Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf ČEZ Beneš: Elektřina od ledna zdraží o třetinu, plyn až o dvě třetiny. Padli další dodavatelé

Šéf ČEZ Beneš: Elektřina od ledna zdraží o třetinu, plyn až o dvě třetiny. Padli další dodavatelé

18.10.2021 8:27, aktualizováno: 18.10. 8:50
Autor: ČTK

Aktualizováno

Energetická společnost ČEZ zdraží od ledna elektřinu i plyn. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš odhaduje nárůst cen u elektřiny asi o třetinu a u plynu o polovinu až dvě třetiny. Beneš to řekl deníku Hospodářské noviny (HN). Zdražení se bude týkat zákazníků, kteří nemají cenu na příští rok zafixovanou. Firma změny oznámí 1. listopadu s platností od prvního ledna. Souvisí to i s regulovanou složkou, kterou také teprve zveřejní Energetický regulační úřad (ERÚ), dodal.

"Odhadujeme, že na koncové faktuře, kterou dostávají domácnosti, se to může projevit zvýšením řádově o 30 procent oproti letošnímu roku," řekl HN šéf ČEZ. Připomněl, že velkoobchodní cena letos vzrostla v celé Evropě na rekordní úroveň. Důvodů je podle něj několik. "Jednak je to zdražení plynu, s nímž je cena elektřiny propojená, dále zdražily emisní povolenky a do toho se zvedla ekonomika po covidu, takže stoupla poptávka po energiích," podotkl.

Nárůst cen u plynu bude podle Beneše ještě vyšší než u elektřiny. "Tady je to opravdu dramatické. Nárůst bude vyšší než u elektřiny. Nejsme hlavní dodavatel, na to jsou tady jiní hráči, ale můj odhad je zdražení konečné faktury o polovinu až dvě třetiny," řekl.

Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše, některé ceníky dodavatelů zdražují o desítky procent či násobně. Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy také některým dodavatelům. V minulém týdnu oznámily ukončení činnosti firmy Bohemia Energy se zhruba 900.000 odběrateli, Kolibřík energie s 28.000 klienty a A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy.

Největší dodavatelé energií typu ČEZ, PRE, E.ON nebo innogy evidují v posledních dnech obrovský zájem od zákazníků některých menších dodavatelů, některé firmy hovoří až o tisících nových poptávek denně. Podle Beneše se lidé nemusí bát, že je ČEZ odmítne. "Lhal bych ale, kdybych tvrdil, že máme dopředu nakoupenou elektřinu pro ty, kdo nebyli dosud naši zákazníci. Noví klienti tedy mají už nyní ceny vyšší, ale neodmítneme je," dodal.

Po Bohemia Energy házejí ručník do ringu Kolibřík energie pro Skautskou energii a A-PLUS Energie

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek 15. října konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28.000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS Energie se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance, tedy dominantní dodavatel v daném regionu.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

S koncem firmy přišel o dodavatele elektřiny a plynu také projekt Skautská energie, který podporoval skauting. Na webu uvedli, že vyhodnocují další kroky a jednají s dodavateli, aby zachovali i v současné situaci pro zákazníky co nejvýhodnější možné ceny. "Bohužel k dnešnímu dni jsme zatím žádnou přijatelnou nabídku na trhu nezískali," uvedli na webu.

Firma Kolibřík energie zákazníkům vzkázala, že po ukončení dodávek obdrží standardní závěrečné vyúčtování. "Pokud jste zálohy za říjen ještě neuhradili, doporučujeme jejich úhradu, aby nedošlo k nedoplatkům. Po ukončení dodávek si prosím zrušte trvalé příkazy a budoucí platby," uvedla firma.

ERÚ žádá dodavatele o doložení schopnosti dodávat zákazníkům

Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval všechny dodavatele energie k doložení zajištění dodávek pro své zákazníky. Informace musejí zaslat do konce října. Do stejného termínu by měl mít úřad první souhrnné výsledky. ERÚ má jen omezené kompetence, jak obchodní strategie prodejců elektřiny nebo plynu prověřit, či regulovat. Zákonodárci nepočítali s dramatickým vývojem na trhu, úřad tak nevybavili potřebnými nástroji. ERÚ to uvedl v tiskové zprávě.

