menších firem pro nákup nemovitostí. Ekonom to komentuje s tím, že je již dlouho známo, jak banky používají peníze ne pro produktivní investice, ale pro spekulace. A nám to může připomenout, že současné trable zastihly Čínskou ekonomiku v době, kdy tak trochu volila mezi pomalejším růstem a stabilitou na straně jedné a vyšším růstem, nedobrou dluhovou dynamikou a zranitelností na straně druhé.

Já bych se rád ještě vrátil k tomu, co jsem zmínil včera. Možná je to můj mylný dojem, ale někdy se mi zdá, že se pracuje s automatickým předpokladem: uvolnění formálních restrikcí = návrat k normálu. Tedy, mimo jiné, že zapomínáme na možnost významných a dlouhodobějších změn v chování spotřebitele, či firem. Je možné, že se spotřebitel ze šoku otřese rychle, ale výše uvedené naznačuje relevanci opatrnosti. Stejně jako třeba následující fotky, kdy ta pravá podle ekonoma ukazuje aktuální „ruch“ na pro turisty nejatraktivnější ulici v Pekingu. Na vyloženě silné „V“ oživení napříč celou ekonomikou podobné „kvalitativně-kvantitativní“ indicie neukazují:

čínské signály patria

Zdroj: Twitter

Když jsme (opět) u tvaru oživění: Následující tabulka shrnuje projekce MMF a Světové banky týkající se růstu významných světových ekonomik v roce letošním a příštím. Ukazuje i rozdíl těchto růstů a srovnává jej s tím, jak se věc vyvíjela v roce 2009 a 2010. Světová ekonomika v roce 2009 klesla o červenou nulu, nyní se čeká pokles 3 %. Tempo následného oživení by pak mělo být v roce 2021 jen o 0,4 procentního bodu výše než v roce 2010:

čína graf sloupek soustružník patria

Pokud se podíváme na Čínu, vidíme, že její růst by se měl letos pohybovat kolem 1,2 %, příští rok by se měl zvednout na dlouho neviděných 9,2 % (mimochodem největší „Véčko“ je projektováno u našich západních sousedů). Čína (a Indie) by tedy neměly spadnout do „opravdové“ recese a ve výsledku by na tom čínská ekonomika měla být stejně, jako kdyby oba roky rostla o více jak 5 %. Což by podle mne nebylo s ohledem na situaci vůbec špatné.

 

Čtěte více:

Ahsan: Obchod upadá, ale přitom přispěl k míru v Evropě
24.04.2020 14:42
V posledních letech se objevuje stále více protekcionistických opatřen...
Miliardář Cooperman: Koronakrize navždy změní kapitalismus, daně musí narůst
24.04.2020 5:59
Investor a miliardář Leon Cooperman uvedl pro CNBC, že koronakrize „pr...
Fidelity: Krize rozhýbala největší spolupráci soukromého a veřejného sektoru od druhé světové války
24.04.2020 10:49
S tím, jak se vlády snaží podporovat ekonomiku v době omezeného pohybu...
Petr Dufek: Nálada v ekonomice pod psa
24.04.2020 9:42
Uzavření země a některých jejích sektorů se podepsalo na důvěře v ekon...
Spouštěčem poklesu se stal neúspěch léku, rizikem jsou nová data
24.04.2020 10:00
Už včerejší závěr na Wall Street byl negativní a směrem dolů pak naváz...
Německo dá do ekonomiky stovky miliard, pomoc chtějí stále další
24.04.2020 10:08
Německo dá na podporu ekonomiky, těžce zkoušené dopady epidemie způsob...
Komentář Petra Dufka: Důvěra v německé ekonomice na dně
24.04.2020 11:26
Ostře sledovaný německý ukazatel nálady v podnikatelském sektoru – Ifo...
Intel dodává solidní čísla a rozumný výhled (komentář analytika)
24.04.2020 11:46
První kvartál roku zvládl výrobce procesorů Intel překvapivě dobře, k ...
Perly týdne: Ropa opět do záporu, navždy změněný kapitalismus a u nás kopřivnická anomálie
24.04.2020 12:32
Zneužívání černých labutí, navždy změněný kapitalismus a pouhé krátké ...
Březnové objednávky zboží v USA: Kromě dopravních prostředků to není tak zlé
24.04.2020 15:07
Ačkoli celkový pokles o 14,4 procenta není nic pěkného, březen ještě n...

