Akcie Philipsu klesly poté, co tato nizozemská společnost snížila svůj výhled kvůli horším problémům s dodavatelským řetězcem, které ovlivňují dodávky a instalace u zákazníků. Nyní očekává, že tržby skupiny během třetího čtvrtletí poklesnou o 5 % na zhruba 4,3 miliardy eur a snížil výhled i na čtvrté čtvrtletí. Svůj výhled celoročního růstu tržeb snížil přitom už v červnu.
Philips očekává „pokračující narušení dodavatelského řetězce a zhoršující se makroprostředí“ a urychluje kroky k řešení problémů, které ovlivňují dodávky a instalace u zákazníků. Společnost se zaměřuje na menší počet výzkumných a vývojových projektů, aby zvýšila efektivitu, což ve třetím čtvrtletí povede k nepeněžnímu dopadu ve výši asi 165 milionů eur.
"Stále přepokládáme, že výpadky budou pravděpodobně pokračovat," řekl finanční ředitel Abhijit Bhattacharya. "Není to proto, že bychom neměli objednávky, ale kvůli schopnosti tyto objednávky naplnit."
Akcie se v Amsterdamu propadly až o 12 %, což je nejstrmější intradenní pokles od dubna. Nyní odepisují přes 5 %. Akcie letos klesly o 58 %. Úplné výsledky za třetí kvartál představí společnost 24. října.

Philips mezitím nadále čelí soudním sporům kvůli pěně tlumící hluk uvnitř ventilátorů na léčbu spánkové apnoe. Uživatelé tvrdí, že vdechování částic pěny představuje riziko vzniku rakoviny. Společnost začala ventilátory stahovat v červnu loňského roku a vytvořila si finanční rezervy ve výši přibližně 885 milionů eur. Změny finanční prognózy v oblasti spánkové a respirační péče vedly v daném období k odpisům výši 1,3 miliardy eur, včetně změn diskontní sazby před zdaněním a odhady dopadu navrhovaného souhlasu.
Očekávané tržby za třetí čtvrtletí překonaly průměrný odhad analytiků ve výši 4,53 miliardy eur. V důsledku poklesu tržeb se očekává upravený zisk před úroky, zdaněním a amortizací za toto čtvrtletí na úrovni přibližně 210 milionů eur neboli přibližně 5 % tržeb. Na čtvrté čtvrtletí společnost nyní předpovídá srovnatelný pokles tržeb o střední jednotky procent s vysokým jednociferným až dvouciferným upraveným rozpětím upravené EBITA marže.
Začátkem tohoto měsíce převzal funkci nového generálního ředitele Roy Jakobs, který nahradil Franse van Houtena, jenž tuto pozici zastával 12 let. Jakobs dostal na začátku roku 2020 na starost přeměnu Connected Care, řízení reakce na krizi Covid-19 a také převzal odpovědnost za stažení ventilátorů k léčbě spánkové apnoe. „Mým bezprostředním cílem je jednoznačně zlepšení provozu, zejména obnovování objednávek a poptávky zákazníků,“ uvedl Jakobs v telefonátu.
Zdroj: Bloomberg