Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Znovuzprovoznění plynovodu Nord Stream 1 závisí na Siemensu, tvrdí Gazprom

Znovuzprovoznění plynovodu Nord Stream 1 závisí na Siemensu, tvrdí Gazprom

06.09.2022 17:22
Autor: ČTK

Znovuzprovoznění plynovodu Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro přepravu zemního plynu z Ruska do Evropské unie, závisí na německé společnosti Siemens Energy. Agentuře Reuters to dnes řekl náměstek ředitele ruské plynárenské společnosti Gazprom Vitalij Markelov. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová k situaci uvedla, že za krizí v dodávkách plynu do Evropy stojí Spojené státy a jejich snaha donutit evropské spojence, aby zpřetrhali ekonomické vazby s Moskvou a přerušili spolupráci v energetice.

Evropa čelí nejhorší krizi na trhu s plynem v novodobých dějinách, cena plynu je za poslední rok násobně vyšší a němečtí dovozci plynu začínají mluvit o tom, že plyn bude v největší evropské ekonomice na příděl.

Minulý týden Gazprom plynovod Nord Stream 1 kvůli údržbě na tři dny odstavil, před jeho sobotním znovuzprovozněním ale oznámil, že kvůli zjištěným závadám bude zařízení mimo provoz na neurčito. Markelov i Zacharovová jsou na ekonomickém fóru ve Vladivostoku.

"To se zeptejte Siemensu. On musí nejprve provést opravu," odpověděl Markelov na dotaz, kdy začne plynovod Nord Stream 1 znovu přepravovat plyn. Provozovatelem plynovodu je konsorcium Nord Stream AG se sídlem ve Švýcarsku, většinový podíl v něm drží Gazprom. Siemens Energy je dodavatelem kompresorových turbín, k nimž zajišťuje i servis.

Siemens Energy ale tvrdí, že Gazprom jej o žádnou údržbu turbíny nepožádal, ale že je připraven údržbářské práce zahájit. Podle sdělení Gazpromu z minulého týdne z turbíny uniká olej. Siemens Energy, který sídlí v Mnichově, k postupu Gazpromu poznamenal, že mu nerozumí. Únik oleje v poslední funkční turbíně v kompresorové stanici Portovaja, jak o něm hovoří Gazprom, podle Siemensu není důvod plynovod zcela odstavit.

"Nechápeme to nové zdůvodnění založené na informacích, které nám byly předloženy o víkendu," uvedla společnost Semens Energy. "My to vidíme tak, že ta zjištění, o kterých jsme byli informováni, z technického hlediska nepředstavují důvod k zastavení provozu plynovodu. Takové úniky provoz turbíny za normálních okolností neovlivňují, dají se utěsnit na místě," dodal německý podnik.

Kreml svaluje vinu za energetickou krizi v Evropě na sankce, které na Rusko za jeho agresi vůči Ukrajině uvalily západní státy. Evropští lídři tvrdí, že Moskva energie využívá jako zbraň. Plynovod Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa, byl kdysi považován za symbol spolupráce mezi největšími mocnostmi světa. Teď se z něj ale stal předmět vzájemného obviňování mezi Berlínem a Moskvou.

Německo, které je největším odběratelem ruských energií v Evropě, už Rusko nepovažuje za spolehlivého dodavatele. Ruský prezident Vladimir Putin podle evropských politiků využívá svého vlivu jako šéf jedné z největších zemí dodávajících energie k tomu, aby prostřednictvím konfliktu na Ukrajině vyvolával v Evropě nesváry. Kreml naopak říká, že energetickou krizi vyvolal Západ tím, že na Rusko uvalil nejtvrdší sankce v moderní historii. To je podle Putina srovnatelné s vyhlášením ekonomické války. Sankcemi Gazprom zdůvodňoval i nemožnost opravit kompresorovou turbínu za pomoci společnosti Siemens Energy.

Kreml už také varoval, že Rusko zavede odvetu za návrh skupiny vyspělých zemí G7, která počítá se zavedením cenového stropu na ruskou ropu. Návrh ale zřejmě nebude mít na Rusko žádný negativní dopad, pokud nezavede totéž také Indie a Čína. Tyto dvě země začaly po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu a zavedení západních sankcí nakupovat ropu z Ruska mnohem více než v minulosti, protože si vyjednaly slevu. Ruský ministr energetiky Nikolaj Šulginov dnes ve Vladivostoku řekl, že Moskva na zavedení cenového stropu na ruskou ropu zareaguje zvýšením vývozu do Asie. Rusko a jeho partneři podle ministra zvažují založení pojišťovny, která by rizika z obchodů s energiemi pokryla.

Zacharovová řekla, že Spojené státy dohnaly evropské lídry k sebevražednému kroku, když je přiměly, aby v ekonomice a energetice přerušili vazby s Moskvou. "Poslouchejte - vy mně pokládáte otázky, na které znají odpověď i děti: ti, kteří to začali, ti to budou muset i skončit," řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí na dotaz, co by se muselo stát, aby plynovod Nord Stream 1 začal opět přepravovat plyn do EU.


Čtěte více:

Přepravní kapacity plynovodu Nord Stream 1 výrazně klesly. V Kanadě uvízla turbína, prý kvůli sankcím
14.06.2022 16:18
Nutnost oprav omezila kapacitu plynovodu Nord Stream 1 pro přepravu ru...
Dodávky ruského plynu přes Nord Stream 1 do Německa klesají, cena se zvyšuje
16.06.2022 12:36
Dodávky ruského plynu do Evropské unie jsou ode dneška nižší. Hlavní t...
Siemens Gamesa rozšířil čistou ztrátu a snížil výhled. Zvažuje zrušit 9 procent pracovních míst
02.08.2022 8:36
Tržby výrobce větrných turbín Siemens Gamesa klesly meziročně o 9,9 % ...
Siemens Energy prohloubila ztrátu po stažení se z Ruska a slabých výsledcích divize Siemens Gamesa
08.08.2022 14:22
Německá společnost Siemens Energy ve fiskálním třetím čtvrtletí prohlo...
Siemens ve čtvrtletí kvůli odpisům vykázal první ztrátu téměř za 12 let
11.08.2022 8:48
Německý průmyslový koncern Siemens ve třetím čtvrtletí svého finančníh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  
15:45Německá BioNTech za 1,25 miliardy USD převezme domácího konkurenta CureVac
14:59Oracle (+8 %) po výsledcích: Chtějí všechno, něco takového jsme ještě nezažili

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data