Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Monetě klesl kvartální zisk na 685 milionů, zůstal ale nad tržním odhadem

Monetě klesl kvartální zisk na 685 milionů, zůstal ale nad tržním odhadem

05.02.2021 8:32, aktualizováno: 5.2. 16:46
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Bankovní skupina Moneta Money Bank hospodařila v posledním loňském čtvrtletí se ziskem po zdanění ve výši 685 milionů . To je pokles proti 949 milionům před rokem, ale více, než trhy očekávaný zisk 670 milionů . Patria očekávala čistý zisk 701 milionů . Opravné položky ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly 475 milionů , tedy méně než 508 milionů předpokládaných analytiky v průzkumu Reuters. Patria očekávala čistý zisk 701 milionů . Banka potvrdila svoji prognózu pro střednědobý horizont. Akcie banky si dnes připsaly 0,8 % při více než 1% nárůstu indexu PX pražské burzy.

Čistý úrokový výnos ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 2,11 miliardy . Před rokem to bylo 2,01 miliardy korun. Analytici oslovení Reuters na této položce očekávali 2,04 miliardy, odhad Patrie byl na 2,049 miliardy.

Čistý zisk z poplatků a provizí dosáhl za reportované čtvrtletí 482 milionů Kč proti 501 milionům před rokem. Konsensus byl nastavený na 499 milionů a Patria Finance čekala 492 milionů.

Za celý loňský rok čistý zisk Monety propadl o 34 % na 2,6 miliardy . V letošním roce ho banka očekává na úrovni minimálně 2,8 miliardy . Zisk před zohledněním nákladů na riziko se loni v porovnání s předchozím rokem zvýšil o 19,5 %. Výsledek ovlivnily vyšší náklady na riziko a nižší výnosy v důsledku pandemie COVID-19. Provozní náklady vzrostly loni o 10,1 % na 5,5 miliardy Kč v důsledku akvizice společnosti Wüstenrot, uvedla Moneta v tiskové zprávě.  Bez vlivu akvizice by podle firmy zůstaly mírně pod úrovní předchozího roku. Náklady na riziko dosáhly v souvislosti s pandemií COVID-19 v loňském roce hodnoty 3,6 miliardy korun. Ve finančním roce 2019 činily 517 milionů Kč.

"I přes tuto nečekanou krizi pokračujeme v plnění našich strategických cílů a nepochybuji, že tomu bude i v nadcházejícím roce," uvedl k finančním výsledkům banky její generální ředitel Tomáš Spurný.

Moneta akvizicí Wüstenrot získala přes 400.000 nových klientů a posílila svoji depozitní bázi o více než 55 miliard a úvěrové portfolio o 56 miliard korun. Wüstenrot stavební spořitelna nově funguje pod názvem Moneta Stavební Spořitelna, prodej hypoték Wüstenrot Moneta ukončila a nabízí již jen hypoteční produkty vlastní řady. Provozní výnosy Monety loni meziročně stouply o 15 procent na 12,1 miliardy korun, a to zejména díky zisku z akvizice Wüstenrot.

Monetě loni stouply retailové úvěry o 68,1 procenta, přičemž hypotéky se meziročně zvýšily o 124 procent a nezajištěné spotřebitelské úvěry o 20,3 procenta. Nicméně nový objem spotřebitelských úvěrů vlivem epidemie klesl podle banky o 31,3 procenta.

Objem klientských vkladů u banky stoupl meziročně o 47,4 procenta na 257,1 miliardy korun a objem klientských investic do podílových fondů o 37,3 procenta na 17,6 miliardy korun.

Další dnešní novinkou stran Monety jsou nejnovější sdělení regulátora, podle kterých americká banka Goldman Sachs snížila svůj podíl v Monetě, a to nejprve na 8,29 % proti dřívějším 11,9 %, a k 3. únoru dále na 4,23 % z 8,29 %.

Podle analytika Patrie Michala Křikavy zůstanou dnešní výsledky zřejmě ve stínu nedávno představeného dobrovolného odkupu ze strany skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera a možného převzetí Air Bank a přidružených společností. Spojením Monety a Air Bank může vzniknout podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. O nabídce rozhodnou akcionáři na valné hromadě.

 
 
Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Zdroje: Moneta Money, Reuters, Patria.cz, ČTK

 
 

Čtěte více:

Moneta k dealu s PPF: Dobrovolný odkup v souladu s analytiky, spojení strategicky přínosné
29.01.2021 19:03
Představenstvo Moneta Money Bank splnilo termín do dnešního dne a zveř...
Komentář analytika: Co říká stanovisko managementu Monety k dobrovolné nabídce PPF a navržené transakci?
01.02.2021 8:18
Management Monety představil v pátek večer své stanovisko k dobrovolné...
Duvieusart z PPF: Nemáme v plánu stahovat Monetu z burzy
01.02.2021 16:11
Investiční skupina PPF očekává, že nalezne dostatečnou podporu pro úsp...
Finanční ředitelka PPF: Z Monety chceme národního bankovního šampióna, na burze zůstane
01.02.2021 16:44
„Myslíme si, že naše nabídka umožní vybudovat z Monety národního banko...
Moneta: Výsledky za 4Q20 ve stínu dobrovolné nabídky PPF a potenciální akvizice Air Bank (odhad Patrie)
04.02.2021 13:58
MONETA Money Bank představí výsledky svého hospodaření za 4Q20 zítra (...
Analytik: Čísla Monety překvapení nepřinesla, výhled pro letošek potvrzen
05.02.2021 11:33
Moneta Money Bank dnes před otevřením trhu představila výsledky za 4Q2...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2026
17:33Roky 2026 – 2028: Návrat ke staré ekonomické rovnováze, ze které by akcie moc nadšené nebyly?
16:48Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 42,3 mld. Kč na 3,72 bilionu Kč
16:04Írán otevřel Hormuzský průliv pro obchod, podle Trumpa blokáda Íránu trvá
16:00Uber mění strategii: miliardové investice do robotaxi znamenají odklon od gig ekonomiky
14:40Další Muskova sázka na nemožné: Chce ovládnout trh výroby čipů, a to „rychlostí světla“
13:17Akcie Alstomu se propadly o 36 %, firma stáhla výhled a oznámila zpoždění projektů
13:02Perly týdne: Tohle je větší věc, než byl Den osvobození
12:29Uber koupí za 270 milionů eur podíl v německé rozvážkové službě Delivery Hero
11:36Netflix překonal očekávání, ale trh zklamal slabším výhledem a odchodem spoluzakladatele  
11:24Akciové trhy vykazují skromné zisky. Pokračuje rotace do polovodičů, ropa zůstává drahá  
8:50Rozbřesk: Nuda na koruně trvá
8:45Příměří v Libanonu, nervozita kolem modelu Mythos a pád Netflixu  
6:07Eisman k tenzím na private equity a credit a defenzivních pohybech na akciovém trhu
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data