Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tripartita se shodla na využití Antiviru u automobilek

Tripartita se shodla na využití Antiviru u automobilek

18.10.2021 12:40, aktualizováno: 18.10. 16:47
Autor: ČTK

Aktualizováno

Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby mohli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun. Shodla se na tom dnes tripartita. Po jednání to na tiskové konferenci řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Tuto podporu pro automobilový průmysl chce vyjednat v Evropské komisi. Vláda by mohla o spuštění programu jednat nejpozději 7. listopadu, dodal Babiš.

"Většina účastníků tripartity podpořila návrh varianty, že podpoříme automobilový průmysl plus navazující segmenty," uvedl premiér.

Z programu Antivirus se proplácely výdělky v zavřených provozech i náhrady mezd lidem v karanténě či firmám s výpadkem poptávky, surovin a personálu kvůli covidu. Peníze je možné podle evropských pravidel poskytovat do konce roku, jedná se o prodloužení podpory do konce června příštího roku. Zatím by podniky mohly pobírat příspěvky za říjen a listopad.

Antivirus je nyní pro všechny firmy. Babiš řekl, že dopisem požádá eurokomisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou o schůzku, aby s ní projednal úpravu pravidel Antiviru a jeho nastavení pro automobilový průmysl. Sejít by se s ní chtěl ve čtvrtek.

Pokud by podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly změny komise neodsouhlasila, měla by vláda Antivirus přesto spustit plošně. Prezident zaměstnavatelského Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák uvedl, že automobilový průmysl obstarává devět procent hrubého domácího produktu a zhruba čtvrtinu produkce průmyslu i českého exportu. "Jsem optimista, že nebude problém s Evropskou komisí. Jestliže někdo v Bruselu uvažuje o prodloužení podpory do 30. června, proč by komplikoval a nesouhlasil s nasazením v České republice," uvedl Hanák. Pomoc s úhradou části mzdových nákladů pro zaměstnance, pro které firmy nemají dočasně práci, by podle něj měly získat podniky na základě jasně vymezeného ekonomického kritéria, a to výčtem příslušných oborů, případně dalšími ekonomickými ukazateli.

Podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) by příspěvky mohli pobírat výrobci motorových vozidel, přívěsů a návěsů s klasifikací CZ NACE 29. Získat by je mohly i podniky, které těmto producentům dodávají a mají kvůli výpadkům poptávky potíže. Ministerstvo práce spočítalo výdaje na měsíc asi na 440 milionů až 1,7 miliardy korun podle počtu podpořených firem a podle rozsahu omezení jejich výroby.

Česko má od července i nový zákonný kurzarbeit. Podle ministerstva práce tento nástroj ale zatím není možné využít, čeká na schválení Evropskou komisí.

Podle Sdružení automobilového průmyslu automobilky letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí až 250.000 osobních aut, což bude znamenat výpadek tržeb okolo 200 miliard korun. Kvůli koronavirové epidemii se snížila výroba u producentů čipů ve Vietnamu, Malajsii, Číně, Tchaj-wanu ale i USA. Výrobci se navíc začali víc orientovat na lukrativnější polovodiče, než na ty pro automobily, které tvoří devět procent produkce.

"Vnímáme širší politickou podporu pro dočasné zavedení programu Antivirus a pevně věříme, že se po vyjasnění všech parametrů podaří na příštím jednání v pondělí 25. října program Antivirus reaktivovat. Jsme přesvědčeni, že stejně jako je tomu v řadě další evropských zemích, je i v zájmu českého státu podpořit domácí firmy, které tak v momentě narovnání dodavatelských řetězců budou připraveny začít opět naplno vyrábět," uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

 


Čtěte více:

O čem všem je raketový růst cen energií v Evropě?
07.10.2021 11:21
Zřejmý cíl Evropy v podobě přerodu energetiky na nízkoemisní včetně kl...
Bohemia Energy končí, zlomil ji extrémní růst cen energií. Zákazníky přesměrovává jinam
13.10.2021 11:31
Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů ener...
František Kronus: Pro ČEZ bude dlouhodobě klíčové, kde se udrží cena energií
13.10.2021 18:39
Trhy aktuálně hýbou rostoucí ceny energií, inflace a začátek výsledk...
Přichází do Evropy energetická zima?
17.10.2021 15:49
Zelená dohoda pro Evropu má za cíl snížit do roku 2050 evropské emise ...
Šéf ČEZ Beneš: Elektřina od ledna zdraží o třetinu, plyn až o dvě třetiny. Padli další dodavatelé
18.10.2021 8:27
Energetická společnost ČEZ zdraží od ledna elektřinu i plyn. Generální...

Váš názor
 •  
  18.10.2021 13:24

  To je neskutečný bordel. Takže daňový poplatník bude Volkswagenu přispívat na zaměstnance v době, kdy automobilka vyplácí akcionářům každý rok několik mld. EUR jen na dividendách. Navíc, když na trhu práce chybí zaměstnanci snad ve všech odvětvích. Nebylo by naopak výhodnější začít snižovat závislost ekonomiky na automotivu a ty peníze vložit do smysluplnějších projektů..
  bob
  •  
   18.10.2021 16:11

   Je to bordel, krásně jste to vyjmenoval. Když automotive-fabriky začaly vyrábět směrem víc na Východě (vazba na rozšíření EU), tak v Belgii, kde byl automotive velmi silný, se masivně demonstrovalo a politik s tím nic nezmohl. Privátní sektor přesunutím sledoval logistiku a ziskovost, státní sektor bojoval s nezaměstnaností. To zůstává stále stejně platné. Politici svými "pobídkami" svým způsobem uplácejí privátní sektor, ale jen ten s globální silou, který za sebou dotáhne svůj support. /// Když se to tak vezme, EL-auta, pokud se mají preferovat, nakonec nepřímo zavřou linky mnoha dodavatelů dílů co nejsou vidět..když si nenajdou jiné uplatnění..a oni jistě již dávno hledají
   Mudr.c
  •  
   18.10.2021 13:37

   Je to smutný, no.... jenže na druhou stranu automotive není jen Škodovka atd., ale ty tuny fabrik, co na to navazují. Nicméně už v krizi z roku 2008 všichni prozíravější říkali, že ůepší než nějaké šrotovné je diverzifikace a pryč z autoprůmyslu.
   Riam
   •  
    18.10.2021 13:46

    nojo, ale co s tím??? Nezaměstnanost téměř na nule a bojí se do toho říznout....a radši se bude dotovat...chápu politika, chce být opět zvolen....
    abc1
    •  
     18.10.2021 14:32

     Asi by očistec prospěl, ono, co si budeme nalhávat, i ty přidružené podniky jsou taky v zahraničních rukou, DURA, Faurecia, AISIN, ale i ČZ atd.
     Riam
     •  
      18.10.2021 15:14

      zajímavé bude, až budou odboráři ve škodovce řvát o zvýšení platů kvůli inflační spirále, která se začíná rozjíždět.....pravicová vláda a ona bude dotovat mzdy v době, kdy na trhu chybí spoustu lidí...to mě hlava nebere....
      abc1
      •  
       18.10.2021 16:20

       No ale pravicová vláda není, zatím je zde ANO a formálně ČSSD. Že jsou obě strany levice, je jasné a to je asi největší zrada Babiše, s nečím šel do politiky a kvůli úplácení se z něj stal levičák. Koalice by myslím takto na ruku nešli...
       Riam
      •  
       18.10.2021 16:17

       no zatím ještě vládne ta menšinová s podporou komunistů... bude se vyjednávat dotování elektřiny pro všechny - sociálně slabým aby nestávkovali a firmám aby nepropouštěly nebo neodcházely jinam... zaměstnaný člověk nemá čas revoltovat
       Mudr.c
      • abc1
       18.10.2021 15:24

       Z čeho usuzujete, že slepenec 5 stran ve vládě bude pravicová vláda? Pravicová vláda totiž v žádném případě nemůže tolerovat centrální rozhodování bruselskych úředníků napříč EU, nýbrž konkurenční tržní mechanismus mezi členy EU. Tohle spíš připomíná svaz Sovětských socialistických republik. A tam to bylo sakra levicově řízeno, bohatství prerozdelovano a centrálně plánováno Moskvou.
       x2
       • Re: abc1
        18.10.2021 15:53

