Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nomura: Česká republika, Maďarsko a Rumunsko čelí riziku měnové krize

Nomura: Česká republika, Maďarsko a Rumunsko čelí riziku měnové krize

21.11.2022 17:10
Autor: ČTK

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí během příštího jednoho roku měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším problémům. Podle agentury Bloomberg to ve své dnešní zprávě předpovídají analytici japonské finanční skupiny Nomura Holdings.

Varování se zakládá na analýze osmi indikátorů, včetně poměru devizových rezerv k dovozu, krátkodobých úrokových sazeb a rozpočtových a obchodních ukazatelů.

Zranitelnost měn rozvíjejících se trhů se nyní podle zprávy nachází na nejvyšší úrovni za více než 20 let. Analytici uvedli, že měnové krize už zažil Egypt, Srí Lanka, Turecko a Pákistán. Upozornili přitom, že tyto země se stále potýkají s problémy.

Maďarský forint v letošním roce patří k měnám, které si v rámci rozvíjejících se trhů vedou nejhůře, k jeho prudkému poklesu přispěly spory kolem financí z fondů Evropské unie. Výrazně letos oslabila také česká koruna a rumunský lei. K americkému dolaru je česká měna slabší o zhruba 8 procent.

Vývoj kurzu české koruny a dolaru od začátku roku 2022:

4

Bankovní rada České národní banky (ČNB) začátkem listopadu podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Guvernér ČNB Aleš Michl po rozhodnutí bankovní rady uvedl, že centrální banka bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

V září ČNB podle analytiků v rámci intervencí na podporu koruny vynaložila 2,6 miliardy eur (přes 63 miliard Kč) a od května takto utratila 25,5 miliardy eur (zhruba 620 miliard Kč). To je zhruba 16 procent devizových rezerv z jejich maximálního objemu z letošního dubna.

Nomura v rámci svého Damoklova indexu hodnotila, jak je 32 rozvíjejících se trhů zranitelných vůči měnové krizi.

 

Čtěte více:

Opatření EU proti vysokým cenám energií zahrnou společné nákupy i korekce zdražení. Zastropování má několik podmínek
21.10.2022 8:30
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes nad ránem shodli na o...
Fiala: Rozpočet na příští rok je krizový a válečný, prioritou je obrana
26.10.2022 11:44
Rozpočet na příští rok je rozpočet válečný a krizový. Zajistí bezpečno...
Nejde ani tak o inflaci v recesi jako o recesi v inflaci
31.10.2022 17:22
Deutsche Bank se věnuje tomu, jak se typicky chová inflace s nástupem...
Fidelity: Propad cen nemovitostí v USA neohrozí finanční systém, ale může tvrdě zasáhnout spotřebitelský sentiment
06.11.2022 15:18
Americký realitní sektor byl v roce 2008 v centru finančního krachu a...
Perly týdne: Koruna druhou nejdražší měnou na světě a eliminované valuační excesy na akciích
18.11.2022 10:53
JPMorgan Asset Management se domnívá, že valuační excesy na akciích ji...

Váš názor
  •  
    23.11.2022 6:51

    Ano bude líp. Kor s Babišem prezidentem tu bude ráj na zemi. V rozhovoru se holedbal, že snížil dluh a měl prebytkove rozpočty. Asi v Matrixu. Za dvě volební období Babiše a Fialy nás dostat na úroveň Řecka a Maďarska to je teda výkon.
    czinvestor
  • to bude masakr,
    21.11.2022 18:16

    ... až se i ČR díky kašparům připojí k takovým zemím jenž už zažily měnovou krizi, jako je Egypt, Srí Lanka, Turecko a Pákistán :o(
    Kočičák
    • Re: to bude masakr,
      21.11.2022 18:49

      Bud sou to naprosty diletanti, nebo je to skutecnym -skrytym- cilem CNB. Houby menova stabilita, cilem je menova reforma :P
      Ai-kun
      •  
        21.11.2022 19:05

        co čekat od všehoschopného Michla....ani jedinou nezvedl pracky pro zvýšení sazeb....buď je to takový hlupák nebo neskutečný H.jzl.....
        abc1
Aktuální komentáře
22.09.2025
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů
10:49Výnosy stoupají, akcie v Evropě také. Na programu jednání Trump - Si  
9:01BoJ mění směr: Prodej ETF značí konec jedné éry japonské měnové politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data