Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O čem všem je raketový růst cen energií v Evropě?

O čem všem je raketový růst cen energií v Evropě?

07.10.2021 11:21, aktualizováno: 7.10. 13:27
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Zřejmý cíl Evropy v podobě přerodu energetiky na nízkoemisní včetně klíčové obrody distribučních soustav zasáhl souběh mnoha faktorů, které vedou k prudkému růstu cen energií. Které to jsou a existuje cesta ven? Jak bude hrbolatá?

Jádro pudla krátce

Rozpad globálních dodávek a přepravy plynu, povětrnostní podmínky v Severním moři, problémy přenosu obnovitelných energií v rámci energetické distribuční soustavy. I to vede k prudkému růstu cen energií od uhlí přes plyn po elektřinu až o desítky procent denně, prudkému rozkolísání trhů, kde jsou energie obchodovány a slovům politiků od EU po národní vlády včetně té české o tom, jak zmírnit dopad na domácnosti a spotřebitele.

Z pohledu ekonomik celkově a průmyslu zvláště ceny energií letí vzhůru prostě a jednoduše proto, že se poptávka po velmi dlouhé covidové kocovině nepotkává se schopností zvýšit dodávky. Uhelné elektrárny jsou odstaveny či utlumeny buď z důvodu snížené poptávky po energiích během covidu nebo plánovaně v rámci přechodu na čisté zdroje energie. Na minimu jsou rovněž z důvodu předchozí slabé poptávky zásoby plynu, které teď nebude snadné rychle doplnit. Z důvodu nestability počasí a v žádoucím směru nevyspělé či prostě chybějící kapacity distribuční soustavy energie obnovitelné zdroje energií nemohou dodat potřebné stabilně tam, kam je třeba.

Elektřina 

(Zdroj: EEX, German Power Base Month Future)

Co plyn?

Přestože ještě nemáme zimní počasí, ceny plynu na základě tohoto koktejlu překonaly 100 eur za megawatthodinu už první den oficiální topné sezóny, tedy k 1. říjnu. Proti počátku letošního roku je tržní cena čtyřnásobná! Odhady pro růst za samotné třetí čtvrtletí se pohybují mezi 30 až 50 %.

A tak přichází dopad na spotřebitele i průmysl v jejich každodenním životě. Celkem tvrdě jsme jej již viděli například ve Velké Británii, kde nejsou paliva a uzavírají se továrny kvůli příliš prudkému růstu cen energií. Britský distributor deklaruje „dostatek zásob plynu na tuto zimu“, marže ale poletí vzhůru. Souběžně varuje před možnými výpadky v dodávkách elektřiny.

Není to ale jistě jen o Británii, norská Yara omezila produkci v Evropě ze stejného důvodu, těžaři očekávají dopad rekordních cen energií na několik příštích let, ...

Plynové elektrárny jsou po ruce při potřebě vykrytí krátkodobějších výkyvů dodávek elektřiny. Jsou mezistupněm na cestě od „špinavé“ k „čisté“ skladbě zdrojů energie. V Evropě je z plynových elektráren generována téměř čtvrtina celkové vyprodukované elektřiny. O procento či dvě za jadernými zdroji.

Plyn

Faktor Rusko

Nežijeme v době, kdy by čisté obnovitelné zdroje již dokázaly doprovodit technologie uložení vyrobené energie, proto potřebujeme nejen ony plynové elektrárny a proto se nabídka versus poptávka poměrně prudce přenáší do výkyvů tržní ceny energií. Řada evropských zemí je závislá, a to při odstavování starých „špinavých“ zdrojů energie stále rostoucí měrou, na dovozu energií ze zemí okolních.

„Hrátky“ s dodávkou nedodávkou energií do Evropy z východní strany přicházejí na každém počátky zimy. Letos zůstaly zásobníky plynu v Evropě kvůli covidu mimořádně prázdné, nejvíce za uplynulou dekádu, a potkaly se se situací, kdy také Rusko potřebuje obnovovat a doplnit své vlastní zásoby. Kvůli rozsáhlým udržovacím pracem pak jsou podpůrměrné také dodávky „evropského“ plynu z norských těžebních míst.

Co to znamená pro šanci na růst dodávek energií? Ceny budou muset zamířit ještě výše v zájmu motivace dodávek potrubím z východu či tankery ze západu.

Faktor Čína

Nejinak než Rusko je na tom také Čína. I ona potřebuje doplnit zásoby pro svou ekonomiku a vytvořit rezervy na zimu. Jako celosvětově největší spotřebitel energií i komodit nařídil svým státem kontrolovaným firmám zařídit „dostatečné dodávky energií, ať to stojí co to stojí“.

Jak se stanovují ceny energií v Evropě

Energetiky na straně jedné a velcí zákazníci na straně druhé předprodávají a s předstihem nakupují energii na několik let dopředu. Zásadním faktorem je přitom výhled pro ekonomiku a dlouhodobé ceny energií. To doprovází nákupy a prodeje na evropském energetickém trhu skrze aukce na den dopředu. Z nabídek a poptávek je tvořena tržní cena elektřiny.

Do spotřebitelských cen promlouvají národní regulátoři a dodavatelé energií do nich přenášejí velkoobchodní cenu energie, přenosové náklady, udržovací náklady a svůj provoz/byznys.

Faktor OZE

Novinkou pro tuto „zaběhlost“, se kterou se trhy musejí vyrovnávat, jsou obnovitelné zdroje energií. Jejich produkce je mnohem více závislá na momentální přírodní situaci (větru, slunci), okamžiky vysoké či naopak nízké produkce zvyšují výkyvy cen.

Země evropského severu – Velká Británie, sever Německa, Skandinávie – jsou lídry v produkci větrné energie. Jižní země typu Španělska, ale už třeba i jihu Německa, v energii solární. Ve Španělsku již větrné a solární zdroje vyhnaly podíl obnovitelné energie na celku ke 45 procentům. Větrné zdroje rostou také ve Francii, kde zatím stále dominuje jádro.

Kdo je nejkřehčí a nestabilita = náklady

Krizové situace přirozeně nejvíce odnášejí ti, kdo nejsou dostatečně propojeni energetickou sítí, nemohou snadno poslat svou energii tam, kde jí je nejvíce potřeba je aktuálně nejdražší a naopak zajistit si dostatek energie pro sebe v případě nedostatku té vlastní. Ukázkou je Velká Británie, také irský energetický regulátor už v září varoval před možností blackoutů v průběhu zimy. Britské tradiční zdroje energie jsou navíc poměrně staré a čelící častějším výpadkům, které se tak častěji potkávají s momentální nestabilitou dodávek obnovitelné energie.

Stávající koktejl obnovitelných zdrojů versus schopnosti uložení energie, přenosu a distribuce, zkrátka znamená volatilitu. Ta zdražuje a bude zdražovat cestu Evropy ke svým zeleným cílům. Německý plán znamená stovky miliard eur kompenzačních nákladů. Eurokomisař pro energetiku Frans Timmermans prohlašuje, že vysoké ceny energií „nesmějí podkopat expanzi obnovitelné energie“ a vyzývá k rychlému budování nových a nových zelených zdrojů, levných.

Souboj o vliv v Evropě. Nord Stream 2, USA versus Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin přispěchal do situace s prohlášením o nápomoci stabilizovat situaci na trhu s plynem a možnosti dodávat do Evropy rekordní objemy energie. Klíčový ruský ministr Alexander Novak pak jasně sděluje: cestou je nový plynovod Nord Stream 2. Připomeňme, že leží pod Baltem a na cestě do Německa obchází Ukrajinu. Tranzit přes ni je podle Ruska dnes „zbytečně dražší a špinavější“.

Podle některých zástupců EU právě Rusko významně přispělo nízkými dodávkami k situaci na trhu energií v Evropě. Rusko zase tvrdí, že Gazprom vše sjednané splnil. Export do Evropy byl podle ruské firmy za 9 měsíců roku u historických maxim. Pokud takto vydrží po zbývající tři měsíce, rekordní bude, tvrdí Putin.

Podle ruského prezidenta dostala vláda za úkol připravit plán stabilizace trhu energií. Nord Stream 2 není jedinou kartou, kterou (údajně) bude země tlačit. Více plynu, než bylo domluveno, chce posílat také přes Ukrajinu. Podle Novaka jako bývalého ruského ministra pro energetiku a jednoho z klíčových architektů skupiny OPEC+ zvažuje Rusko také elektronický prodej navíc přes burzu v Petrohradě.

Rétorika kolem Nord Stream 2 je přesto jasná s nevyslovenou geopolitickou rovinou: „Dodávka přes Ukrajinu je pro Gazprom nevýhodná kvůli vyšším nákladům. Nová cesta snižuje emise CO2 do atmosféry o 5,6násobek,“ odpovídá Putin „po Evropsku“.

