Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rada: Nerovnováha důchodového systému je hlavní problém veřejných financí

Rada: Nerovnováha důchodového systému je hlavní problém veřejných financí

09.03.2023 10:05
Autor: ČTK

Nerovnováha důchodového systému je největší problém českých veřejných financích. Ve svém pravidelném čtvrtletním stanovisku ke stavu veřejných financí to dnes uvedla Národní rozpočtová rada (NRR). Pro stabilizaci systému podle ní bude nutné změnit podobu valorizací penzí, postupně zvyšovat věk odchodu do důchodu a změnit parametry vyměřování důchodu. Zároveň bude třeba upravit třetí pilíř důchodů, v němž si lidé soukromě spoří, protože v současné podobě je do značné míry nefunkční, uvedla rada.

Při snížené mimořádné valorizaci penzí dosáhne letos deficit důchodového systému 70 miliard korun. Pokud by prezident snížení valorizace vetoval a Sněmovna veto nepřehlasovala, deficit by byl 90 miliard korun, uvedla NRR. "Tato nerovnováha vzniká i přes relativně příznivou demografickou strukturu a je dominantně způsobena nastavením valorizačního mechanismu, který v podmínkách vysoké inflace a propadu reálných mezd vede ke značným deficitům důchodového účtu a k motivaci lidí v předdůchodovém věku k odchodům do předčasných důchodů či žádostem o ně," uvedla rada ve stanovisku.

Podle NRR je nutné upravit podobu mimořádných i řádných valorizací důchodů. Současná jednorázová změna červnové valorizace podle rady nestačí, je třeba systémovou úpravu.

Vzhledem k nadcházejícímu odchodu silných populačních ročníků do penze bude podle NRR potřeba přistoupit i k rozsáhlejší úpravě důchodového systému. "Tu však nelze provést bez přijetí nepopulárních změn, mezi které patří zejména postupné zvyšování věku odchodu do důchodu nad hranici 65 let a úpravy parametrů vyměřování a valorizací důchodů, které v delším časovém horizontu povedou k dílčímu snížení náhradových poměrů," uvedla rada. Podle ní je také třeba přijmout opatření pro zvýšení počtu osob na trhu práce, včetně omezování možností na předčasný důchod.

NRR současně žádá úpravu třetího pilíře důchodového systému, který by měl částečně kompenzovat snížení náhradového poměru důchodů. Za problematický označuje rada zejména nynější sklon k jednorázovým výběrům naspořených peněz a nedostatečný podíl mladších účastníků, kteří by si měli spořit po podstatnou část aktivního života. "Stávající podoba třetího pilíře je do značné míry nefunkční, neboť vysoké náklady vládního sektoru spojené s přímou i nepřímou podporou se nijak neprojevují v nárůstu počtu osob, které používají naspořené prostředky jako pravidelný dodatečný zdroj příjmů ke státnímu důchodu," uvedla rada.

Rada ve svém stanovisku také varovala před rozšiřováním automatických valorizací na další položky státního rozpočtu, například zavedení zvyšování příspěvku na péči nebo garanci 130 procent průměrné mzdy pro učitele. "Výše uvedený přístup považuje NRR za silně rizikový, neboť snižuje řiditelnost veřejných financí a omezuje rozhodovací prostor vlády. Zejména v situaci, kdy jsou veřejné finance nastaveny nevyrovnaně, povede tento systém k pokračování a prohlubování negativních trendů," uvedla rada.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem.


Čtěte více:

Nizozemsko omezí vývoz polovodičových technologií kvůli národní bezpečnosti
09.03.2023 8:35
Nizozemská vláda dnes oznámila, že v zájmu národní bezpečnosti plánuje...
Evropa zahájí ráno negativně, Česko bez prezidenta
09.03.2023 8:52
Evropské akciové trhy zahájí čtvrteční obchodování poklesem, futures i...
Rozbřesk: Ekonomika eurozóny stagnuje, sázky na březnové zvýšení sazeb Fedu o 50bps již na 77 %
09.03.2023 9:06
Včera zveřejněný zpřesněný odhad HDP potvrdil, že ekonomika eurozóny s...
Zahraniční obchod Česka skončil v lednu po 11 měsících v přebytku
09.03.2023 9:39
Zahraniční obchod Česka skončil v lednu po jedenácti měsících deficitu...

Váš názor
 •  
  09.03.2023 15:31

  v zadnym state nestaci vyber ze socialniho pojistenio na duchody a musi se pridavat penize z vyberu danni tak nevim proc u nas se to porad sklonuje. valorizace asi funguji spravne a vime jak je to s tou inflaci .... takze to co oni pocitaji a realita se obcas dost rozchazeji. a kdyz je vysoka inflace jen na chvilku tak by to snad nemel byt problem, jenze oni ji jiste planuji na dlouho a uz dlouho takze se toho boji a vi ze neni pravda ze inflace brzy klesne,chteji tim samozrejme znehodnotit statni dluhy a serou na to ze okradou miliony zodpovednych obcanu ,je to strasny
  kubis35
  •  
   09.03.2023 15:44

   Nějak se moc nepřiznává,že státy díc dotují důch systém než čr,že více států má důchody nad 50% mzdy. Podle mě se víc neušetří,protože hodně lidí si půjde pro dávky.Ze je to tak ,ukazuje i ten nával na ÚP. Jestliže je v pečovateláku se stravou stanovena cena 16000,-,tak to plno lidem na to nedá,taky musí zákonný díl nechat. Spíš tak zůstanou doma,i když by chtěli byt opustit a zaplatí si z pečovatelského někoho z šedé ekonomiky.Když už porušují zákon,to mohli přidat 800,-paušálně a vydělali by na tom,
   kočák
 • Ale no tak
  09.03.2023 10:21

  Problém nejsou jen důchodci ale všichni co tam hrabou peníze z veřejného. Tak jak nejdou ufinancovat bavorské důchody z českých platů, tak nejdou ufinancovat rakouské platy felčarům nebo finské učitelům.
  HenryFord
Aktuální komentáře
24.06.2024
17:30Wall Street zaostává za rostoucí Evropou. Zátěží je Nvidia  
17:30Jednoduchý, ale snad ne příliš zjednodušený příběh amerických akcií posledního čtvrt století
17:08J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
16:45Skupina ČEZ loni odvedla státu na daních z neočekávaného zisku 30,1 miliardy Kč
16:17Reuters: Čínská firma Shein učinila krok ke vstupu na londýnskou burzu
14:49Jak dlouho vydrží období zvýšených sazeb? Podle dluhopisového trhu možná navždy
14:38Čína chce, aby EU do 4. července zrušila předběžná cla na její elektromobily
12:46Týdenní výhled: ČNB sníží sazby, ale o kolik? Francie se připravuje na volby, Micronu vzrostou tržby o téměř 80 %  
12:06Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:02Jen znovu pod tlakem a slova nepomáhají. Ve vzduchu visí další intervence  
11:27J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu v 1Q 2024
11:18Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu
10:19WEBINÁŘ už tuto středu v 15:00 - Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem
9:53Důvěra v ekonomiku ČR se po měsíci poklesu vrátila v červnu k růstu
9:09Rozbřesk: Blíží se další napínavé zasedání ČNB, Česká měna pod tlakem vyhlíží ČNB a francouzské volby
8:41Valná hromada ČEZ rozhodne o dividendě, ČNB ve čtvrtek o sazbách  
6:05Goldman Sachs aktualizovala svůj užší výběr globálních tipů. Jedné evropské akcii připsala 63% potenciál
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo