Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

#InvestičníTipy: Jak se tvoří investiční tipy

13.06.2022 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Tým analytiků Patria Finance připravuje pro své klienty seznam dlouhodobých investičních příležitostí. O tom, co analýze předchází, jaká kritéria se pro výběr jednotlivých titulů používají nebo jakým způsobem probíhá uzavírání investičních tipů, hovoří v úvodním videu série #InvestičníTipy Branislav Soták, seniorní analytik Patrie. A nezapomíná ani na několik rad pro ty, kteří si své investiční tituly vybírají sami.

"Standardně začínáme u našeho screeningového mechanismu z naší dílny,“ uvádí rozhovor analytik Branislav Soták. Ten se využívá jako spolehlivý a rychlý způsob, který seřazuje jednotlivé tituly v rámci sektoru, tak i sektory v rámci celého trhu, což následně umožní posoudit atraktivnost jednotlivých složek trhů. „Výsledný produkt, který klienti vidí pod záložkou Investiční tipy,… je určitá finanční alchymie. Člověk do toho dává i své zkušenosti z trhu, co a v jaké době fungovalo,“ doplňuje.

Pokud má Branislav Soták nějakou investiční tezi, sleduje i protichůdné názory ostatních analytiků. „Vím, proč si myslím, že má investiční teze dává smysl, ale zajímá mě, proč si někdo myslí, že smysl nedává,“ prozrazuje Soták. „Opačné předpoklady porovnávám se svými předpoklady, a buď jsou relevantní a nechám se názorem ovlivnit, anebo relevantní nejsou a pak si nechám vlastní názor.“

Aktuálně řadí analytici Patrie své dlouhodobé investiční příležitosti do tří skupiny na cyklické, strukturální a cyklické/strukturální. Tato struktura se v čase mění podle toho, jakou hlavní zprávu chtějí analytici akcentovat. „Dlouho byly rozdělené regionálně. Poté, během pandemie, byly rozdělené na covidové tipy, na vakcínové tipy a něco mezi.“ Momentálně dává podle analytika smysl rozdělení právě na cyklické, strukturální, velmi dlouhodobé, příběhy a něco mezi tím.

Za posledních deset let máme spočítané, že dlouhodobé tipy nám fungují zhruba ze 75 procent, průměrný výnos se pohybuje mezi 25 a 30 procenty a jak v America, tak v Evropě, jsem na anualizované bázi schopni překonávat benchmark, říká Soták. Jak ale přistupovat k tipům, které aktuálně ztrácí na hodnotě? Mají je investoři preferovat s tím, že nabízí vyšší potenciál, anebo k nim naopak být opatrní? „Nikdo ale není neomylný a zhruba jeden z tří, jeden ze čtyř tipů nám nevychází,“ přiznává analytik. „Pokud jsou doporučení stále na seznamu investičních tipů, tak stále platí. I napříč tomu, že daný titul padá, tak v něm stále vidíme atraktivní investiční příležitost.“ Na druhou stranu ale varuje před vybíráním pouze klesajících titulů ze seznamu dlouhodobých investičních příležitostí. K tomu není seznam koncipován. „Často se stává, že ta doporučení, která začnou fungovat hned od začátku, jsou ve finále nejlepší.“

V jaké situaci se analytici rozhodnou doporučení na daném titulu uzavřít? Prvním případem je, že jsou tipy „velmi zelené" a dojde k naplnění investiční teze. Anebo nastane situace, která „v investiční tezi vyvolá trhliny a v té době záleží, jestli jsme měli do té dobu šťastnou ruku – podle toho uzavíráme buď se ziskem, nebo se ztrátou. Zelené tipy uzavíráme vždycky raději,“ uvádí analytik. "Za poslední rok a půl bylo prakticky vše, co jsme vyřazovali, s velmi vysokými výnosy," dodává.

Které konkrétní parametry analytici při výběru titulů sledují? Který region analytik preferuje a co doporučuje začínajícím i pokročilým investorům? Více se dozvíte v první části série videí #InvestičníTipy.


 
 
 
 

Čtěte více:

Investiční tipy aktuálně: Riziko recese v USA ještě není zažehnáno. Vrchol polovodičového cyklu radí vybrat zisky
14.04.2022 18:01
Americká výnosová křivka si prošla podivným chováním, když se na přel...
Jaroslav Šura: Technologie, pražská burza, riziko stagflace i cenné investiční zkušenosti
14.05.2022 7:28
Investor, ekonom, podnikatel i šachista Jaroslav Šura je znám předevší...

Váš názor
  • Gramatika, indigo, férovost
    13.06.2022 8:34

    1. Opravte si slovakismy (napriek není napříč, ale navdzory), 2. "Ruční" tipy zřejmě vycházejí vce než indigo. Sice se držím pravidelného investování, ale zdá se, že indigo překonám i já se svými laickými tipy. 3. Děkuji za uřpímnost s tím, že tipy vycházejí ze 75%. Musím je prostě brát s rezervou. Někdy se jich držím a vyjde to, někdy ne (Las Vegas Sands. Ale navzdory doporučení uzavřít jsem stále neprodal). Někdy se mid ařtí lépe, když prodám mnohem dříve, než se objeví zdejší doporučení (Wirecard, výnos 120% - řídil jsem se diskusí v Německu , Alibaba - výnos 100% - řádil jsem se selským rozumem a zkušdností s komunismem - nikdy více v rudé Číně).
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci
8:53Apple opět nejhodnotnější společnost světa, nové cílové ceny na pražské banky a futures v zeleném  
6:08Technická analýza: Airbnb se odrazila od 200denního průměru, v létě může profitovat z mistrovství a olympiády  
13.06.2024
22:01Silný závěr na Wall Street posunul akcie výše. Nvidia po splitu dále roste.  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university