Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční ředitelka PPF: Z Monety chceme národního bankovního šampióna, na burze zůstane

Finanční ředitelka PPF: Z Monety chceme národního bankovního šampióna, na burze zůstane

01.02.2021 16:44
Autor: Redakce, Patria.cz

„Myslíme si, že naše nabídka umožní vybudovat z Monety národního bankovního šampiona v rámci top 3 bank na českém bankovním trhu. A aby to bylo úplně jasné: počítáme s tím, že Moneta by nadále měla zůstat obchodována na pražské burze, a její akcie být dostupné nejen velkým investorům, ale i široké investorské veřejnosti,“ odpovídá v rozhovoru pro iDnes.cz finanční ředitelka skupiny PPF Kateřina Jirásková.

Ani v případě, že skutečně získáme v Monetě kontrolní podíl akcií, nemá PPF zájem navyšovat svůj podíl nad rámec toho, co v rámci diskutované transakce případně získáme, uvedla Jirásková. „Bude-li transakce schválena a proběhne povinný výkup, odhadujeme, že se náš celkový podíl bude pohybovat zhruba někde mezi 50 - 60 procenty. Úplně přesně to předem nejde říct, záleží na výsledku dobrovolného odkupu, transakce samotné a případného povinného odkupu. Považujeme za správné mít v portfoliu tento typ likvidního aktiva, z tohoto úhlu pohledu to znamená obchodované,“ říká v rozhovoru pro iDnes.cz.

Dle Jiráskové není cílem PPF skoupit co nejvíc akcií Monety, ale co nejvyšší podpora pro spojení Monety s Air Bank a spol. „Není cílem ani ovládnutí valné hromady, jak někteří tvrdí. Je to tak, že dáváme těm akcionářům, kteří s fúzí nesouhlasí, okamžitě možnost svůj podíl prodat za odpovídající cenu,“ uvádí. Cenu 80 Kč/akcie považuje PPF za odpovídající. „Jde téměř o 35 procent vyšší cenu ve srovnání s šestiměsíčním průměrem, a jde o téměř dvacetiprocentní  prémii proti zavírací ceně před oznámením naší nabídky,“ uvedla Jirásková.

Povinný odkup? Kolem 80 korun za akcii, pokud nastane

Pokud se PPF s Monetou dohodnou na spojení, bude muset ze strany PPF přijít povinná nabídka odkupu. Ta dle Jiráskové bude blízko nynější nabídky 80 korun za akcii. „Cena při povinné nabídce odkupu, ve skutečnosti nebude moci být pod cenou, kterou nabízíme teď v rámci dobrovolného výkupu. Nepředpokládáme ani její významné navýšení v rámci povinného výkupu,“ uvedla v rozhovoru. 

Kolik Monety za kolik Air Bank a spol.

iDnes.cz v rozhovoru připomíná, že řada kritiků nabídky PPF tvrdí, že navržený poměr nadhodnocuje Air Bank. Jirásková se vrátila k nabídce, která padla již před dvěma, třemi lety. „Jednání selhala na kupní ceně, neboť Moneta nevěřila, že Air Bank plus český a slovenský Home Credit a Zonky jsou schopni splnit ambice vlastního business plánu,“ uvedla. Air Bank je dnes podle ní mnohem dál ve svých výsledcích i plánech, což se mimo jiné projevilo i ve zvýšeném zájmu potenciálních investorů o její koupi. „Air Bank má dnes 865 tisíc klientů a jen za loňský rok i přes omezení způsobená Covidem získala 84 tisíc nových. Z výsledku 492 milionů korun v roce 2017 se v roce 2019 čistý zisk více než ztrojnásobil na 1 549 milionů,“ uvedla krom jiného Jirásková pro iDnes.cz. „Námi navrhované exchange ratio pro spojení s Monetou vychází z čísel a faktů, nikoliv tužeb a přání. Budeme se snažit management Monety přesvědčit, že náš názor na hodnotu Air Bank je oprávněný a podložený průkaznými fakty a finančními výsledky. V rámci due diligence pak Monetě zpřístupníme veškeré požadované informace, aby se o tom sama přesvědčila,“ uvedla dále Jirásková. 