"Dnes jsem důrazně vyzval předsedu ERÚ, aby úřad využil veškerých legislativních nástrojů, zejména par. 17 energetického zákona a provedl důkladný monitoring trhu s energiemi pro ověření schopnosti obchodníků dodávat elektřinu nebo plyn," napsal v sobotu večer na twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). ERÚ dnes uvedl, že ještě v sobotu všech 434 licencovaných dodavatelů energií vyzval k zaslání dokladů, že mají zajištěný dostatek energie odpovídající závazkům, které mají vůči spotřebitelům i podnikům.

Tento krok je podle ERÚ zcela výjimečný odpovídající bezprecedentní situaci, která se na trhu nestala za 20 let existence úřadu. "Dodavatelé musí nás, a především spotřebitele, přesvědčit a doložit, že se nepouštěli do podobného hazardu, který vedl k ukončení dodávek od společnosti Bohemia Energy. Zároveň bych rád upozornil, že přinejmenším největší dodavatelé, se kterými jsme neustále v kontaktu, dodávky zajištěné mají a opakovaně to deklarovali," řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Dodal, že není na místě panika, že by neměl kdo lidem energie dodávat.

K přímé regulaci by mohl ERÚ přistoupit jen v případě, že by se na energetickém trhu prokázaly závažné problémy a nefungovala by konkurence. Zásah by musel úřad provést ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Schválit by ho musela Evropská komise.

 
 

Čtěte více:

Stratég Goldman Sachs o ceně ropy i krizi na trzích s energiemi. Proč mizí nabídka rychleji než poptávka?
14.10.2021 10:28
Komoditní stratég Goldman Sachs Damien Courvalin se domnívá, že energe...
EU odstartovala prodej zelených dluhopisů až za čtvrt bilionu eur
12.10.2021 10:29
Na dluhopisovou scénu přicházejí první evropské zelené dluhopisy. Evr...
Bohemia Energy končí, zlomil ji extrémní růst cen energií. Zákazníky přesměrovává jinam
13.10.2021 11:31
Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů ener...
Brusel řeší drahé energie. Zváží společný nákup plynu, zrušit DPH na elektřinu, jak chce Babiš, ale odmítá
13.10.2021 15:55
Země Evropské unie mohou dočasně zmírnit dopady rychlého růstu cen ene...
František Kronus: Pro ČEZ bude dlouhodobě klíčové, kde se udrží cena energií
13.10.2021 18:39
Trhy aktuálně hýbou rostoucí ceny energií, inflace a začátek výsledk...
Přichází do Evropy energetická zima?
17.10.2021 15:49
Zelená dohoda pro Evropu má za cíl snížit do roku 2050 evropské emise ...

Váš názor
 •  
  18.10.2021 21:19

  Obávám se, že tohle je pouze začátek zdražování. Jednak soudruzi v Bruselu v čele s Hans Timmermans mají jako řešení pouze, …více OZE a úplný odchod od fosilních paliv…, zdražení energií je vlastně ohlášení zdražení všeho. Procentuálně podle zdražení energie! Do tohoto svrabu zavlekla Evropu poblázněná teta Angela a stréc Macron. Populisticky hlásali co všechno je třeba udělat pro dobro evropského ovčana a tak se i stalo. Právě začínáme…
  Čert
  • :o)
   18.10.2021 22:47

   https://www.youtube.com/embed/awaLMA6zbiA
   Kočičák
  • Čert
   18.10.2021 22:00

   Svatá pravda. Ale s Green Dealem jsou možná Merkel a Macron v tom nevinně. Ale pravda je, že Němci s tím blbnou stejně nadšeně jako v bitvě u Kursku :-).
   x2
 • čez se přidal ke šmejdům
  18.10.2021 16:51

