Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard

Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard

19.09.2024 11:40
Autor: ČTK

Ministerstvo financí připraví kvůli povodním novelu letošního státního rozpočtu, deficit se zvýší o 30 miliard korun na 282 miliard korun. O deset miliard korun by se měly zvýšit i výdaje státního rozpočtu na příští rok, jeho schodek by měl být 240 miliard korun. Novelu i příští rozpočet by měla vláda schválit příští týden, řekl dnes novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po prvním jednání vládní pracovní skupiny pro financování škod způsobených povodněmi.

Ministr považuje 30 miliard korun potřebných v letošním roce za horní hranici odhadu. Pokud budou nakonec škody nižší, deficit se podle něj úměrně sníží. Kvůli dodatečným výdajům stát letos i v příštím roce překročí výdajové rámce, Stanjura ale zdůraznil, že české i evropské předpisy takové překročení umožňují v případě živelní pohromy.

Stanjura doplnil, že nyní neuvažuje o vytvoření speciální daně, jejíž výnos by sloužil k pokrytí povodňových škod. Peníze stát získá dodatečným vydáním dluhopisů. Zda to budou speciální povodňové, nebo běžně vydávané ministr zatím neupřesnil.

Ministr také řekl, že jedná s opozicí o harmonogramu a proceduře schválení novely letošního rozpočtu. Podle něj by se to zřejmě stalo ve stavu legislativní nouze. Debata o případné opoziční podpoře pro novelu je nyní předčasná, řekl.

Kromě státního rozpočtu se budou škody po povodních financovat také z dalších veřejných zdrojů, a to z rozpočtů postižených krajů a obcí a z evropských zdrojů. Premiér Petr Fiala (ODS) bude dnes v polské Vratislavi jednat s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou o možné evropské podpoře. Podle Stanjury chce Česko kromě peněz z evropského Fondu solidarity usilovat také o to, aby komise rychle povolila změny Národního plánu obnovy vynucené povodněmi nebo rychleji schvalovala veřejnou podporu v případě zvýhodněných úvěrů pro subjekty postižené povodněmi.

Vládní pracovní skupina, jejíhož jednání se dnes účastnilo osm ministrů, zástupci Asociace krajů ČR a Národní sportovní agentury, se znovu sejde příští týden. V tu dobu by měla mít představu o všech možných formách veřejné podpory pro postižené ve veřejném sektoru, v podnikatelském sektoru i domácnosti. Krajské úřady následně sestaví seznam všech škod a ministerstvo financí podle toho vypíše dotační tituly na obnovu po povodních. Peníze by měl stát uvolňovat ihned, řekl Stanjura.

 

Čtěte více:

Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání
19.09.2024 8:37
Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell vedl své kolegy ...
Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
19.09.2024 9:01
Fed dostál novinovým spekulacím a snížil napoprvé v tomto cyklu oficiá...
Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky
19.09.2024 11:19
Včerejší zasedání americké centrální banky dopadlo pro akcie dobře. Je...

Váš názor
  •  
    19.09.2024 14:20

    www.e15.cz/byznys/stat-da-na-povodne-30-miliard-korun-specialni-dan-stanjura-odmitl-1418699
    Kočičák
  • Stanjura chce peníze nabrat přes dluhopisy
    19.09.2024 14:11

    www.echo24.cz/a/HsU5Z/zpravy-domov-povodne-prifouknou-rozpocet-stanjura-dluhopisy-dan-nechce
    Kočičák
  • Miroslav Kalousek
    19.09.2024 14:06

    ... pokud si v normálních časech bez krize a nezaměstnanosti musíme půjčit čtvrt biliónu a rezervu utratíme do léta, pak si holt v nenormálním čase musíme půjčit ještě víc. Asi to jinak nepůjde. Ale snad nás to probudí, že takhle dál hospodařit prostě nejde. (www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-vlada-shani-penize-na-povodne-260643)
    Kočičák
    • neprobudí
      19.09.2024 15:24

      když jsem slyšel tetu alenu vs. stanjura tak i když ho nemusím, tak je alespon jednou nohou v realitě, a kraválmanažer to je naprostá demagogie, anosekta by z prázdné kasy rozdala zase uplně všem jen proto aby byla první kdo zasekne za rok dluh 1 bilion, takže nikdo v čr se neprobudí, po příštích volbách se zase začne rozhazovat, pokud by současná vláda měla koule tak ted vezme rozpočet a všude 10% ubere a dá to na povodně, stejně prohrají ale alespon něco za 4 roky by udělali
      Mike -Green D. is killing Europe
      • Re: neprobudí
        19.09.2024 16:48

        No já bych řekl, že rozhazují stejně. Kupují si voliče pořád stejně, jako včera ohlásili,jak budou zvedat důchody,náhoda,že 3dny před volbama,? A před minulýma to samý.
        kočák
  • Lenka Zlamalova
    19.09.2024 14:01

    ... povodně zvednou schodek letošního rozpočtu. Rezervy nejsou. Jak to bude s miliardami, které leží na účtech obcí a krajů? Jak vlivné portfolio má skutečně Jozef Síkela? A proč už Evropa nemá šanci dohnat Ameriku, je nejvyšší čas si to realisticky přiznat a začít se podle toho chovat? Ekonom Marek Mora, někdejší viceguvernér ČNB, dnes náměstek ministra financí, je jeden z mála skutečných insiderů evropské politiky. V úřednické struktuře Bruselu to dotáhl nejdál. (www.info.cz/podcasty/zlamalova-plus-dedic-audio/kvuli-skodam-z-povodni-budeme-muset-upravit-letosni-rozpocet)
    Kočičák
  •  
    19.09.2024 12:36

    zdá se, že deficit - výrazně nad 200 miliard Kč .. se stane "normou" pro příští roky - minimálně dalších 5 let..
    SFX
    •  
      19.09.2024 13:16

      samozřejmě to bude nový standard, díky inflaci se posouváme o řády výše.....vzpomínám, jak křišťálově čistému Standovi Grosovi zlomil vaz blbý milión Kč na byt.....v současné době by se nad tuto částkou nikdo nepozastavil......je to vidět na ceně zlata, jak fiat měny ztrácí hodnotu
      abc1
      • Abc
        19.09.2024 13:33

        To ale mastíš dohromady rozpočet republiky a korupci fyzické osoby. To je snad něco jiného.
        Velkamedvědice
        • Re: Abc
          19.09.2024 14:40

          to jsem dával na srovnání jak hodnota peněz klesla. Deficit 200 mld. Kč dnes a před dvaceti lety se nedává srovnat. Před třiceti lety za milión jsi měl vilu, nyní ani starou garsonku nepořídíš
          abc1
    •  
      19.09.2024 12:39

      ..i kdyby v letech 2026 a207 klesal plánovaný schodek o 10-15 miliard Kč ročně...... od roku 2028 se budou muset začít splácet 'Next Generation EU' ...a mezitím přibude fond na obnovu Ukrajiny.... .... nemluvě o ( plánovaném) fondu pro boj__ proti globálnímu oteplování....a pomoci Globálnímu Jihu...
      SFX
      •  
        19.09.2024 12:43

        Oprava: v letech 2026 a 2027 klesal...
        SFX
Aktuální komentáře
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data