Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O čem všem je raketový růst cen energií v Evropě?

O čem všem je raketový růst cen energií v Evropě?

07.10.2021 11:21, aktualizováno: 7.10. 13:27
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Zřejmý cíl Evropy v podobě přerodu energetiky na nízkoemisní včetně klíčové obrody distribučních soustav zasáhl souběh mnoha faktorů, které vedou k prudkému růstu cen energií. Které to jsou a existuje cesta ven? Jak bude hrbolatá?

Jádro pudla krátce

Rozpad globálních dodávek a přepravy plynu, povětrnostní podmínky v Severním moři, problémy přenosu obnovitelných energií v rámci energetické distribuční soustavy. I to vede k prudkému růstu cen energií od uhlí přes plyn po elektřinu až o desítky procent denně, prudkému rozkolísání trhů, kde jsou energie obchodovány a slovům politiků od EU po národní vlády včetně té české o tom, jak zmírnit dopad na domácnosti a spotřebitele.

Z pohledu ekonomik celkově a průmyslu zvláště ceny energií letí vzhůru prostě a jednoduše proto, že se poptávka po velmi dlouhé covidové kocovině nepotkává se schopností zvýšit dodávky. Uhelné elektrárny jsou odstaveny či utlumeny buď z důvodu snížené poptávky po energiích během covidu nebo plánovaně v rámci přechodu na čisté zdroje energie. Na minimu jsou rovněž z důvodu předchozí slabé poptávky zásoby plynu, které teď nebude snadné rychle doplnit. Z důvodu nestability počasí a v žádoucím směru nevyspělé či prostě chybějící kapacity distribuční soustavy energie obnovitelné zdroje energií nemohou dodat potřebné stabilně tam, kam je třeba.

Elektřina 

(Zdroj: EEX, German Power Base Month Future)

Co plyn?

Přestože ještě nemáme zimní počasí, ceny plynu na základě tohoto koktejlu překonaly 100 eur za megawatthodinu už první den oficiální topné sezóny, tedy k 1. říjnu. Proti počátku letošního roku je tržní cena čtyřnásobná! Odhady pro růst za samotné třetí čtvrtletí se pohybují mezi 30 až 50 %.

A tak přichází dopad na spotřebitele i průmysl v jejich každodenním životě. Celkem tvrdě jsme jej již viděli například ve Velké Británii, kde nejsou paliva a uzavírají se továrny kvůli příliš prudkému růstu cen energií. Britský distributor deklaruje „dostatek zásob plynu na tuto zimu“, marže ale poletí vzhůru. Souběžně varuje před možnými výpadky v dodávkách elektřiny.

Není to ale jistě jen o Británii, norská Yara omezila produkci v Evropě ze stejného důvodu, těžaři očekávají dopad rekordních cen energií na několik příštích let, ...

Plynové elektrárny jsou po ruce při potřebě vykrytí krátkodobějších výkyvů dodávek elektřiny. Jsou mezistupněm na cestě od „špinavé“ k „čisté“ skladbě zdrojů energie. V Evropě je z plynových elektráren generována téměř čtvrtina celkové vyprodukované elektřiny. O procento či dvě za jadernými zdroji.

Plyn

Faktor Rusko

Nežijeme v době, kdy by čisté obnovitelné zdroje již dokázaly doprovodit technologie uložení vyrobené energie, proto potřebujeme nejen ony plynové elektrárny a proto se nabídka versus poptávka poměrně prudce přenáší do výkyvů tržní ceny energií. Řada evropských zemí je závislá, a to při odstavování starých „špinavých“ zdrojů energie stále rostoucí měrou, na dovozu energií ze zemí okolních.

„Hrátky“ s dodávkou nedodávkou energií do Evropy z východní strany přicházejí na každém počátky zimy. Letos zůstaly zásobníky plynu v Evropě kvůli covidu mimořádně prázdné, nejvíce za uplynulou dekádu, a potkaly se se situací, kdy také Rusko potřebuje obnovovat a doplnit své vlastní zásoby. Kvůli rozsáhlým udržovacím pracem pak jsou podpůrměrné také dodávky „evropského“ plynu z norských těžebních míst.

Co to znamená pro šanci na růst dodávek energií? Ceny budou muset zamířit ještě výše v zájmu motivace dodávek potrubím z východu či tankery ze západu.

Faktor Čína

Nejinak než Rusko je na tom také Čína. I ona potřebuje doplnit zásoby pro svou ekonomiku a vytvořit rezervy na zimu. Jako celosvětově největší spotřebitel energií i komodit nařídil svým státem kontrolovaným firmám zařídit „dostatečné dodávky energií, ať to stojí co to stojí“.

Jak se stanovují ceny energií v Evropě

Energetiky na straně jedné a velcí zákazníci na straně druhé předprodávají a s předstihem nakupují energii na několik let dopředu. Zásadním faktorem je přitom výhled pro ekonomiku a dlouhodobé ceny energií. To doprovází nákupy a prodeje na evropském energetickém trhu skrze aukce na den dopředu. Z nabídek a poptávek je tvořena tržní cena elektřiny.

Do spotřebitelských cen promlouvají národní regulátoři a dodavatelé energií do nich přenášejí velkoobchodní cenu energie, přenosové náklady, udržovací náklady a svůj provoz/byznys.

Faktor OZE

Novinkou pro tuto „zaběhlost“, se kterou se trhy musejí vyrovnávat, jsou obnovitelné zdroje energií. Jejich produkce je mnohem více závislá na momentální přírodní situaci (větru, slunci), okamžiky vysoké či naopak nízké produkce zvyšují výkyvy cen.

Země evropského severu – Velká Británie, sever Německa, Skandinávie – jsou lídry v produkci větrné energie. Jižní země typu Španělska, ale už třeba i jihu Německa, v energii solární. Ve Španělsku již větrné a solární zdroje vyhnaly podíl obnovitelné energie na celku ke 45 procentům. Větrné zdroje rostou také ve Francii, kde zatím stále dominuje jádro.

Kdo je nejkřehčí a nestabilita = náklady

Krizové situace přirozeně nejvíce odnášejí ti, kdo nejsou dostatečně propojeni energetickou sítí, nemohou snadno poslat svou energii tam, kde jí je nejvíce potřeba je aktuálně nejdražší a naopak zajistit si dostatek energie pro sebe v případě nedostatku té vlastní. Ukázkou je Velká Británie, také irský energetický regulátor už v září varoval před možností blackoutů v průběhu zimy. Britské tradiční zdroje energie jsou navíc poměrně staré a čelící častějším výpadkům, které se tak častěji potkávají s momentální nestabilitou dodávek obnovitelné energie.

Stávající koktejl obnovitelných zdrojů versus schopnosti uložení energie, přenosu a distribuce, zkrátka znamená volatilitu. Ta zdražuje a bude zdražovat cestu Evropy ke svým zeleným cílům. Německý plán znamená stovky miliard eur kompenzačních nákladů. Eurokomisař pro energetiku Frans Timmermans prohlašuje, že vysoké ceny energií „nesmějí podkopat expanzi obnovitelné energie“ a vyzývá k rychlému budování nových a nových zelených zdrojů, levných.

Souboj o vliv v Evropě. Nord Stream 2, USA versus Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin přispěchal do situace s prohlášením o nápomoci stabilizovat situaci na trhu s plynem a možnosti dodávat do Evropy rekordní objemy energie. Klíčový ruský ministr Alexander Novak pak jasně sděluje: cestou je nový plynovod Nord Stream 2. Připomeňme, že leží pod Baltem a na cestě do Německa obchází Ukrajinu. Tranzit přes ni je podle Ruska dnes „zbytečně dražší a špinavější“.

Podle některých zástupců EU právě Rusko významně přispělo nízkými dodávkami k situaci na trhu energií v Evropě. Rusko zase tvrdí, že Gazprom vše sjednané splnil. Export do Evropy byl podle ruské firmy za 9 měsíců roku u historických maxim. Pokud takto vydrží po zbývající tři měsíce, rekordní bude, tvrdí Putin.

Podle ruského prezidenta dostala vláda za úkol připravit plán stabilizace trhu energií. Nord Stream 2 není jedinou kartou, kterou (údajně) bude země tlačit. Více plynu, než bylo domluveno, chce posílat také přes Ukrajinu. Podle Novaka jako bývalého ruského ministra pro energetiku a jednoho z klíčových architektů skupiny OPEC+ zvažuje Rusko také elektronický prodej navíc přes burzu v Petrohradě.

Rétorika kolem Nord Stream 2 je přesto jasná s nevyslovenou geopolitickou rovinou: „Dodávka přes Ukrajinu je pro Gazprom nevýhodná kvůli vyšším nákladům. Nová cesta snižuje emise CO2 do atmosféry o 5,6násobek,“ odpovídá Putin „po Evropsku“.

Podle Putina je současná situace na trhu energií v Evropě mixem předchozí delší a tvrdší zimy, růstu poptávky po covidu a také – „odklonu Evropy od dlouhodobých kontraktů s Ruskem k obchodování krátkých dodávek na evropských burzách".

(Zdroj: Patria, Bloomberg)

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Velkoobchodní ceny elektřiny dnes překonaly historický rekord z roku 2008
07.09.2021 12:06
Velkoobchodní ceny elektřiny jsou dosud nejvyšší. Elektřina s dodávkou...
Velkoobchodní ceny elektřiny dál rostou, cena na příští rok je přes 100 eur/MWh
10.09.2021 10:13
Velkoobchodní ceny elektřiny dál rostou. Elektřina s dodávkou na násle...
Bouře v cenách elektřiny: Některé utility by z ní mohly vyjít jako vítězové. Někde už zasahují vlády
15.09.2021 15:59
Evropské ceny elektřiny jsou závratně vysoko, do odhadů ziskovosti vel...
Rozbřesk: iPhony zlevní, plyn a elektřina zdraží, aneb debata o inflaci pokračuje
16.09.2021 9:19
Představení nového iPhonu a požár energetického výměníku v Británii js...
Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
17.09.2021 17:06
Ceny zemního plynu v Evropě by mohly vzrůst na nová maxima kvůli nízké...
Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
23.09.2021 10:31
Provozovatelé plynárenských soustav Česka, Slovenska, Ukrajiny a Němec...
Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
27.09.2021 10:52
Nejhorší evropská energetická krize za poslední desetiletí by se mohla...
Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
27.09.2021 15:10
Problémy s nedostatkem elektřiny v Číně již zastavily výrobu v mnoha t...
Plyn teď stojí tolik, kolik ropa nikdy nestála. Ta ale může stoupat také
01.10.2021 16:32
Prohlubující se globální nedostatek energií vytlačil cenu zemního plyn...
Ceny plynu v Evropě letí vzhůru. EU slibuje rychlou reakci, ve hře jsou kompenzace i reforma trhu s povolenkami
06.10.2021 12:48
Evropská unie slíbila rychlou reakci na aktuální energetickou krizi, a...

Váš názor
 • Vynikající Sověti smluvní dodávky plní
  21.10.2021 19:06

  (E15.cz 19.10.2021) Manažery Gazpromu může těšit, že všichni jeho významní obchodní partneři z řad velkých evropských firem stejně jako sama končící německá kancléřka Angela Merkelová potvrzují, že ruský plynárenský gigant veškeré své smluvní závazky opravdu plní.
  Špaček
  • Re: Vynikající Sověti smluvní dodávky plní
   21.10.2021 20:04

   Sarkasmus není namístě. Nikdo doposud nenavrhl SVOLAT VYŠETŘOVACÍ KOMISI pro zjištění příčin cenového růstu. Pouze se vypouštějí populistické či ideologické žvásty.
   Mudr.c
 •  
  11.10.2021 9:55

  Někteří ekonomové tvrdí, že plyn z Ruska by byl dodán, ale jeden z problémů je, že Brusel ještě neprovedl jeho certifikaci. No na Sputnik dodnes taky ne. Ale pak je tu ještě jeden důležitý faktor, a nikdo z diskutujících ho zdá se nerozpoznal, a nebo se bojí či nechce o něm promluvit. A to je strýček Sam v pozadí, který zoufale potřebuje prodat svůj zkapalněný plyn, i když je 3x dražší. No při jeho drahotě by se mohly ceny brzy vyrovnat, a pak přijde vítězoslavně Sam se záchranou Evropy, viva Amerika!
  ricochet
  •  
   21.10.2021 18:54

   (Patria 18.10.) Kreml i Gazprom už několikrát uvedly, že Rusko plní všechny dlouhodobé závazky na dodávku plynu, které má s evropskými odběrateli uzavřené. To potvrzují i největší plynárenské firmy v Evropě, které od Gazpromu nakupují.
   Špaček
  •  
   21.10.2021 18:33

   Soudruhu. Třikrát tě upozornil člověl žijící v Americe, že si mimo, že se uzdražuej i tam. A jinak soudruhu. Tvý rusští kamarádi mohou dodávat přes Ukrajinu. tu ovšem potřebují vydusit, tak nás vydírají, aby dosatli povolení na novou větev. Chápu, že to tobě vyhovuje.
   Velkamedvědice
 • Faktory
  08.10.2021 0:51

  Faktor 1: zemní plyn - stále ještě podle 1.odběrového stupně. Uvidíme úplně všichni, až uslyšíme hlášení "podle 2. či 3. stupně", tzn. bude se zastavovat průmysl nejprve ve prospěch udržení chodu nemocnic a veřejných institucí a následně i obyvatelstva... Uvidíme? To by musela nastat skutečně třeskutá stoletá zima. (Pozor i v době klimatické krize oteplování planety může k této lokální anomálií dojít.) Potom by byla situace skutečně vážná. (Zatím jde jen o prevenci před obavami a zásobníky v ČR jsou skoro naplněné.) Je i docela možné, že se průmysl (10% HDP tvoří automotive) zastaví kvůli nedostatku čipů, což rezonuje médii právě jeden celý rok. (Viz. odkazy závěrem.) Faktror 2: souběh více faktorů. Zcela ten zásadní důvod autor článku pominul!!! Je jím nejistota v očekávání budoucího vývoje. Nejistota je JÁDRO PUDLA a stojí jako PŘÍČINA za všemi ostatními vyjmenovanými faktory! A jistě nezapomenout na obligatorní covid faktor se svými disproporcemi ve všem... Faktor 3: Panika. Není snad projevem paniky vidět realitu TEĎ A TADY v horším světle než ve SKUTEČNOSTI je? Meteorologové - jako odborná větev společnosti - snad varují před příchodem tuhé zimy? Jak je to se srstí zvěře a jaké si dělají letos zásoby na zimu??? Je ještě příliš brzy to odhadnout?? Není. Dnes jsem slyšel reportáž že v předvánočním prodeji nebude obvyklý výběr hudebních nástrojů - buď příliš drahé nebo dokonce ukončena produkce kvůli vstupům. Ale jak velký mají banky problém s tier 1, 2 to se musí skrýt za problémovou nejstarší banku Evropy.... Faktor 4: Sabotáž. Nevím nakolik se znečištění ropy a zpětný proud zpěd do Ruska projevil na tržní ceně ropy. Ale vím, že náprava byla záležitostí dlouhých měsíců nikoliv málo týdnů (a dnes lze sledovat cenové skoky energií o desítky procent denně...). Chci věřit že všechny švédské dánské polské ruské i nato ponorky kmitající se Baltem tak vehementně kolem sebe že hrozí srážka, nepropásnou zaznamenat právě případný okamžik poškození nejen NS2 ale i původní paralelní větve. Faktor 5: Strategie. To je zcelá jiný pojem od taktiky. A myslím tím zejména hledisko času. Že se reportér před fotbalovým utkáním nebo moderátor před politickým kláním vytasí s otázkou "s jakou strategií jdete do zápasu", to jest daň za opravdovost emočního prožitku následujících minut... PENÍZE mohou zajistit cokoliv. Ovšem ani peníze to nedokáží zajistiT HNED TEĎ A PRO VŠECHNY !! Peníze jsou normálně alokovány strategicky. Jakmile však jsou alokovány takticky, tedy panicky, ve svém součtu světové populace to vydá na dočasné inflační tlaky.... /// A teď ty odkazy na genezi nedostatku čipů (kvůli zajištění obecné objektivity jsou všechny z jenoho zdroje, chronologicky s měsícem, datem zveřejnění): M10/2020 https://www.irozhlas.cz/ekonomika/samsung-galaxy-huawei-americke-snakce_2010081022_oro /// M11/2020 https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/technologie/apple-mac-m1-iphone-macbook-air-procesor-pocitac-cip_2011102158_ban /// 04/12/2020 https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/cina-hrozba-svoboda-cia-john-ratcliffe-usa_2012040649_tzr /// 18/12/2020 https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/cina-sledovani-obyvatel-cipy-usa-cerna-listina_2012182123_oro /// 27/01/2021 https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/auto/auto-volkswagen-cipy-vyroba-automobilka_2101272246_tkr /// 29/01/2021 https://region.rozhlas.cz/po-volkswagenu-omezi-vyrobu-i-skoda-auto-casti-zamestnancu-odpadly-smeny-o-8414564 a jako třešinku poslední, kde "podle mediálního zástupce dovozce značek koncernu VW začal nedoSTATEK ČIPŮ výrazněji ovlivňovat výrobu přibližně od letošního léta" když důvodem omezení byly čipy už v únoru 2020 a to tak závažně, že se dostaly až na diplomatickou úroveň.... /// Zařazení článků v jednom médiu do rozličných sekcí má na starosti NĚKDO. Všechny uvedené odkazy jsou podle zadaného parametru "čip", takže by to nemělo být cinklé :-)))
  Mudr.c
 • Zajímavé na tom je fakt,
  07.10.2021 21:25

  že čím více se tento problem v EU stupňuje, tím méně se mluví a píše o zásadním vlivu emisních povolenek na rostoucí cenu elektřiny.
  x2
 • A co na to Kreml?
  07.10.2021 14:17

  Mluvčí Kremlu Peskov upozorňuje, že za rapidní zvyšování cen nemohou Rusové. „Obviňovat nás z toho mohou jen amatéři,“ říká. Evropa si za to prý může sama. Jednak neuváženým přechodem na obnovitelné zdroje, nenaplněním zásobníků a covidovými restrikcemi.
  x2
  • Re: A co na to Kreml?
   07.10.2021 20:57

   Souhlasím s prohlášením Kremlu. Naopak netuším, odkud autor článku čerpá výrok, že za nervozitou stojí částečně "dodávky nedodávky" z Ruska před zimou, jako každoročně. Nevybavuji si, že by v teď i v uplynulých letech bylo někdy Rusko nařčeno, že neplní smluvní kontrakty no Evropy. S jedinou výjimkou, kdy před časem Timošenkové Ukrajina ukrádala tranzitní ropu.
   Ullsperger
   • Vynikající Sověti smluvní dodávky samozřejmě plní
    07.10.2021 22:14

    (27.9. 2021) Mezinárodní Energetická Agentura (IEA) apeluje na ruskou vládu, aby zvýšila dodávky zemního plynu do Evropy. Rusko však odmítá žádosti vyhovět, i přes rekordně vysoké ceny zemního plynu na celém kontinentu. S informací přišel deník Guardian. “Domníváme se, že pro zvýšení dostupnosti plynu v Evropě a přípravu evropských zásob na nadcházející zimní topné období by mohlo udělat Rusko více,” uvedla IEA, pravidelně provádějící kontrolu energetické politiky svých členských zemí. “Tato situace je příležitost pro Rusko upevnit svou pověst jakožto spolehlivého dodavatele pro evropský trh. Rusko své dlouhodobé smlouvy sice plní, ale jeho vývoz do Evropy od roku 2019 klesl,” dodává IEA.
    Špaček
    • Re: Vynikající Sověti smluvní dodávky samozřejmě plní
     07.10.2021 22:20

     A že vývoz do západní Evropy ze země Sovětů od r. 2019 klesl? Výborně, demokrati mohou být spokojeni. Kolik si u Sovětů objednali, tolik dostali.
     Špaček
   •  
    07.10.2021 21:36

    Uvádí to každá anergetická společnost, co nemůže dodržet smlouvy. Třeba Easy energy. A je to i logické. Tlačí na Německo, aby urychkiko proces a Rusko tak mohlo podisit Ukrajinu, která se neřekla anexovaného Krymu.
    Velkamedvědice
   •  
    07.10.2021 21:01

    Přesně tak, Tymošenková i její předchůdce Viktor Janukovyč. Ti si dělali z tranzitu vlastní firmu, vydírali na oba směry. Teda Evropu i Kreml.
    ČERT!
  • Re: A co na to Kreml?
   07.10.2021 20:37

   Putin se chlamat i s Lavrovem jak pominutí. Nač mají armádu, stačí skupina zelených politiků a ti ochromí komplet chod Evropy. A za méně energie - více peněz. Nádhera, co více si může Kreml přát?!
   ČERT!
  • Re: A co na to Kreml?
   07.10.2021 15:02

   Teta z Gazpromu v červnu říkala že pokud se nic nezmění a jakože se nic nezmění tak bude asi chybět 20 Bcm. Je otázka z jakého množství. Potřeba podle zimy je 40 - 70 Bcm.
   HenryFord
 •  
  07.10.2021 13:00

  a nebude hlavní problém v tom, že si svět zvykl na to, že se problém vyřeší tím, že to zalejeme penězi???
  abc1
  • Obnovitelné zdroje
   21.10.2021 19:53

   Minulá topná sezona byla neuvěřitelně dlouhá. Vyrobily plynové elektrárny dostatek elektřiny na vykrytí dlouhodobých výkyvů výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. A co dlouhodobě sjednané dodávky plynu a zásobníky plynu byly v rovnováze s počasím (slunce, vítr). A co meteorologové, jak mohou být úspěšní dlouhodobých předpovědích počasí (slunce, vítr)?
 • Zlatý jádro
  07.10.2021 12:49

  Ať už si o něm Rakušáci se svou spoustou vody na horách říkají chytrýho (a radí) co chtějí
  Bo
 •  
  07.10.2021 12:03

  Jasně že to rozvrtali EU papaláši klima fanatismem. Spekulanti s Putinem jen zvedli hozenou rukavici. Když hlupáci zakázali jakékoliv alternativy tak je pak cena jasná když se kupovat musí. Řešení je jednoduché. Přivítejme uhlí zpět na scéně. V každém domě kotel na tuhá paliva jako záloha.
  HenryFord
  •  
   07.10.2021 12:41

   Fanatismus je ignorovat vědu a brzo příchozí totální kolaps životního prostředí naší planety,. Planeta se mění v poušť a ekosystémy jsou na hranici přežití. Mimochodem, když tak máte rád uhlí a znečištěný vzduch, tak se přestěhujte do Asie. Přijdete si tam na své a klidně se tam uduste. Ostatní normální lidé čistý vzduch uvítají. Ono přesunout špinavou výrobu na druhý konec světa a pak se dušovat, jak je to vše fanatismus, když mi tu přeci máme čistý vzduch vyžaduje IQ tykve.
   czinvestor
   •  
    07.10.2021 13:55

    Aha. Planeta se mění poušť když 2/3 tvoří voda. Kam ta voda podle vědy tedy zmizne? Věda tvrdila před 50 lety že přijde doba ledová. Tak dejte lidem na výběr jestli uvítají čistší vzduch který ani nepoznají a nebo zhebnou zimou. Lidi v Evropě žijí tisíce let a dařilo se jim dobře právě díky špinavému vzduchu z topení.
    HenryFord
  • Henry
   07.10.2021 12:36

   Těm zeleným hlupakum na západ od našich hranic už začíná vadit i krb na chalupě, kde člověk topí spadanym dřevem z lesa.
   x2
   • Re: Henry
    21.10.2021 18:12

    Pokud budou kecat do politiky Andrej a pan prezident , tak budu za chvíli vypadat jako náš pan prezident. Pokud bude u nás fungovat Green Deal , emisní povolenky a energetická burza se spoustou překupníků , tak brzo zezelenám jako šťovík. Kdo dovolil vznik virtuálních překupníků s energiema, kteří jenom odírají své odběratele a pokud se jim to nevyplatí, tak jdou od válu? Green Deal podepsal před 2 roky náš Andrej v Bruselu určitě v dobré víře. Asi v té době za nás nebojoval "až do roztrhání těla". Bylo to jen velmi kvalitní předvolební heslo od Prchalovic agentury, kterému skoro každý málo myslící volič věří? Andrejovi voliči se chovají jako zvířata (pes, kočka,...), které zajímá jenom aby jim někdo přihodil "navíc" do misky nějaké žrádlo, nic jiného je nezajímá, na nic jiného nemyslí. Za odměnu před Andrejem vrtí ocáskem a vloží do urny Andrejem doporučené volební lístky. Příští rok asi bude inflace dvojciferná ,obchodníci si k inflaci přihodí malý příplatek ,Andrej nechá vytisknout více bankovek a budeme se točit zdarma na pěkném inflačním kolotoči.
   • Re: Henry
    07.10.2021 12:55