  Pro staré zákazníky mají nakoupeno za levno v minulosti,přesto jim takto zdražují a pokud dnes nepřešli na fix a cena na burze ted klesá,tak je hyenismus jim napálit cenu o více než 30 procent.Navíc s tím,že operátor v telefonu jasně říkal každému,že ČEZ nebude zdražovat více než 15-20 procent.To vám nestačí zloději?Táhněte někam,šmejdi.
  monarchista
 •  
  18.10.2021 9:51

  myslím že poděkujme hlavně němcům, odklon od jádra, green deal je hlavně jejich práce, jejich peněženky to pocítí, ale rozhodně ne tolik, co peněženka vetšina čechů, myslím nás čeká hezký příští rok jinak, všimli jste si , o kolik vylétla cena adblue ? v létě jsem to tankoval u čepra za 10,- a teď ho mají za 29.9 ,-Kč , tedy pokud mi apka eurooilu nekecá
  sid_cz
  •  
   18.10.2021 10:49

   Myslím si, že situaci na trhu nejlépe popsal miliardář Tykač v rozhovoru nedávno. Viz google a tykač rozhovor "U cen elektřiny se musí řešit čtyři věci".
   Ten, který tančí s papoušky
 • Podekujme
  18.10.2021 9:07

  Green Dealu, povolenkam, větru, že málo fouká, slunci, že málo svítí a poloprazdnym evropským zásobníkům plynu po letní sezóně. Podle budoucího předsedy vlády, politologa Fialy, vsak může za zdražování prý Babiš. Upřesnění zdražování čeho, je zřejmě nad rozlišovací schopnosti pana profesora politologie. A tak jeho výrok zní jak jinak, než populisticky a účelově :-)
  x2
  • Re: Podekujme
   18.10.2021 12:50

   Fiala ještě není u kormidla a Bába s GD souhlasil ikdyž mohl vytáhnout žlutou kartu. Takže v mnoha % za to může. Fiala dá alespoň souvislou větu bez urážek a v každé větě neříká "my" a "samozřejmě" jako Bába .
   karel777
   • karel
    18.10.2021 13:05

    Jenže Fiala to řekl jinak s tím zdražováním, než jste to napsal. Prostě politik, profesně politolog. U takových je nutné dávat bacha na každé slovo. To máte jako s tou Evropou vs. EU či demokracií vs. liberální demokracií nebo suverenitou vs. sdílenou suverenitou. Jedno slůvko, zásadně jiný význam. Tohle te politické soldatesce už dávno nežeru.
    x2
    • Re: karel
     18.10.2021 13:21

     Řídil jednu z největších universit, sestavoval rozpočet, takže z něj nedělej blbce. Hlavně, že ti nevadí, když Bureš zase říká, že za všechno může Kalousek, o pozice a piráti. Zkus být někdy aspoň trochu objektivní. Hezký den.
     Velkamedvědice
     • VM
      18.10.2021 13:30

      Chtělo by to probrat tamní obory, třeba bychom se dopatrali k tomu, že řídil nepotřebné podobně, jako třetina dalších šéfů ve školství. Stejně jako jinde ve státní správě, tak i ve školství je řada institucí a v nich zaměstnaných lidí zadarmo drahých.
      x2
      • VM
       18.10.2021 13:46

       Tak jsem se na to zběžně díval. Je to mnohem horší, než jsem čekal. Na 150 studijních oborů !!! Ale to co země potřebuje nejvíc nejsou bílé límečky v kancelářích z takových škol, nýbrž technicti inženýři do firem.
       x2
      • Re: VM
       18.10.2021 13:42

       Co je konkrétně pro Tebe jako jedince subjektivně nepotřebné je irevalentní pro fakt, že to řídil dobře a to i z ekonomického hlediska.
       Velkamedvědice
       • VM
        18.10.2021 13:51

        Ridil něco, co má pro zemi nulovou přidanou hodnotu, naopak je to studna peněz daňových poplatníků. Mame-li hledat rezervy ve školství, nehledejme je v platech učitelů, ale v systémových úsporách formou restruktalizace školství.
        x2
        • Re: VM
         18.10.2021 21:36