Váš názor
 • Pražšská burza se nikdy nezotavila z 2008
  27.04.2020 12:14

  https://www.patria.cz/charts/online/Indices/singlewide/b4c03548-1526-45e9-af89-7d2cc9ab7bc8/b4c03548-1526-45e9-af89-7d2cc9ab7bc8/Close-b4c03548-1526-45e9-af89-7d2cc9ab7bc8-B4C03548-1526-45E9-AF89-7D2CC9AB7BC8.jpg?gfinnumofdays=9999&gfinpriceband=None&gfinmovavg1type=None&gfinmovavg2type=None&gfinmovavg1=20&gfinmovavg2=20&gfinvolume=0&gfinind1=None&gfinind2=None&gfinind3=None&gfinind4=None
  2020gaybear
 • Toto jen tak nepřejde
  27.04.2020 11:07

  Nějak se zapomíná na to, že korona byla jen spouštěčem, černou labutí. Ale mnoho ekonomů minimálně tak 2 roky dozadu varovalo, že se blíží krize, že jsme se z té minulé vůbec nepoučili (dluhy máme nyní ještě vyšší, too big to fail banky jsou nyní ještě větší, žádné strukturální reformy se neprovedly, naopak se dál vesele zahnívalo, uměle levnými úvěry se udržovaly při životě neefektivní zombie firmy, atd...). __________________________________________________________________________ Takže tato krize není jen důsledkem korony. Jasně, ta dala ekonomice poslední ránu z milosti - vynucenou uzavírku firem, přerušení výrobních a dopravních řetězců, narušení globalizace. __________________________________________________________________________ Ale pod povrchem doutnala klasická cyklická krize. Takže očekávat, že v únoru vlády červeným tlačítkem vypnou ekonomiku a v květnu ji zas zapnou a pojede se vesele dál, naváže se tam, kde jsme v únoru skončili... je extrémně naivní. __________________________________________________________________________ Navíc zde doutná zásadnější problém - demografická krize a s ní spojený kolaps penzijních, ale i zdravotních a dalších systémů (málo mladých zdravých plátců zdravpoj, stále více starých a nemocných konzumentů zdrav péče - obdobný problém, jako s penzemi). __________________________________________________________________________ Vláda nyní na koronu naháže stamiliardy vypůjčených peněz - vyplýtvá ten poslední možný polštář použitelný pro nějakou rozumnou penzijní reformu.
  Hayek
  • Re: Toto jen tak přejde
   27.04.2020 11:14

   krize vyrena. Jako vzdy si uvolnime penize a jedeme dal... Akcie uz ve sleve nebudou... Odnese (snad kratkodobe) to jako vzdy stredni trida, mozna duchodci (ale u nas maji Malacovou, tak asi ne).
   Ticino
   •  
    27.04.2020 11:40

    No jo. Zase se bude topit petkami s vyjetým olejem a pilinami. A Karlu Schwarzenbergovi krást dřevo z lesa.
    Ten, který tančí s papoušky
 •  
  24.04.2020 18:44

  Fascinuje mě, jak se furt někdo dovolává, odvolává či poukazuje na cestovní ruch, restaurace, putyky a obchody s oblečením pro turisty. Hele, ono je na té pekingské třídě málo turistů! No a? Např. podíl cestovního ruchu na HDP ČR je v rámci pár procent. Dá se říci, že cestovní ruch a spol. má naprosto zanedbatelnou přidanou hodnotu. Je to typické kognitivní zkreslení způsobené tím, že je na to vidět. Ale fakt ty ekonomiky nestojí na tom, že si Pepa dá k obědu guláš se šesti a zalije to pivem. Nebo že si paní Li koupí v Pařížské kabelku. Já chápu, že kuchař bude ječet a žmoulat kudlu, že tohle je přeci přidaná hodnota. No jako jo, no. Ale nic moc.
  Ten, který tančí s papoušky
  •  
   24.04.2020 20:09

   Domácí i zahraniční turisté loni v ČR za ubytování, jídlo, dopravu nebo vstupy do památek, na sportoviště, do kulturních a dalších zařízení utratili 300 miliard korun. "Pokud se povede rozpohybovat cestovní ruch před prázdninami, tak ekonomika přijde o 142 miliard a do státního rozpočtu přiteče o 60 miliard méně. Bohužel hrozí i ztráta 80 tisíc pracovních míst v cestovním ruchu," uvedl ředitel CzechTourism Jan Herget. opis
   Velkamedvědice
   •  
    25.04.2020 3:17