        ODS a TOP se přeci prezentují jako pravicová vláda.....ve vládě bude mít většinu, tak jsem zvědav na vládnutí.....jinak jsem vnitřně přesvědčen, že půjdou ve šlépějích Andreje a moc se toho nezmění, slibem nezarmoutíš..... stačí se podívat na 10 letý výnos českého dluhopisu jak prudce roste....nastoupí ČNB a ve vzoru těch správných kapitalistů začne s QE s cílem zajistit v České republice blahobyt....pouze Kalousek by dokázal zjednat nápravu....škoda ho, že odešel do politického důchodu, byl to realista
        abc1
        • abc1
         18.10.2021 16:32

         Zkuste se někdy podívat co ty partaje podporují svým hlasováním v europarlamentu. Jestliže jim nevadí být ve vládě s Piraty, jež jsou v nejlevicovejsi frakci zelených, jež podporují Grenn Deal a zadlužování EU, proti čemu dokonce hlasovali i tamní komunisté, potom Bůh s námi. Nakonec nebýt těch slepenych heterogenních koalic byla by TOP na 5%. Vlastně ona tak nějak získala.
         x2
 • Jj, potřebujeme se zadlužit
  18.10.2021 13:19

  alespoň na 60%, lépe však na 100% HDP, abychom nebyli v EU tak vditelni. Každý týden zde melduji, že je třeba osobní odpovědnosti všech politiků a úředníků na ministerstvech, krajích i obecních úřadech, jež pracují s veřejnými penězi. V opačném případě nás zlodejska soldateska oskube jako slepici.
  x2
 • už nikdy Škoda
  18.10.2021 13:01

  jestli se z daní budou platit mzdy v podniku, který si špatně zajistil vstupní komponenty = má špatný management a vyrábí co zákazník nechce místo aby vyrábět na co má objednávky, tak už u nás nekoupíme ani jednoho šípa howg
  Mike
 •  
  18.10.2021 12:58

  co jsem četl, tak škodovka má velký problém na čínském trhu, kde došlo k výraznému propadu prodejů....v ČR už taky začíná ztrácet na trhu.....asi český dělník začíná být drahý...tak to začneme dotovat....kam až zajdeme? v příštím roce má skončit mandát 3 v radě ČNB, tak stačí dosadit dva podobné Michlovi a Dědkovi a můžeme začít s novým kurzovým závazkem za záchranu českého automobilového průmyslu.....
  abc1
Aktuální komentáře
01.12.2021
19:29Cena kávy je nejvýše za 10 let. Podle analytiků může dál zrát
17:52Technický pohled na Apple a jeho základní fundamentální srovnání s Microsoftem
17:28Akcie opět bleskově mažou ztráty. Pomohla dobrá data - ISM stoupl  
16:20Turecká centrální banka brání liru a poprvé po sedmi letech intervenuje na trhu
15:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:45Trh s ESG ovládá pár velkých investorů. Jaký je další cíl?
14:21Schodek státního rozpočtu v listopadu stoupl na 401,5 miliard korun
13:24Ekonomika USA je na tom mnohem lépe než v roce 2019, míní ekonom Rupkey
12:21OECD výrazně zhoršila výhled růstu ekonomiky pro Českou republiku, celosvětově jako největší riziko považuje inflaci
11:42Čína plánuje uzavřít oblíbenou právní kličku technologických gigantů pro zahraniční kotace akcií
10:41Trhy vstřebaly jestřába Powella, akcie i výnosy obracejí nahoru  
10:41CEO Microsoftu Nadella prodal během dvou dnů téměř polovinu svých firemních akcií
10:38Podmínky v průmyslu se v listopadu zlepšovaly. Index stoupl nad odhady trhu
9:09Rozbřesk: Ekonomika si vede lépe, než ČNB předpokládala, Fed opouští pohádku o dočasně vysoké inflaci
9:00Nasdaq bude od roku 2022 obchodovat přes cloud. S vývojem pomůže Amazon
8:50Fed bude zřejmě jednat o rychlejším omezování nákupů dluhopisů, říká Powell
8:46Přísnější utahování Fedu, světový obchod vzroste na nový rekord a turecká lira klesla na nové rekordní minimum  
8:20Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
5:59Fidelity International: Hlavní trendy na nemovitostních trzích v roce 2022
30.11.2021
22:00Strach z pandemie a šéf Fedu poslaly Wall Street do hlubokých ztrát; proti trendu šel opět Apple  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
C3.ai Inc (10/21 Q2, Aft-mkt)
Crowdstrike Holdings Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Splunk Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/21 Q4, Aft-mkt)
Veeva Systems Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m