Když akcionáři Monety plán odmítnou

Pokud nebude spojení Monety a Air Bank pro akcionáře Monety atraktivní a neschválí jej, PPF zůstane podle Jiráskové v Monetě v pozici minoritního investora. „A upřímně? Zůstaneme tam za dost vysokou pořizovací cenu, neboť cena na burze před uveřejněním naší nabídky byla 67 korun. A to pro nás rozhodně není nijak sexy varianta, ale jsme s ní srozuměni. Může to tak dopadnout, to je naše riziko,“ uvedla v rozhovoru Jirásková. Konstatovala, že „široká investorská veřejnost se shodne na tom, že Moneta je výborně řízená banka“ a PPF proto nemá v úmyslu vyvolávat nějaké zásadní personální změny v souvislosti jejího podílu v Monetě.

Stejná slova z HomeCredit

Investiční skupina PPF očekává, že nalezne dostatečnou podporu pro úspěch své nabídky pro Moneta Money Bank a skrze sloučení aktiv získá nad bankou kontrolu, přičemž nemá v plánu ji stahovat z burzy, prohlásil dnes podle agentury Reuters také výkonný ředitel společnosti Home Credit a akcionář PPF Jean-Pascal Duvieusart. "Jsme odhodláni ponechat akcie Monety veřejně obchodované," řekl také k nabídce PPF vůči Moneta. Cílem podle něj je vytvořit třetí největší banku na českém trhu spotřebitelského bankovnictví a pro malé a střední podniky.

 

 

Čtěte více:

MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
22.01.2021 18:35
MONETA Money Bank, a.s. (IČ: 25672720) MONETA Money Bank, a.s. inform...
Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
22.01.2021 18:56
MONETA Money Bank bude vyjednávat o převzetí Air Bank a dalších společ...
Analytik: Navržené podmínky transakce Moneta - PPF nevnímáme symetricky výhodné pro obě strany
25.01.2021 7:38
Banka MONETA Money Bank v pátek po uzavření trhu – informovali jsme po...
Goldman Sachs navýšila svůj podíl v Monetě na 10,5 % (+komentář analytika)
28.01.2021 17:33
Americká banka Goldman Sachs Group zvýšila podíl v Moneta Money Bank n...
MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
29.01.2021 18:26
MONETA Money Bank, a.s. (IČ: 25672720) MONETA Money Bank, a.s. uveřej...
Moneta k dealu s PPF: Dobrovolný odkup v souladu s analytiky, spojení strategicky přínosné
29.01.2021 19:03
Představenstvo Moneta Money Bank splnilo termín do dnešního dne a zveř...
Komentář analytika: Co říká stanovisko managementu Monety k dobrovolné nabídce PPF a navržené transakci?
01.02.2021 8:18
Management Monety představil v pátek večer své stanovisko k dobrovolné...
Duvieusart z PPF: Nemáme v plánu stahovat Monetu z burzy
01.02.2021 16:11
Investiční skupina PPF očekává, že nalezne dostatečnou podporu pro úsp...

Váš názor
 • Nabídka od PPF je nevýhodná
  04.02.2021 13:25

  Současná nabídka od PPF je nevýhodná, neboť navrhovaná cena za akcii Monety je nízká, navíc nevíme moc o následující směně akcií s PPF, ovšem víme, že jakmile se Kellner ujme moci, tak minoritní akcionáři zapláčou jako vždy. Pamatuji si, jak Kellner koupil O2, brutálně ji zadlužil a za tuto akvizici zaplatil penězi z O2, poté přesunul celou infrastrukturu do nové společnosti mimo O2, což je další podvod na minoritní akcionáře. Nabídku od PPF nebrat, budou lepší.
  1
 •  
  02.02.2021 3:02

