Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Drobní investoři se vrhli do evropských akcií, ti velcí se drželi zpátky

Drobní investoři se vrhli do evropských akcií, ti velcí se drželi zpátky

25.06.2020 14:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Během jednoho z nejrychlejších oživení na akciích v Evropě drobní investoři, zdá se, uposlechli rady Warrena Buffetta, aby „byli chamtiví, když se ostatní bojí“.

Makléřské domy z Německa, Velké Británie, Francie a Dánska hlásily během tržních výprodejů vyvolaných pandemií nárůst obchodování jednotlivých investorů. Naproti tomu institucionální peníze se držely po většinu oživení od březnových propadů stranou.

"V obtížných obdobích takřka bez výjimky platí, že krize na trzích vytvářejí příležitosti a investoři je využívají. Naši stávající klienti obchodují s více než pětinásobnou aktivitou loňského roku, nových investorů jsme přivítali několik tisíc," uvedl obchodní ředitel Patrie Jan Kovalovský. "Výrazně v těchto měsících převažují nákupy akcií i burzovně obchodovaných fondů (ETF) nad prodeji," dodal.

Navzdory zdráhavým institucionálním investorům zůstal objem obchodů na benchmarku Stoxx Europe 600 nad průměrem před vypuknutím koronaviru. To naznačuje silnou účast na rally, která způsobila, že se tento index za méně než tři měsíce vrátil na přibližně dvě třetiny předchozích ztrát.

Vrháme se do akcií

Selský tržní rozum říká, že když nákupy drobných investorů prudce rostou, je čas odejít. Ale zde to může být právě vysoká angažovanost těchto obchodníků, která tuto rally podporuje a navzdory chatrnému fundamentu tlačí benchmarky, jako německý index DAX , na úrovně ze začátku roku.

"Retailoví investoři jsou dlouho spojováni s nákupy akcií, které jsou pro mnoho institucionálních investorů do značné míry mimo limity, buď proto, že jsou příliš malé, nebo proto, že jsou příliš spekulativní," napsal v komentáři o amerických akcií stratég společnosti Societe Generale Andrew Lapthorne. Data však ukázala, že nyní kupují jak vysoce kvalitní, tak i méně kvalitní akcie, dodal Lapthorne.

Dalším investičním nástrojem, který nyní může být mezi evropskými drobnými obchodníky běžnější, jsou ETF. U těch je pravděpodobné, že zde uvidíme „velmi silný“ růst u retailu, předvídá Wei Li, vedoucí investiční strategie pro region EMEA u iShares společnosti BlackRock. "Vzdělávání je klíčové a investorům usnadňuje využívat ETF jako základní stavební kámen svého portfolia," dodal Li. "To už ostatně vidíme a očekáváme, že toho bude čím dál víc."

Zdroj: Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

Bloomberg: Skryté bankroty budou narůstat
12.05.2020 11:51
Nejhorší recese od Velké hospodářské krize žene zadlužené firmy na okr...
Fenomén Robinhood: Drobní investoři vytvářejí akciové bubliny
22.06.2020 8:24
Koronavirová krize, březnový propad akciových trhů a nové investiční a...
Investiční tip Nike: Rovnou k zákazníkovi
25.06.2020 10:26
Ještě pár let zpátky byl Nike na domácím americkém trhu v těžké situac...

Váš názor
 •  
  25.06.2020 16:02

  Mně zase opakovaně volali, když jsem udělal několik obchodů že je tam neobvyklá aktivita, taky mi to příjemné nebylo...tak nevím co je vlastně správně...
  karel777
 • A doufám
  25.06.2020 15:08

  , že všichni , jako já , dostali k potvrzení prohlášení , že investiční prostředky nepochází z trestné činnosti :-o trošku se mě to dotklo , po 25 letech na burze....
  Namorek
  • Re: A doufám
   25.06.2020 15:14

   To je důležité prohlášení. Třeba takovej narkomafián po pravdě uvede, že to má z trestné činnosti a konečně ho tak po letech polapí. A mají to i s podpisem... :-)
   qwer
   • No
    25.06.2020 15:20

    , příště už budou chtít asi i roční výměr.....pak by mě napsali , že investuji málo :-)
    Namorek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst