Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: Je možné si za peníze koupit štěstí?

The Economist: Je možné si za peníze koupit štěstí?

11.07.2020 15:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Hrubý domácí produkt (HDP) je nejběžněji používaným ukazatelem prosperity země. Vyvolává ale kontroverze. Podle kritiků výpočty toho, kolik daná země utratí za zboží, služby a investice, neodpovídají hodnotě toho, co lidem přinášejí produkty jako Google a Facebook. HDP ignoruje i některé jiné faktory, jako jsou zdraví jednotlivce, volný čas nebo štěstí. Může být tato jeho kritika přehnaná?

Gallupův výzkumný ústav se na různé aspekty blahobytu zeptal lidí ve 145 zemích světa. Ukázalo se, že řada z těchto faktorů silně koreluje s mírou HDP na obyvatele. Jeden zřejmý příklad: Téměř všichni obyvatelé v 10 % zemí s nejvyššími výdaji sdělili, že mají dost peněz na nákup potravin. Ve spodních 10 % to byly jenom dvě pětiny.

HDP na obyvatele překvapivě následuje také mnoho nefinančních ukazatelů. V horních 10 % zemí hodnotilo svoji životní situaci známkou sedm z deseti, ve spodních 10 % to byla čtyřka na desetibodové škále. Lidé v těchto „bohatších“ zemích zároveň pociťovali větší podporu ve svých rodinách, bezpečí v sousedství a více věřili politikům – i když na nedostatek klidu a dostupného bydlení si stěžovateli skoro stejně jako lidé v chudších zemích.

HDP štěstí peníze bohatství 

HDP štěstí peníze bohatství

V otázce, do jaké míry národní bohatství jako takové způsobuje spokojenost, nemají vědci nadále jasno. Někde si lidé stěžují, i když HDP na obyvatele se zvedlo. Tohoto paradoxu si všiml americký ekonom Richard Easterlin.

Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda je možné si koupit štěstí, je zkoumat, co se stane, když zmizí.

Některé výzkumy z předešlé hospodářské recese z roku 2009 ukazují, že ekonomické strádání skutečně vede i k tomu psychickému. Akademici tehdy v USA a některých evropských zemích zjistili útlum u životní spokojenosti i dalších ukazatelů blahobytu, ačkoli patrné to bylo hlavně u lidí, kteří ztratili práci. Adam Mayer z americké Colorado State University zjistil, že nejhorší pohled na život měli mezi stejně bohatými a vzdělanými Evropany ti, kdo v nedávné době přišli o práci a nemohli si bezstarostně obstarávat základní potraviny.

Covid-19 umožní ekonomům se tomuto jevu dále věnovat. Nejnovější prognózy MMF předpokládají pokles globálního HDP, váženého paritou kupní síly, letos o 4,9 %.

Pokud mohou být minulé recese vodítkem, tvrdé šoky budou mít dlouhotrvající účinky. Daň, kterou si virus vybírá na lidstvu, je velká jak z hlediska ztrát na životech, tak z dolarového hlediska. Vzhledem ke korelaci mezi HDP na osobu a ukazateli blahobytu Gallupova ústavu může mít trvalejší dopad i na kvalitu života ve světě.

Zdroj: The Economist

 
 
 
 

Čtěte více:

Britská ekonomika kvůli koronaviru klesla nejvíce od 1979
30.06.2020 9:18
Britská ekonomika v prvním čtvrtletí, tedy v období, než se plně proje...
Česká ekonomika klesla v 1. čtvrtletí meziročně o 2 %
30.06.2020 9:22
Česká ekonomika v 1. čtvrtletí klesla meziročně o dvě procenta, potvrd...
Představitele Fedu znepokojuje závažnost poklesu ekonomiky
02.07.2020 8:23
Představitelé americké centrální banky (Fed) minulý měsíc vyjádřili zn...
Altmaier: Německá ekonomika nejpozději od října opět poroste
06.07.2020 8:56
Pokles německé ekonomiky způsobený pandemií nemoci covid-19 se po letn...
Ekonomika za rok a za deset let
06.07.2020 19:01
U předpovědi počasí se tvrdí, že smysl má na pár dní dopředu, dlouhodo...
Evropská komise: Česká ekonomika letos propadne o 7,8 procenta, celá EU o 8,3 %
07.07.2020 11:01
České hospodářství čeká letos kvůli omezením spojeným s šířením korona...
Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí silně oživí
08.07.2020 13:24
Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli negativním dopadům ...

Váš názor
 •  
  11.07.2020 20:17

  Zažil jsem za posledních 30 let doby dostatku, relativního přebytku nad potřebami a doby pádu až na dno. Přebytek znamenal i související aktivity, moc času na cestování nebylo, nakonec mimo prázdniny už pomalu nebylo s kým. Když peníze chyběly, nešlo už nic, člověk má temné myšlenky (proto bych nezavíral člověka za krádež potravin, sloužících k nasycení). Času bylo dost, ale bez té svobody, ke které se pojí i peníze. Co se týče preferencí politických, je bohatý automaticky "napravo" a chudý "nalevo" - a klidně to i vystřídá. U těch méně inteligentních to dojde až k "třídnímu boji", nenávisti k bohatým i k politikům, kteří nepomohou, ač si to myslí. Obecně je nejlepší část života při cestě vzhůru, poutá to naši mysl, zažíváme úspěch, těšíme se ze života. Ale hloupý a zbohatlý člověk najednou ztratí chuť žít, nemá cíl, je zčásti izolován od "normálního" okolí, více v životě riskuje, a to i na silnicích, a často končí dřív, než ostatní. Takže nejlepší je zlatá střední cesta, mít o čem snít. Takoví jsme.
  James Bond
  •  
   12.07.2020 11:05

   Krádež potravin nutný k obživy bez trestu, asi jo! Boháč je pravičák a Husák je levičák. Mrkněte na USA, 90% CEO jsou skutečně nebo alibisticky levicoví. Američtí bankéři Jamie Dimon, Loyd Blankfein a v podstatě celá Wall Street klekají, podepisují nesmyslné petice, financují levicové politiky a protesty. Bude tam jistá míra pokrytectví a alibismu. Obvykle ten co pracuje, staráse o svůj majetek a rodinu a platí daně zastává názory více pravicové. Tak to je v podstatě po celém světě. BTW. Viděl jste co kradli protestanti v amerických městech, elektroniku, luxusní zboží, parfémy, alkohol atd... po potravinách se nikdo ani neohlédl. Nevím co by člověk kradl u nás ale rohlík a salámek asi ne?!
   Čert
  •  
   12.07.2020 1:13

   Palec nahoru za tento příspěvek. Teď si představte, že jste se narodil v rodině nejmocnějších bankéřů světa. Od narození do smrti máte všechno, na co si vzpomenete. Na nic nemusíte šetřit. Neznáte pocit, který prožívají lidé, když si po dlouhém šetření něco koupili. Nepředstavitelný luxus je pro Vás nudná samozřejmost. Po čem zatoužíte? Po tom, co ještě nemáte. Absolutní moc nad životem a smrtí každého člověka na planetě.
   Jan47
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.