         Nulová přidaná hodnota? Velmi velmi dlouho jsem se snažil nereagovat na Vaše X2 příspěvky. To kvůli mé neschopnosti reagovat IHNED, protože mám své zájmy práci rodinu a na tento web s oblibou mrknu když se mi to hodí. Nyní reagovat potřebuji. Vás mám v kategorii "sečtělý, ideologicky až fanatický". Kolonek mám do pěti a nechci je vyjmenovat. Terciární sektor je přece celý placený z peněz daňových poplatníků!!!! Včetně učitelů a včetně osnov z ministerstva, vzešlého ze zasloužilých umělců. Před volbami zde byl hodně frekventován RICHARD FULD. Mám jej ve stejné kategorii. On, stejně jako Vy, dokázal, když chtěl, umlátit IHNED kterýkoliv jemu nepříjemný věcný argument, k zapomnění.... /// Studenti na VŠ studují z více motivací. DENNÍ student má schopnosti buď více pro PŘÍRODNÍ vědy nebo více pro SPOLEČENSKÉ vědy. Nechci to nijak snižovat, ale na společenských vědách se každý student respektující školní řád NĚJAKÝM ZPŮSOBEM DOHODNE. Ovšem na přírodních vědách je kromě rétoriky nutná znalost dosavadního poznání lidstva v přísně odborném smyslu, aby se SHODL. KUVA TO JE STRAŠNĚ VELKÝ ROZDÍL VE VNÍMÁNÍ SVĚTA!!!! Chcete jen diskutovat, nebo chcete něco VYŘEŠIT??????? Přihlaste se veřejně na tomto fóru k tomu co chcete víc: DISKUTOVAT & ŘEŠIT.
         Mudr.c
         • Mudr
          18.10.2021 22:18

          Věřte nebo ne, ale politologu a ideologu jsem už poznal za život mraky, ale nic praktického z nich nikdy nevypadlo. Být jich v ČR ještě o něco více, umřeli bychom zde hlady :-). Restrukturalizace škol je přímo nutnost. Věřil byste tomu, že např. při stavbě jaderné elektrárně Dukovany byli naši lidé tak šikovní, že dokázali vyrobit 85 % dílů a sestav? Lide je sice je dobré poznávat, ale na poli tím obilí nevyroste ani se tím poznáním v zimě neohřejete.
          x2
          • Re: Mudr
           18.10.2021 22:30

           Tuhle odpověď si dovolím vyhodnotit jako Tvou klasickou reakci. Otázce se zcela klasicky, jak je Tvým zvykem vyhnul. V první části konstatuješ, že právě jen ty seš schopen rozpoznat, co je pro ostatní dobré či zlé a druhá polovina je až legračně irevalentní k otázce. //A naprosto zavádějící, počínaje tím, že šikovnost dělníků nesouvisí se studiem přírodních věd plus subdodavetelé ty díly nevymysleli, ale uvedli v život sovětské zadání. Dobrou noc.
           Velkamedvědice
           • VM
            18.10.2021 22:49

            Ale kdepak já. Já nechci nic rozpoznávat co je dobré a zlé. To musí dělat trh, v tomto případě ve školství se jedná o trh práce. No schválně mrkni na stránky Úřadu práce, kolik potřebujeme politologu a srovnej třeba s potrebou techniků či řemeslníků. Školství potřebuje tržní přístup a nikoli trafiky kantoru zasitych na školách s obory o které mají zájem pouze méně vzdelavatelni studenti.
            x2
        • Re: VM
         18.10.2021 14:09

         Souhlasím s x2 do puntíku.
         Bohus
         • Bohus
          18.10.2021 14:26

          Na Masarykově univerzitě nyní studuje neteř. Nějaký ekonomický směr. Před tím byla jeden semestr na stavarne VUT Brno. Nešlo ji to, tak přešla na Masarycku a je vysmata. Pohodová škola. Co se ekonomiky týče, doporučoval jsem Vysokou ekonomickou školu v Praze. Odmítla s tím, že prý by se tam musela moc učit :-). Takže už vím, kdo chodí na tyto typy škol a s jakým materiálem tam pracují.
          x2
          • Re: Bohus
           18.10.2021 14:36

           bohužel máš pravdu, a pak skončí na úřadech a ve svým důsledku svou poctivou prací podnikatelskýmu sektoru škodí, neb taková jest legislativa, kterou koneckonců dělají jiné bílé límečky
           Myllylae
           • Bohužel,
            18.10.2021 14:51

