Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Smith: Americká ekonomika a dvojitá recese

Smith: Americká ekonomika a dvojitá recese

13.07.2020 11:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Spojené státy jsou v podivné situaci, protože nezaměstnanost klesá, ale celková situace na trhu práce se zhoršuje s tím, jak se prodlužuje krize způsobená koronavirem. Na stránkách Bloombergu to píše známý ekonom Noah Smith, podle něhož se americká ekonomika nachází uprostřed „dvojitého útlumu“. Jeden z nich je krátkodobý a je způsoben strachem z koronaviru. Druhý bude dlouhodobější a bude více připomínat tradiční recese. 

Smith tvrdí, že oživení bude nyní pravděpodobně přerušeno, protože jih a západ USA postihla nová vlna COVID-19 a vrací se strach z pandemie. To znamená, že lidé budou namísto v zaměstnání opět doma a nebudou brát žádnou výplatu. Tento stav jednou skončí, možná k tomu přispěje vakcína. Ale to neznamená, že se hospodářství začne hned obracet k boomu. Hrozí totiž zmíněná druhá a déletrvající recese.

Jedním z jejích důvodů mohou být bankroty firem vyvolané útlumem poptávky. Pokud by přišly bankroty, pozdější návrat poptávky by nebyl hned doprovázen oživením, protože chvíli trvá, než vzniknou firmy nové. A druhým hlavním důvodem je pesimismus, který se může spotřebitelů i firem zmocnit poté, co uvidí, jak je ekonomika po celé měsíce paralyzovaná. K tomu možná můžeme přidat nabídkový šok daný tím, že se změní struktura ekonomiky a některá odvětví a firmy kvůli tomu výrazně utrpí. Příkladem mohou být podle Smithe kina. 

Tento negativní nabídkový šok může eliminovat deflační tlaky plynoucí z utlumené poptávky, ale podle ekonoma pravděpodobně ne úplně. To znamená, že zřejmě nenastane stagflace ve stylu sedmdesátých let. Nicméně negativní tlaky na nabídkové straně ekonomiky mohou být dost velké na to, aby Fed byl v budoucnu opatrnější, co se týče další stimulace. 

„Pomalu sílící dlouhodobá recese může být nebezpečnější kvůli tomu, že na síle nabírá skrytě,“ píše Smith. Za příklad dává růst počtu dlouhodobě nezaměstnaných, který je ale maskován vývojem celkové nezaměstnanosti. Tu mohou politici vnímat jako signál úspěchu dosavadní stimulace a ekonomické politiky. To by ale byla chyba a vláda by podle Smithe měla brát v úvahu to, že hrozí dlouhodobější útlum. Měla by tedy mimo jiné přijít s programy investic do infrastruktury, do výzkumu a vývoje a s větší pomocí jednotlivým státům. A ohledně tradiční recese existuje podle Smithe i jedna pozitivní zpráva: Víme, jak se s nimi vypořádat, jen je třeba chtít. 

Zdroj: Bloomberg


 
 

Čtěte více:

Krugman o nerovnováhách a výhledu americké ekonomiky
13.07.2020 5:58
Ekonomika momentálně není v situaci jako po velké finanční krizi, kdy ...
The Economist: Je možné si za peníze koupit štěstí?
11.07.2020 15:15
Hrubý domácí produkt (HDP) je nejběžněji používaným ukazatelem prosper...
V USA začíná výsledková sezona, zřejmě nejhorší od finanční krize
13.07.2020 8:15
Ve Spojených státech tento týden začíná výsledková sezona, která zřejm...
Studie KPMG: Podíl Evropy na výrobě aut klesne za dekádu na třetinu
13.07.2020 8:23
V roce 2030 připadne na západní Evropu pouze pět procent světové produ...
Rozbřesk: Týden ve znamení amerických dat, projevů a výsledkové sezóny
13.07.2020 9:12
Je za námi týden ve znamení českých dat, která ukázala, jak se po začá...

Váš názor
 •  
  13.07.2020 15:23

  Ve Státech se teď naplno znovu rozjela pandemie, ty lidi na sobě páchají sebevraždu. Ještě chvíli potrvá než jim dojde že se musí začít chovat podobně jako Číňani. Tahle jejich blbost je bude stát nejen životy, ale i velký peníze.
  ricochet
 •  
  13.07.2020 12:36

  Doufám, že tomu bude jinak, jako v optimistické rovině. Totiž jediným roztleskávačem je samotný Trump, WH a pár republikánů. Zbytek se buďto nevyjadřuje anebo lépe mají pouze pesimismus na mysli, na rtech a na papíře co by politický tlak až do listopadu.
  Čert
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst