Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan

Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan

21.05.2024 14:50
Autor: ČTK

Nizozemský výrobce strojů pro výrobu čipů ASML Holding a tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) mohou vyřadit z provozu nejmodernější stroje na výrobu čipů v případě, že Čína napadne Tchaj-wan. S odvoláním na informované zdroje to píše agentura Bloomberg.

Úředníci americké vlády podle zdrojů v soukromém rozhovoru s protějšky z Nizozemska a Tchaj-wanu vyjádřili obavy, co se stane, pokud čínská agrese přeroste v útok na ostrov, na kterém se vyrábí drtivá většina vyspělých polovodičů na světě. ASML ujistila úředníky, že v případě hrozby je schopna tyto stroje na dálku vyřadit z provozu.

Mluvčí ASML, TSMC a nizozemského ministerstva obchodu se ke zprávě odmítli vyjádřit. Mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost a ministerstev obrany a obchodu na žádost o komentář nereagovali.

Dálkové vypnutí se týká strojů označovaných v tomto odvětví jako EUV. Ty využívají extrémní ultrafialové záření k výrobě čipů, které mají využití v umělé inteligenci (AI) či citlivějších vojenských aplikacích. ASML je jediným výrobcem těchto strojů na světě, prodávají se za více než 200 milionů eur (téměř pět miliard Kč) za kus. TSMC je pak největším odběratelem těchto zařízení. Technologie EUV vyžaduje pravidelný servis a aktualizace a v rámci toho může společnost na dálku vynutit vypnutí.

Technologie firmy ASML je už dlouho předmětem vládních zásahů, jejichž cílem je zabránit tomu, aby se dostala do nesprávných rukou. Nizozemsko například zakazuje firmě prodávat stroje EUV do Číny kvůli obavám Washingtonu, že by Čína mohla získat výhodu v globální válce o čipy.

Čína dlouhodobě tvrdí, že ostroj Tchaj-wan je jejím územím. Čínský prezident Si Ťin-pching se zasazuje o sjednocení a odmítá vyloučit i vojenský zásah. Země buduje svůj vojenský a jaderný arzenál v největším rozsahu od druhé světové války a jeden z amerických admirálů v březnu předpověděl, že se Čína připravuje na to, aby byla schopna Tchaj-wan do roku 2027 napadnout.

Zhruba 90 procent nejmodernějších čipů na světě se nyní vyrábí na Tchaj-wanu. Americká vláda se proto snaží podpořit výrobu polovodičů na americkém území a slíbila výrobcům čipů dotace až 39 miliard USD (více než 885 miliard Kč), aby země byla chráněna před případným budoucím narušením dodavatelského řetězce.

Stroje EUV pomohly společnosti ASML stát se nejhodnotnější technologickou firmou v Evropě s tržní kapitalizací přes 370 miliard USD, což je více než dvojnásobek hodnoty americké firmy Intel, jejího velkého klienta. Od prvního vývoje v roce 2016 dodala firma klientům mimo Čínu více než 200 těchto strojů, nejvíce jich koupila společnost TSMC. Stroje vyžadují čistou údržbu a bez náhradních dílů od ASML rychle přestávají fungovat, uvedly zdroje. Údržba na místě je náročný úkol, protože stroje jsou umístěny v čistých místnostech, které vyžadují, aby technici nosili speciální obleky, aby se zabránilo kontaminaci.

Předseda správní rady TSMC Mark Liu loni v září v rozhovoru se CNN naznačil, že případný útočník na Tchaj-wan by zjistil, že stroje TSMC na výrobu čipů jsou mimo provoz. "Nikdo nemůže TSMC ovládnout silou," prohlásil. "Pokud dojde k vojenské invazi, učiníme továrnu TSMC nefunkční," dodal.


Čtěte více:

Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší
21.05.2024 13:13
Podle společnosti Evercore ISI má Wall Street velká očekávání ohledně ...
Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
21.05.2024 13:21
Stát rozhodne o svém postoji k dividendě energetické skupiny ČEZ nejpo...
ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
21.05.2024 13:52
Situace na českém trhu bydlení se obrací, ceny bytů i rodinných domů s...
Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
21.05.2024 14:08
Konkurenceschopnost německého průmyslu v rámci Evropské unie i na glob...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data