Podle Putina je současná situace na trhu energií v Evropě mixem předchozí delší a tvrdší zimy, růstu poptávky po covidu a také – „odklonu Evropy od dlouhodobých kontraktů s Ruskem k obchodování krátkých dodávek na evropských burzách".

(Zdroj: Patria, Bloomberg)

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Velkoobchodní ceny elektřiny dnes překonaly historický rekord z roku 2008
07.09.2021 12:06
Velkoobchodní ceny elektřiny jsou dosud nejvyšší. Elektřina s dodávkou...
Velkoobchodní ceny elektřiny dál rostou, cena na příští rok je přes 100 eur/MWh
10.09.2021 10:13
Velkoobchodní ceny elektřiny dál rostou. Elektřina s dodávkou na násle...
Bouře v cenách elektřiny: Některé utility by z ní mohly vyjít jako vítězové. Někde už zasahují vlády
15.09.2021 15:59
Evropské ceny elektřiny jsou závratně vysoko, do odhadů ziskovosti vel...
Rozbřesk: iPhony zlevní, plyn a elektřina zdraží, aneb debata o inflaci pokračuje
16.09.2021 9:19
Představení nového iPhonu a požár energetického výměníku v Británii js...
Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
17.09.2021 17:06
Ceny zemního plynu v Evropě by mohly vzrůst na nová maxima kvůli nízké...
Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
23.09.2021 10:31
Provozovatelé plynárenských soustav Česka, Slovenska, Ukrajiny a Němec...
Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
27.09.2021 10:52
Nejhorší evropská energetická krize za poslední desetiletí by se mohla...
Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
27.09.2021 15:10
Problémy s nedostatkem elektřiny v Číně již zastavily výrobu v mnoha t...
Plyn teď stojí tolik, kolik ropa nikdy nestála. Ta ale může stoupat také
01.10.2021 16:32
Prohlubující se globální nedostatek energií vytlačil cenu zemního plyn...
Ceny plynu v Evropě letí vzhůru. EU slibuje rychlou reakci, ve hře jsou kompenzace i reforma trhu s povolenkami
06.10.2021 12:48
Evropská unie slíbila rychlou reakci na aktuální energetickou krizi, a...

Váš názor
 • Poslanec Evropského p. Luděk Niedermayer v ČT
  21.10.2021 22:37

  "Z nějakého důvodu, který mi stále není jasný, vstupuje Evropa do zimní sezóny s nedostatečně naplněnými zásobníky zemního plynu, což vede do určité míry k panickým nákupům."
  Špaček
 • Demokratům stačil plynovod přes Ukrajinu
  21.10.2021 22:28

  Nord Stream 1 (2005) označil tehdejší polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski za nový pakt Ribbentrop-Molotov.
  Špaček
  • Obejít Ukrajinu přes Polsko by Polákům nevadilo
   21.10.2021 22:50

   Polští demokratičtí politici žádali, aby se raději postavil nový plynovod Jamal II, který by vedl přes Bělorusko a Polsko, a tak by obcházel Ukrajinu.
   Špaček
 • Vynikající Sověti smluvní dodávky plní
  21.10.2021 19:06

  (E15.cz 19.10.2021) Manažery Gazpromu může těšit, že všichni jeho významní obchodní partneři z řad velkých evropských firem stejně jako sama končící německá kancléřka Angela Merkelová potvrzují, že ruský plynárenský gigant veškeré své smluvní závazky opravdu plní.
  Špaček
  • Re: Vynikající Sověti smluvní dodávky plní
   21.10.2021 20:04

   Sarkasmus není namístě. Nikdo doposud nenavrhl SVOLAT VYŠETŘOVACÍ KOMISI pro zjištění příčin cenového růstu. Pouze se vypouštějí populistické či ideologické žvásty.
   Mudr.c
   • Mudrc
    21.10.2021 20:53

    Bohužel to není sarkasmus. Myslí to vážně. Znám ho.
    Velkamedvědice
    • VM
     21.10.2021 21:07

     Chápu. Lidé si nemohou rozumět bezvýhradně na 100% ani doma, natož tady na fóru. EU podporuji z pragmatických důvodů. V některých věcech jsou však pokrytečtí jako politika obecně. A můj objektiv na aktuální ceny plynu je ten co jsem popsal, nic s tím bohužel neudělam, příčina a důsledek.
     Mudr.c
     • Re: VM
      21.10.2021 21:42

      To vedení za ručičku je drsné, ale pokud EU existuje, je rozumné být součástí. Opatruj se.
      Velkamedvědice
 •  
  11.10.2021 9:55

  Někteří ekonomové tvrdí, že plyn z Ruska by byl dodán, ale jeden z problémů je, že Brusel ještě neprovedl jeho certifikaci. No na Sputnik dodnes taky ne. Ale pak je tu ještě jeden důležitý faktor, a nikdo z diskutujících ho zdá se nerozpoznal, a nebo se bojí či nechce o něm promluvit. A to je strýček Sam v pozadí, který zoufale potřebuje prodat svůj zkapalněný plyn, i když je 3x dražší. No při jeho drahotě by se mohly ceny brzy vyrovnat, a pak přijde vítězoslavně Sam se záchranou Evropy, viva Amerika!
  ricochet
  •  
   21.10.2021 18:54

   (Patria 18.10.) Kreml i Gazprom už několikrát uvedly, že Rusko plní všechny dlouhodobé závazky na dodávku plynu, které má s evropskými odběrateli uzavřené. To potvrzují i největší plynárenské firmy v Evropě, které od Gazpromu nakupují.
   Špaček
  •  
   21.10.2021 18:33

   Soudruhu. Třikrát tě upozornil člověl žijící v Americe, že si mimo, že se uzdražuej i tam. A jinak soudruhu. Tvý rusští kamarádi mohou dodávat přes Ukrajinu. tu ovšem potřebují vydusit, tak nás vydírají, aby dosatli povolení na novou větev. Chápu, že to tobě vyhovuje.
   Velkamedvědice
 • Faktory
  08.10.2021 0:51

  Faktor 1: zemní plyn - stále ještě podle 1.odběrového stupně. Uvidíme úplně všichni, až uslyšíme hlášení "podle 2. či 3. stupně", tzn. bude se zastavovat průmysl nejprve ve prospěch udržení chodu nemocnic a veřejných institucí a následně i obyvatelstva... Uvidíme? To by musela nastat skutečně třeskutá stoletá zima. (Pozor i v době klimatické krize oteplování planety může k této lokální anomálií dojít.) Potom by byla situace skutečně vážná. (Zatím jde jen o prevenci před obavami a zásobníky v ČR jsou skoro naplněné.) Je i docela možné, že se průmysl (10% HDP tvoří automotive) zastaví kvůli nedostatku čipů, což rezonuje médii právě jeden celý rok. (Viz. odkazy závěrem.) Faktror 2: souběh více faktorů. Zcela ten zásadní důvod autor článku pominul!!! Je jím nejistota v očekávání budoucího vývoje. Nejistota je JÁDRO PUDLA a stojí jako PŘÍČINA za všemi ostatními vyjmenovanými faktory! A jistě nezapomenout na obligatorní covid faktor se svými disproporcemi ve všem... Faktor 3: Panika. Není snad projevem paniky vidět realitu TEĎ A TADY v horším světle než ve SKUTEČNOSTI je? Meteorologové - jako odborná větev společnosti - snad varují před příchodem tuhé zimy? Jak je to se srstí zvěře a jaké si dělají letos zásoby na zimu??? Je ještě příliš brzy to odhadnout?? Není. Dnes jsem slyšel reportáž že v předvánočním prodeji nebude obvyklý výběr hudebních nástrojů - buď příliš drahé nebo dokonce ukončena produkce kvůli vstupům. Ale jak velký mají banky problém s tier 1, 2 to se musí skrýt za problémovou nejstarší banku Evropy.... Faktor 4: Sabotáž. Nevím nakolik se znečištění ropy a zpětný proud zpěd do Ruska projevil na tržní ceně ropy. Ale vím, že náprava byla záležitostí dlouhých měsíců nikoliv málo týdnů (a dnes lze sledovat cenové skoky energií o desítky procent denně...). Chci věřit že všechny švédské dánské polské ruské i nato ponorky kmitající se Baltem tak vehementně kolem sebe že hrozí srážka, nepropásnou zaznamenat právě případný okamžik poškození nejen NS2 ale i původní paralelní větve. Faktor 5: Strategie. To je zcelá jiný pojem od taktiky. A myslím tím zejména hledisko času. Že se reportér před fotbalovým utkáním nebo moderátor před politickým kláním vytasí s otázkou "s jakou strategií jdete do zápasu", to jest daň za opravdovost emočního prožitku následujících minut... PENÍZE mohou zajistit cokoliv. Ovšem ani peníze to nedokáží zajistiT HNED TEĎ A PRO VŠECHNY !! Peníze jsou normálně alokovány strategicky. Jakmile však jsou alokovány takticky, tedy panicky, ve svém součtu světové populace to vydá na dočasné inflační tlaky.... /// A teď ty odkazy na genezi nedostatku čipů (kvůli zajištění obecné objektivity jsou všechny z jenoho zdroje, chronologicky s měsícem, datem zveřejnění): M10/2020 https://www.irozhlas.cz/ekonomika/samsung-galaxy-huawei-americke-snakce_2010081022_oro /// M11/2020 https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/technologie/apple-mac-m1-iphone-macbook-air-procesor-pocitac-cip_2011102158_ban /// 04/12/2020 https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/cina-hrozba-svoboda-cia-john-ratcliffe-usa_2012040649_tzr /// 18/12/2020 https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/cina-sledovani-obyvatel-cipy-usa-cerna-listina_2012182123_oro /// 27/01/2021 https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/auto/auto-volkswagen-cipy-vyroba-automobilka_2101272246_tkr /// 29/01/2021 https://region.rozhlas.cz/po-volkswagenu-omezi-vyrobu-i-skoda-auto-casti-zamestnancu-odpadly-smeny-o-8414564 a jako třešinku poslední, kde "podle mediálního zástupce dovozce značek koncernu VW začal nedoSTATEK ČIPŮ výrazněji ovlivňovat výrobu přibližně od letošního léta" když důvodem omezení byly čipy už v únoru 2020 a to tak závažně, že se dostaly až na diplomatickou úroveň.... /// Zařazení článků v jednom médiu do rozličných sekcí má na starosti NĚKDO. Všechny uvedené odkazy jsou podle zadaného parametru "čip", takže by to nemělo být cinklé :-)))
  Mudr.c
 •  
  07.10.2021 13:00