  Vykutálený kšeft.
  Čert
 •  
  01.02.2021 19:39

  Výhodné ako "rychlý prachy od nebankovky".Férová cena začína na 95 Kč.PPF na východe prišla nielen o peniaze,ale asi aj zdravý rozum.
  Tecumseh
  •  
   01.02.2021 20:12

   Že jde o 35 procent vyšší cenu ve srovnání s šestiměsíčním průměrem, a jde o téměř dvacetiprocentní prémii proti zavírací ceně před oznámením naší nabídky,“ uvedla Jirásková. Počítáno z cen, kdy probíhá epidemie a akcie bank jsou nejvíce postiženou skupinou společností. Navíc banka zadržuje nevyplacené dividendy .... Jako akcionář Vám vzkazuji, jděte s touto nabídkou někam.... Myslím si, že akceptováním těchto podmínek PPF ze strany vedení Monety je jednání v rozporu s jednáním řádného hospodáře.
   HS
   •  
    01.02.2021 20:14

    Co se jako akcionáři spojit a jednat v souladu tak, že na nabídku odkupu ze strany PPF nereagovat !!!!!
    HS
 •  
  01.02.2021 18:05

  Dle Jiráskové není cílem PPF skoupit co nejvíc akcií Monety, ale co nejvyšší podpora pro spojení Monety s Air Bank a spol. -- Nelikvidní a drahá aktiva Air Bank za likvidní a levná aktiva MMB ve "výhodném" poměru pro PPF. Není třeba v této nabídce hledat něco více.
  Pásek
 • CFO PPF
  01.02.2021 18:02

  Více není třeba vysvětlovat: Dle Jiráskové není cílem PPF skoupit co nejvíc akcií Monety, ale co nejvyšší podpora pro spojení Monety s Air Bank a spol. -- Tedy hlavní cíl je, směnit nelikvidní a drahou Air Bank a spol. za likvidní a relativně levné akcie Monety ve výhodném poměru pro PPF. Toto už bohužel tušíme od "první" výhodné nabídky PPF.
  Pásek
Aktuální komentáře
30.03.2023
17:20Další vývoj sazeb a „pokud se vám to zdá úplně jasné, pak jste museli špatně porozumět tomu, co jsem řekl“
16:57Amerika navazuje dalším krokem vzhůru, data zůstala stranou zájmu  
16:32Blinder: Sazby už růst neměly. Fed už ukázal, co může udělat a co případně udělá znovu
15:25Růst americké ekonomiky za čtvrtý kvartál byl upraven níže na anualizovaných 2,6 pct
15:04Commerzbank: Mírná německá recese v letošním roce
13:41Česko letos podle zprávy OECD čeká mírná recese a vysoká inflace
13:28Šéfka EK: Přístup Číny k Putinově válce ovlivní budoucí vztahy Pekingu s EU
12:53ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
12:40Nové předpovědi newyorského Fedu hovoří o dvouleté stagnaci americké ekonomiky
11:27Před inflačními čísly se dál daří akciím, euru i koruně  
10:59Je korekce na bankách racionální?
9:55H&M (+9,3 %) v prvním kvartálu překvapivě vykázalo zisk. Inflace spotřebitele od nákupů neodradila
9:43Microsoft usiluje o využití chatbota s umělou inteligencí k prodeji reklamy a navýšení příjmu
9:19Maďarsko zavádí novou daň na ropnou a plynárenskou společnost MOL
9:06Rozbřesk: ČNB na lehce jestřábí vlně, koruna reaguje rozšířením zisků
8:47Fed by letos mohl zvýšit sazby už jen jednou, Alibaba zvažuje uvolnění kontroly nad hlavními divizemi a futures jsou v zeleném  
29.03.2023
22:00Žádné zprávy, dobré zprávy; Wall Street vytěžila z minima maximum  
17:16Komentář: Česká národní banka na lehce jestřábí vlně
17:07ČNB podpořila korunu, hlavní akciové trhy se drží v zeleném  
16:35Kdyby Ford a VW přispívaly na odměny Elona Muska v Tesle...

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university