Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: Co podle Wall Street udělá s trhy vakcína?

Bloomberg: Co podle Wall Street udělá s trhy vakcína?

18.08.2020 14:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokoušet se letos zahrát cokoli na finančním trhu se může vymstít. Po dlouhodobém růstu přišel v únoru a březnu propad. Ten vystřídala další rally, která vynesla akcie zpět k rekordním maximům, přičemž budoucnost je opředena nejistotou. Přesto je tu jeden společný katalyzátor: objev vakcíny proti koronaviru. Zde jsou tři scénáře toho, co by mohla vakcína přinést, z pera správců peněz a investičních stratégů:

1. Uzavřené kohoutky

Úspěšná vakcína a následný návrat k normálnímu životu by mohl rychle vést ke změně postoje tvůrců politik ohledně mimořádného ekonomického stimulu. Pokud se rozhodnou utáhnout kohoutky, oslava by ale mohla být krátká.

Rozvaha Fedu vzrostla na 7 bilionů dolarů. Tuto likviditu lil do finančního systému, zvyšoval nákupy státních dluhopisů a poprvé zamířil i na trh podnikových dluhopisů. Velkorysost centrální banky v kombinaci s vlnou nákupu dluhopisů vytlačila výnosy státních obligací na historická minima a udržela půjčky levné i pro firmy. To rozproudilo býčí sentiment i u akcií - společnosti jsou schopny získat úvěr, a navíc díky nízkým výnosům z dluhopisů jsou akcie atraktivnější.

Někteří se obávají, že návrat k normálnímu stavu by mohl vést k déja-vu toho, co se stalo v roce 2013. Tehdy se investoři vyděsili, když centrální banka naznačila, že zruší program kvantitativního uvolňování spuštěný kvůli finanční krizi. Akcie a dluhopisy padaly v tandemu.

Záleží na provedení, říká Yousef Abbasi, stratég pro globální trh ve společnosti StoneX. "Fed se bude muset jemně a opatrně stáhnout z politických opatření přijatých během pandemie, což pravděpodobně vytvoří pro tyto trhy období zvýšené volatility a problémů," říká. "Samozřejmě pokud předseda Jay Powell není lepším kouzelníkem než jeho vrstevníci."

2. Vyšší ceny

Mluvíme o vakcíně, která zkrotí virus, jenž vypnul globální ekonomiku. "Pokud existuje něco, co by způsobilo velkou rally, muselo by to být tohle," říká Randy Frederick, viceprezident pro obchodování a deriváty u Schwab.

Fed nemusí nutně rychle vycouvat z masivní stimulace. Před pandemií stále ještě pomalu ustupoval ze své reakce na krizi v roce 2008. "Jakmile začnete s kvantitativním uvolňováním, což jsme udělali před mnoha lety, je těžké to zastavit, a to jsme do značné míry viděli po celém světě," říká Katy Kaminski, hlavní výzkumná stratéžka a manažerka portfolia u AlphaSimplex Group.

I když lidé budou mít vakcínu, bude nějakou dobu trvat, než míra nezaměstnanosti klesne ze současných 10 %. "Fed chce, aby sazby byly nízké a úvěrové podmínky snadné, což by poskytlo více materiálu na zotavení," říká Gennadiy Goldberg, vedoucí americký stratég pro sazby u TD Securities. Výsledkem by mohl být nadupaný status quo napříč trhy, kde by již tak drahé akcie nadále stoupaly a kde by politika Fedu udržovala hodnoty dluhopisů vysoko a jejich výnosy nízko.

3. Návrat hodnoty

Hodnotové akcie (akcie obchodované za nízké ceny relativně k jejich výdělkům nebo aktivům) se mohou ve světě po vakcíně jevit jako vítězové. Zejména v případě společností, jako jsou letecké společnosti, spotřebitelské firmy prodávající věci, kterou nejsou nezbytné, a finanční společnosti, říká Tai Hui, hlavní stratég pro asijské trhy u JPMorgan.

Preference hodnoty se opírá o skutečnost, že současný býčí trh míjí mnoho akciových titulů. Zisky se soustředily do několika akcií souvisejících s technologiemi, které investoři považují za zvláště vhodné při práci z domova. Pokud bychom si odmysleli Alphabet, Amazon.com, Apple, Facebook a Microsoft, S&P 500 by letos klesl o více než 2 % místo současného zisku 4,7 %. Vakcína, která lidem umožní cestovat, jíst a nakupovat v obchodních centrech, by mohla poskytnout šanci i ostatním společnostem.

Je třeba si ale uvědomit, že vytvoření účinné vakcíny není snadné. Stejně jako její rozšíření. „Neúspěch při výrobě vakcíny by znamenal, že kolektivní imunita bude jedinou účinnou cestou k ukončení pandemie,“ říká Peter Berezin, hlavní globální investiční stratég společnosti BCA Research. "Pro riziková aktiva by to bylo velkým zklamáním." Jinými slovy, pro akcie.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Investiční výhled Patrie 1/4: Turbulentní pololetí je za námi. Jak rychlý bude návrat zpět?
07.07.2020 12:33
Do druhého pololetí vstupujeme po rychlém propadu a mohutném návratu a...
Stratég Morgan Stanley: Čeká nás 10% korekce na akciových trzích
04.08.2020 14:11
Michael Wilson, hlavní stratég Morgan Stanley na americké akcie, a jeh...
Na čem vydělat v nejisté době?
10.08.2020 6:03
Tři scénáře vývoje na trzích pro následující měsíce a vhodnou odpověď ...
Duy: Více dlouhodobých amerických dluhopisů? Pro Fed žádný problém
13.08.2020 13:12
Americké ministerstvo financí nyní vydává mnohem více dlouhodobých dlu...
Bloomberg: Místo písmene V čeká Evropu jen ptačí křídlo
18.08.2020 6:13
Úleva, která nastala, když hospodářská aktivita v Evropě po skončení k...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
20:24PODCAST Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data