  a nebude hlavní problém v tom, že si svět zvykl na to, že se problém vyřeší tím, že to zalejeme penězi???
  abc1
  • Obnovitelné zdroje
   21.10.2021 19:53

   Minulá topná sezona byla neuvěřitelně dlouhá. Vyrobily plynové elektrárny dostatek elektřiny na vykrytí dlouhodobých výkyvů výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. A co dlouhodobě sjednané dodávky plynu a zásobníky plynu byly v rovnováze s počasím (slunce, vítr). A co meteorologové, jak mohou být úspěšní dlouhodobých předpovědích počasí (slunce, vítr)?
 • Zlatý jádro
  07.10.2021 12:49

  Ať už si o něm Rakušáci se svou spoustou vody na horách říkají chytrýho (a radí) co chtějí
  Bo
 •  
  07.10.2021 12:03

  Jasně že to rozvrtali EU papaláši klima fanatismem. Spekulanti s Putinem jen zvedli hozenou rukavici. Když hlupáci zakázali jakékoliv alternativy tak je pak cena jasná když se kupovat musí. Řešení je jednoduché. Přivítejme uhlí zpět na scéně. V každém domě kotel na tuhá paliva jako záloha.
  HenryFord
  •  
   07.10.2021 12:41

   Fanatismus je ignorovat vědu a brzo příchozí totální kolaps životního prostředí naší planety,. Planeta se mění v poušť a ekosystémy jsou na hranici přežití. Mimochodem, když tak máte rád uhlí a znečištěný vzduch, tak se přestěhujte do Asie. Přijdete si tam na své a klidně se tam uduste. Ostatní normální lidé čistý vzduch uvítají. Ono přesunout špinavou výrobu na druhý konec světa a pak se dušovat, jak je to vše fanatismus, když mi tu přeci máme čistý vzduch vyžaduje IQ tykve.
   czinvestor
   •  
    07.10.2021 13:55

    Aha. Planeta se mění poušť když 2/3 tvoří voda. Kam ta voda podle vědy tedy zmizne? Věda tvrdila před 50 lety že přijde doba ledová. Tak dejte lidem na výběr jestli uvítají čistší vzduch který ani nepoznají a nebo zhebnou zimou. Lidi v Evropě žijí tisíce let a dařilo se jim dobře právě díky špinavému vzduchu z topení.
    HenryFord
Aktuální komentáře
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci
8:53Apple opět nejhodnotnější společnost světa, nové cílové ceny na pražské banky a futures v zeleném  
6:08Technická analýza: Airbnb se odrazila od 200denního průměru, v létě může profitovat z mistrovství a olympiády  
13.06.2024
22:01Silný závěr na Wall Street posunul akcie výše. Nvidia po splitu dále roste.  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university