Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské akcie kvůli dopadům pandemie klesly nejvíce od února 2020

Čínské akcie kvůli dopadům pandemie klesly nejvíce od února 2020

25.04.2022 11:06
Autor: ČTK

Čínské akcie zaznamenaly kvůli obavám z dopadů protipandemických opatření na ekonomiku nejvýraznější pokles od února 2020. Čína vůči covidu-19 nadále zastává politiku nulové tolerance a dnešní propad umocnily zprávy, že se uzávěry rozšíří z finanční metropole Šanghaj i do Pekingu. Klesají i ceny komodit, například ropy, a silným poklesem zahájila obchodování také Evropa. Na sedmnáctiměsíční minimum klesl kurz čínského jüanu.

Index CSI 300, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, dnes odepsal 4,94 procenta a obchodování uzavřel na 3814,91 bodu.

Index šanghajské burzy Shanghai Composite odepsal 5,13 procenta na 2928,51 bodu. Index Shenzhen Composite, který sleduje obchodování na burze v Šen-čenu, pak ztratil 6,48 procenta na 1790,03 bodu. Hlavní index hongkongské burzy Hang Seng odepsal 3,73 procenta na 19.869,34 bodu.

shanghai index akcie

Ceny ropy oslabují kvůli obavám z vývoje poptávky v Číně. Severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI dnes před polednem odepisovaly přes čtyři procenta, Brent se ale držel nad hranicí 100 dolarů za barel. Dolar vůči jüanu před 11:00 SELČ vykazoval růst o 0,8 procenta na 6,5547 jüanu.

"Existují obavy, že se pandemická situace v Pekingu bude časem podobat stavu v Šanghaji, kde jsou dlouhodobé uzávěry, které mají negativní dopady na ekonomiku," poznamenal analytik Kevin Li ze společnosti GF Asset Management.

Na propad cen čínských akcií navázaly i hlavní indexy v Evropě. Panevropský index STOXX Europe 600 odepisoval 1,8 procenta zhruba na 455 bodů. Obavy ze zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky a mnohem razantnější přístup americké centrální banky (Fed) ke zvyšování úrokových sazeb zastínily úlevu trhu z toho, že francouzský prezident Emmanuel Macron ve volbách obhájil mandát.


Čtěte více:

Twitter je údajně pod tlakem akcionářů, aby usiloval o dohodu s Muskem
25.04.2022 9:26
Společnost Twitter se dostává pod rostoucí tlak akcionářů, aby jednala...
Válka na Ukrajině dopadla na důvěru domácností, firmy sází na lepší budoucnost
25.04.2022 10:06
Důvěra v českou ekonomiku v dubnu meziměsíčně stoupla o 3,4 bodu na 10...
Ifo: Asi 40 procent německých podniků pociťuje dopady rostoucích cen energií
25.04.2022 10:27
Asi 40 procent německých podniků pociťuje dopady rostoucích cen energi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.02.2026
14:58Z okraje do mainstreamu: Katastrofické dluhopisy nejspíš zažijí další rekordní rok
10:03Víkendář: Nezamýšlené důsledky amerických cel
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data