    Můžeš to doložit?? Žádná omezení na chatě nepociťuji.
    Velkamedvědice
    • VM
     07.10.2021 14:15

     https://energozrouti.cz/z/domaci-krby-na-drevo-nebo-kotle-na-uhli-ceka-zakaz-who-snizuje-limity-na-znecisteni-ovzdusi
     x2
     • Re: VM
      07.10.2021 14:18

      Děkuji. Snad autorka jen fabuluje, páč píše nejspíše...
      Velkamedvědice
      • VM
       07.10.2021 14:25

       V souvislosti s tím mně tuhle napadlo, zdali nám někdo za pár let nezakaze opékání spekačku na ohni vlastní zahrady.
       x2
       • Re: VM
        07.10.2021 14:35

        Nezakáže když si koupíš povolenky.
        carlos111
        • carlos
         07.10.2021 14:39

         A dotace na povolenky nebude?
         x2
         • Re: carlos
          07.10.2021 14:55

          Záleží na tom kdo bude u vesla.
          carlos111
Aktuální komentáře
21.10.2021
18:17Tři témata pro kontrariány
17:33Inflační očekávání tlačí nahoru výnosy. Koruna dál ztrácí  
17:25Analytik Patrie k výsledkům Tesly: Rostoucí prodeje se opět vymykají konkurenci  
16:56Americké akcie jsou naceněné na dokonalost. Čína je investovatelná, říká šéf Bridgewater Associates
16:20Po náročném kvartálu poskytl Las Vegas Sands jen nic neříkající komentáře. Akcie reagují poklesem (komentář analytika)  
16:12ČNB obnoví po devíti letech odprodej části výnosů z devizových rezerv
16:01Analytik k výsledkům ABB: Ukázková tržní situace s polovodiči  
15:33Jan Cepák k aktuálním výsledkům ASML, Netflixu a Tesly
15:33Minimální mzda a aktivita. Dvojí interpretace jednoho příběhu
12:27ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Nový ESG risk rating od Sustainanalytics
12:04Hodnotové investování: Desatero pro investory i manažery podle Jamese Montiera
11:27Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:07Negativní dopoledne v Evropě a otazníky kolem Evergrande  
10:12Petrus Advisers radí Monetě, aby přestala usilovat o revizi dohody s PPF. Má podle nich nulový přínos a brzdí růst akcií
9:50Švédský výrobce nákladních aut Volvo prudce zvýšil čtvrtletní zisk
9:33PayPal údajně jedná o převzetí internetové sociální sítě Pinterest
9:10Rozbřesk: Inflace v eurozóně nejvýš za 13 let, trhy překvapil konec šéfa Bundesbanky
8:54Akcie China Evergrande se propadly o 14 procent a Tesla vykouzlila doposud nejlepší čtvrtletí, futures jsou v červeném  
8:46Akcie Evergrande začaly obchodování dvouciferným propadem. Jednání o odprodeji aktiv krachla
8:26Tesla předvedla dosud nejlepší kvartální výsledek hospodaření, zásadně zvedla dodávky aut

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Airlines Group Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Dow Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Intel Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Snap Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Southwest Airlines Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Whirlpool Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (09/21 Q3)
7:00ABB Ltd (09/21 Q3)
7:00Swedbank AB (09/21 Q3)
7:20Volvo AB (09/21 Q3)
7:30Huhtamaki Oyj (09/21 Q3)
8:00Barclays PLC (09/21 Q3)
13:00AT&T Inc (09/21 Q3)
14:00Union Pacific Corp (09/21 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/21 Q3)