Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Norský státní investiční fond svěři víc peněz cizím manažerům

Norský státní investiční fond svěři víc peněz cizím manažerům

20.11.2020 16:47
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Norský státní investiční fond, který je největší svého druhu na světě, přizve ke správě aktiv vícero investičních manažerů zvnějšku. Externím správcům, včetně hedgeových fondů, by počínaje příštím rokem mohl svěřit až 5 % svého portfolia, což odpovídá částce přesahující 60 miliard USD.

O chystaném kroku informoval viceguvernér norské centrální banky Jon Nicolaisen. “Výkonná rada zamýšlí zvýšit příští rok limit pro mandáty vnější správy na 5 % fondu,“ řekl podle agentury Reuters tento představitel centrální banky, která fond s prostředky v objemu 1,2 bilionu USD spravuje.

Na konci roku 2019 bylo v externí správě 3,9 % kapitálu fondu, tedy 389 mld. NOK. Při jeho současné hodnotě by nový limit manažerům zvnějšku zpřístupnil zhruba 60 miliard USD.

Využití externích manažerů u části hotovostních prostředků fondu naráželo ve skandinávské zemi v minulosti čas od času na kritiku médií I některých opozičních politiků, stejně jako náklady, které to nese.

Podle Nicolaisena výhody takového kroku zdaleka přesahují náklady, přičemž kumulativní dodatečná návratnost do roku 2019 včetně dosahovala 48 miliard NOK. Obzvláště cenné jsou podle něj tato pověření ke správě majetku na rozvíjejících se trzích, kde je pro vyhodnocení rizika klíčová znalost místního prostředí a blízkost takovému trhu.

Externí správci aktiv “také pomáhají odfiltrovat problematické podnikatelské modely, firmy a sektory s problematickými vlastnickými strukturami,” prohlásil Nicolaisen.

O možném navýšení podílu v externí zprávě se letos Bloombergu zmiňoval také generální ředitel fondu Nicolai Tangen. Čtyřiapadesátiletý bývalý správce hedgeového fondu AKO Capital stojí v čele norského státního investičního vehiklu od letošního září. Už se ale stihl ocitnout v epicentru dosud největší krize ve 24leté historii norského fondu, podotkl v léte The Economist. Odmítal totiž prodat svoje podíly v hedgeovém fondu AKO Capital, který sám založil. Aby odrazil možná obvinění ze střetu zájmů, navrhoval snížení svého podílu ze 78 % na 43 %. Poltický tlak byl ale nakonec silnější a Tangen celý svůj podíl v tomto fondu, který založil, nakonec zlikvidoval a převedl na jím založenou charitu. Kromě toho slíbil prodat i svoje osobní investice a výtěžek z tohoto prodeje zaparkovat na bankovním účtu.

Fond, jehož plný název je Statens pensjonsfond Utland, tedy státní penzijní fond, který investuje globálně, obyvatelům Norska střádá příjmy z prodeje ropy na důchod. Přitom investuje do firem z celého světa. Základy fondu položil v roce 1990 norský parlament, první peníze pak fond na investice získal v roce 1996. Cílem fondu je zajistit, aby mělo Norsko dostatek peněz i v době, kdy éra fosilních paliv skončí. Peníze získané prodejem ropy investuje fond výhradně mimo Norsko, aby nepřehříval norskou ekonomiku.

Zdroje: Reuters, Bloomberg, The Economist, ČTK

 

Čtěte více:

Kvalita života dle žebříčku Deloitte: Vede Norsko, Česko na 25. přičce
11.09.2020 9:02
Česko letos kleslo na žebříčku kvality života meziročně o jednu příčku...
Zpráva o vládě práva v EU zostřuje potyčky ohledně evropského fondu obnovy
30.09.2020 17:04
Evropská komise zveřejnila zprávu o stavu demokracie v Evropské unii, ...
Yeyati: Potřebujeme globální proticyklický fond
13.11.2020 11:14
Během globální krize se kapitál obvykle stahuje ze zemí, které jej v t...
Národní rozvojový fond financovaný bankami získal licenci ČNB
16.11.2020 12:03
Národní rozvojový fond (NRF) získal od České národní banky (ČNB) licen...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
0:00Prosus NV (12/19 Q3)
0:00Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu