Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské výrobní podniky čelí vysokým cenám energií, služby slabé poptávce. Podnikatelská aktivita eurozóny opět klesla

Evropské výrobní podniky čelí vysokým cenám energií, služby slabé poptávce. Podnikatelská aktivita eurozóny opět klesla

23.09.2022 11:29
Autor: ČTK

Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se v září prohloubil, ekonomice hrozí recese. Výrobní podniky se potýkají zejména s vysokými cenami energií, zatímco provozovatelé služeb čelí slabší poptávce ze strany spotřebitelů, kteří se snaží šetřit kvůli rostoucím nákladům na základní životní potřeby. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnosti S&P Global.

Souhrnný index, který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, se v září podle předběžných údajů snížil na 48,2 bodu ze srpnových 48,9 bodu. Sestoupil tak hlouběji pod klíčovou 50bodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Ve hře je recese ekonomiky eurozóny, protože firmy hlásí zhoršující se podnikatelské podmínky a sílící cenové tlaky v souvislosti s rostoucími náklady na energie," uvedl ekonom Chris Williamson ze společnosti S&P Global. "Jsou zde sice určité známky polevování problémů v dodavatelských řetězcích, obavy se ale zjevně přesunuly od dodavatelských řetězců k energiím a rostoucím životním nákladům," dodal. To podle něj podkopává poptávku a omezuje průmyslovou výrobu i aktivitu v sektoru služeb.

Index aktivity v průmyslu v září klesl o 1,1 bodu na 48,5 bodu, což je nejnižší úroveň od června 2020. Index aktivity ve službách se pak snížil o 0,9 bodu na 48,9 bodu, nejníže od loňského února. Pokles obou indexů byl výraznější, než očekávali analytici.

Eurozóna se nyní potýká s negativními dopady růstu inflace, za kterým stojí zejména zdražování energií. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu podle odhadu statistického úřadu Eurostat zrychlilo na 9,1 z červencových 8,9 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord a nachází se vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta v září v rámci boje proti inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 bodu na 1,25 procenta.


Čtěte více:

Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny kvůli vysoké inflaci klesla
22.07.2022 11:45
Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se tento měsíc nečekaně sní...
Červencový indikátor PMI naznačuje další zpomalování tuzemského průmyslu
01.08.2022 10:31
Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) se v červenci propadl na 46,...
Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny poprvé po dvou letech klesla
01.08.2022 11:13
Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v červenci poprvé po dvo...
Podmínky v průmyslu se v srpnu zhoršily. Klesl objem výroby i nové zakázky
01.09.2022 10:07
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v srpnu zhoršily vzhledem...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.10.2025
14:35Po několika desetiletích přichází revoluční změny v peněžním systému
8:14Víkendář: Kdy se akciová bublina stává hrozbou pro celou ekonomiku? Jak je tomu nyní?
25.10.2025
17:56Fidelity International: Nová éra globálního nedostatku úspor?
8:09Víkendář: Když čističi bot dávají tipy na akcie, je čas se z akciového trhu stáhnout…
24.10.2025
22:03Americké akcie rostly, trh reagoval na mírnější inflaci a silné výsledky firem  
17:17Obchodované společnosti v příliš drahé akcie nevěří?
16:44Ruská centrální banka snížila úrokovou sazbu o půl bodu na 16,5 procenta
16:22Jsou kryptoměny „ospravedlněním Hayeka“?
15:15Inflace nepřekvapila zrychlením, Fed bude pokračovat ve snižování sazeb
14:47Newmont překvapil vyšším ziskem. Nižší produkce zlata pro příští rok však posílá akcie dolů  
14:41Proč tak nepospíchat se zaváděním digitálních měn
12:56Perly týdne: Důvěra v americké akcie, nedůvěra v dolar?
11:21Akcie dopoledne příliš neoceňují dobré zprávy a čekají na americkou inflaci  
11:14Jakub Blaha: Intel hlásí návrat k profitabilitě. Akcie přidávají přes 8 %  
10:37Trump ukončil jednání o clech s Kanadou kvůli reklamě s Reaganem
9:05Rozbřesk: Zavřený americký staťák udělá výjimku a zveřejní zářijovou inflaci
8:51Trump vypíná Kanadu, Ford vyčíslil škody z požáru dodavatele a Intel doufá v obrat  
6:415 zajímavých příběhů na burzách ve střední Evropě  
23.10.2025
22:02Výsledková sezona pokračuje obratem Tesly ze záporu do plusu  
18:51Traders Talk: Zlato koriguje, Netflix i Tesla padají a proč jde Moneta do strany

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data