    No říkám, to je pár procent. HDP ČR za rok 2019 je asi 5,5 bilionu korun. A ještě k tomu většina z toho má substituci. Tj. že rodinka prostě nepůjde na oběd do restaurace, ale uvaří si něco doma nebo si vezme něco s sebou. Podtrženo sečteno. ČR není nejenom že závislá na turismu a spol., ale je to marginálie v celku. ČR je průmyslová země.
    Ten, který tančí s papoušky
    •  
     26.04.2020 11:42

     Musíš brát tu ekonomiku jako spojité nádoby. Nejen že vypadne část HDP, ale tihle lidi můžou skončit na pracáku. Sníží se jejich kupní síla a nekoupí si auto, který měli naplánovaný. Automobilka bude muset omezit výrobu (už se stalo, neměli odbyt, zastavili výrobu) A tím se zase přelije problém dál. K tomu se zveřejní ty špatný čísla a psychologicky lidi omezí svoje nákupy. Ale já myslím, že tržní ekonomika by si stím velice rychle poradila sama. Největší problémem bude opět stát, který se do toho ve stylu "zachráníme vaše životy i za cenu vašeho života" bude montovat. A to on bude, holding AGF je velikej a firmy a všechny bude potřeba podpořit...
     qwer
     •  
      26.04.2020 12:38

      A samozřejmě máte, dle mého, pravdu, že nějaké nenávratné peníze do toho rvát je blbost. Buď zestátnit a nebo úvěry. Ty peníze pro OSVČ by měly být fakt max.
      Ten, který tančí s papoušky
     •  
      26.04.2020 12:35

      Já vím, že to mám brát jako takové "net flow". Ale je potřeba si uvědomit, že ti lidé si prostě najdou jinou práci. Dříve či později. Takže ten nájem nakonec zaplatí, auto si snad taky koupí, atd. Jak poukazovali někteří ekonomové, kteří nemají zrovna rádi svůj xicht v médiích, tak hodně zrušené poptávky je jenom odložená spotřeba. Příkladem např. může být ošacení. Jak se to otevře, tak lidi vezmou obchody útokem. A jestli jim tam hodí ještě k tomu cedulku "sleva", tak budou mít prodavačky utržené ruce a prošlapané kecky.
      Ten, který tančí s papoušky
      •  
       26.04.2020 15:08

       Ano, rád bych to viděl stejně tak. Ošacení - osobně souhlasím, že se tam lidi nahrnou, ale nevím jak jásá ten prodejce, který slevami stěží vykompenzuje obvyklou marži, když bude dohánět tržby. Nejspíš přece bude chtít teď tržby maximalizovat aby nastartoval co nejdřív C-F a když se mu to podaří opět roztočit, tak i zajásá. Pak na konci roku nějaký management uzavře pár kamenných prodejen s cílem snížit náklady, aby vyplatil odloženou dividendu. Cestovní ruch - 800tis. Čechů jezdí každoročně do Chorvatska. Část z nich ještě v zimě na lyže. Pak jsou tací, kteří 3x ročně obletí svět. U nich nejspíš nenastane to, že další rok svět obletí just 6x = odložená spotřeba na 100%. V uvedených tabulkách mě fascinuje předpoklad, že o co níž se 2020 klesne, o to výš to 2021 stoupne. A možná to tak skutečně dopadne, kdo ví, přál bych si to. Odhad je založen zřejmě podle indikace stejného léku (možná už i vakcíny) - likvidity podle (ne)skutečných potřeb. Možná jde v tabulce o neporovnatelné situace, kdo ví. Výsledné hodnoty v tabulce 2009,2010 jsou tvrdá data přičemž příčina poklesu započala v 2008. Jsou už tvrdá data za 2019? Má IMF a spol. zohledněnu averzi teď už celého světa vůči Číně? Atd., apod. Jaká byla očekávání růstu ekonomik v 2008, 2009 a 2010 je známo, ale do tabulky se neuvedlo. Taková tabulka by vydala na malý referát, tehdy se očekávání měnila, jakož i tentokrát budou. V 2020 teprve začínáme novou číselnou řadu. Ono vlastně na těch hodnotách ani tak nezáleží. Zatím se snažíme být optimisté v očekávání, k tomuž nám dopomáhej tabulka a dál se uvidí.
       Mudr.c
       • Sleva
        26.04.2020 20:49