            české školství je na tom zle. Existují kvalitní školy s perspektivními studijnimi obory jak pro tuto zemi, tak pro uplatnění jejich absolventů. Avšak tam se celou dobu studia musí něco dělat, ale kvalita a uplatnění výstupů stojí za tu námahu. To však řada mladých nechce pochopit a tak se jdou zašít za peníze rodičů a daňových poplatníků na několik let tam, kde to mají snazší. Na vině je stát a rodiče.
            x2
            • Re: Bohužel,
             18.10.2021 14:55

             Kua teď se tady vo tom hádám v rodině. Že támhleta prostě 3 roky studovala kurz batikování. 3 roky!!!
             Ten, který tančí s papoušky
             • Papoušek
              18.10.2021 15:12

              Hmm, moje děti by v takovém případě valili makat bez batikovani a prispivali alespoň symbolicky na chod společné domácnosti.
              x2
              • Re: Papoušek
               18.10.2021 15:27

               Jako tyhle obory jsou, jak to napsal profesor Sokol, prodlužováním dětství. Ať si to studují, ale za své.
               Ten, který tančí s papoušky
               •  
                18.10.2021 15:28

                Plus to stojí prachy nás všech. My všichni tady platíme studium lékařů, inženýrů,... plus! kurzy batikování, plivání žen na genderu a jiné různé úchylárny a pakárny.
                Ten, který tančí s papoušky
                • Papoušek
                 18.10.2021 15:41

                 Jenže to LGBT, progresivismus, inkluze, různé sypani si popela na hlavu typu klekani apod. jde ze Západu a ČR je jeho součástí. Bohužel, nejsme ve Švýcarsku, abychom si udělali o směřování země jasno v referendech.
                 x2
                 • Re: Papoušek
                  18.10.2021 20:08

                  Tohle se stalo na konci 90. let. To je jenom o tom, že kdo má díru do zadnice, tak mu mají rodiče platit vysokou školu na batikování.
                  Ten, který tančí s papoušky
 • Preferovat společenskou odpovědnost před ziskem
  18.10.2021 8:57

  Preferovat společenskou odpovědnost před ziskem lze jen do velmi malé míry. Bez odpisů a zisku nelze podnikat, ani nikdo nebude mít chuť podnikat: To je učivo prvního semestru.
  Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
28.11.2021
8:57Víkendář: Opatrně s umělou inteligencí
27.11.2021
8:50Víkendář: Německý ekonomický paradox
26.11.2021
20:12S&P 500 propadl nejvíce od února; výrazně poklesly i výnosy dluhopisů a ropa; farmacie rostly až o 20 %  
18:08Pokud chce Čína rychle růst v „politicky významném roce“, bude se zadlužovat. Její uvěrový cyklus přitom významně promlouvá i do poptávky polovodičů
17:30Výprodej akcií. Virus nakopl dluhopisy, ruší sázky na Fed a inflaci  
17:17Oživení v eurozóně podle činitelů ECB ohrožuje rychlé šíření viru a nová mutace
15:58František Kronus: Black Friday na trzích může předznamenávat hlubší korekci
14:41Majitel Evergrande prodal část akcií, aby získal hotovost na splácení dluhů
13:17Perly týdne: Nejlepší akcie pro rok 2022 a valuační připomínka devadesátých let
12:04Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Online konference 30. 11. od 18:00
11:17Aerolinky, cestovky, ropa. Nová mutace maluje obrázek zkázy na trzích. Jsou ale i výjimky
10:59Strmý propad kvůli koronaviru. Nová varianta přinesla omezení a strach  
9:15Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
8:50Guvernér Rusnok: ČNB nemusí spěchat s dalším růstem sazeb. Umím si představit, že je v prosinci nezvýší
8:46Vývoj pandemie koronaviru a jeho nová agresívní varianta strhnou akcie do ztrát  
6:30Komoditní monitor: USA uvolňují strategické zásoby. Kam zamíří cena ropy?  
25.11.2021
17:35„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?
17:25Evropa se drží v plusu, když americký svátek utlumil aktivitu  
15:59Banky budou odvádět víc do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB zpřísnila i limity na hypotéky, mladým přiznala úlevu
15:57V Česku začne platit od půlnoci nouzový stav

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data