        Ale oni jim přeci žádnou skutečnou slevu nedají, jsme v ČR. :) Ono když se v tom člověk začne tak nějak neuroticky vrtat, tak co to je vlastně sleva? To se prostě normálně v businessu vůbec nepoužívá. To je taková doména maloobchodu.
        Ten, který tančí s papoušky
       • to Mudr.c
        26.04.2020 15:30

        Píšeš: "U nich nejspíš nenastane to, že další rok svět obletí just 6x = odložená spotřeba na 100%." To přece ale není odložená spotřeba, to je zrušená potřeba. Možná, že si někteří vyberou nějaký dražší nebo delší zájezd, ale tenhle rok prostě bude nejen pro turismus nevratně snížená spotřeba.
        oh171
      • to Ten, který tančí s papoušky
       26.04.2020 14:10

       Jenže pokud sedíš doma (+třeba nemáš práci), tak je část peněz na oblečení navždy odložená spotřeba. Místo 2 ks kalhot nebo bot za 2 roky si koupíš třeba jen ten 1ks. Prostě to teď nepotřebuješ. Takže ten výpadek za letošní rok může být značný. Stejně tak restaurace nemohou počítat s tím, že až otevřou, lidé si objednají 2 obědy, aby výpadek dohnali, ne to je minulost.
       oh171
       • Re: to Ten, který tančí s papoušky
        26.04.2020 20:52

        Už jste někdy potkal ženskou, která by to oblečení nepotřebovala? :))
        Ten, který tančí s papoušky
      •  
       26.04.2020 13:12

       Pokusem měl, utrácím i za hadry, co nepotřebuju, když nemám koupím jen nezbytné. A těch 15000 co dostali na měsíc pokryjí možná zčásti nebo celé náklady, ale rozhodně přišly o mzdy..
       Velkamedvědice
       •  
        26.04.2020 21:04

        Zrovna teď budu jednomu českému oděvnímu řetězci vracet nějaké oblečení, protože se mně nedařilo trefit velikost, to mají nějaké čudné. A jelikož mám 3 faktury z různé doby, tak podle čísel faktur člověk může říci, jaký mají asi obrat v téhle době. Oni teda bulí kvůli nájmům, ale čísla faktur říkají, že e-shop jim jede fakt slušně.
        Ten, který tančí s papoušky
        •  
         27.04.2020 0:44

         Už jsme parkrát probírali, ze eshop neni kamený krám
         Velkamedvědice
         •  
          27.04.2020 5:46

          No to není. Proto taky vracím špatné velikosti, že. Plus jak někdo jednou poznamenal, tak si přeci v e-shopu nebude kupovat pár vrutů a fixy.
          Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
03.06.2020
5:28FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
02.06.2020
22:06Wall Street zakončila v plusu, dařilo se ropným titulům
17:58Doba exotických valuací
17:29Summary: Německá pomoc pro Lufthansu a automobilky  
17:17Eurodolar sahá po 1,1200 a další výrazné zisky pro korunu. Praha nejvýš od začátku koronakrize  
16:41Skupině PPF stoupl loni čistý zisk o 16 procent na 26,7 mld. Kč
16:16Franklin Templeton: EU přináší komplexní fiskální záchranný balíček
16:12Komise chce desetinásobně navýšit společný zdravotní a krizový fond
14:50Stará ekonomika ztrácí svoje místo v hlavních indexech
12:38Avast si už myslí na místo v benchmarku, podpořila jej karanténa
11:53Pozvánka na webinář: ETF. Jak je využít ve svém portfoliu
11:15Bloomberg: Sázka na čínské spotřebitele se obrací proti nejbohatšímu Čechovi
10:33Petr Dufek: Ekonomiku táhly dolů slabé investice
10:02Euro přerušilo postup, akciím se daří dál. Zprávy náladu nekazí  
9:12Rozbřesk: Česko s historicky nejvyšším deficitem rozpočtu, středoevropské měny před zasedáním ECB dále posilují
9:12Česká ekonomika klesla méně, než ukázala první data
8:48Sev.en Energy získala těžební společnost Blackhawk Mining z USA
8:47Evropské burzy mohou otevřít růstem. Přijdou zpřesněná data z české ekonomiky  
8:25Další uvolnění zahrne akce do 500 lidí a plnější divadla
8:17Trump dle zdrojů nemá na výběr v případě obchodní dohody s Čínou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Wizz Air Holdings Plc (03/20 Q4)
13:00Campbell Soup Co (04/20 Q3)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m