Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell vedl své kolegy k výraznému snížení úrokových sazeb, které má zachovat sílu americké ekonomiky v době, kdy se zvyšují rizika na trhu práce, a ukončil tak jejich cílevědomé úsilí o potlačení inflace. Šéf Fedu uvedl, že zahájení ukončení historické kampaně zpřísňování úrokových sazeb velkým krokem v době, kdy je americká ekonomika stále silná, pomůže omezit šance na pokles. Byl však opatrný a nezavázal Fed k podobnému tempu i do budoucna s tím, že budoucí kroky budou vycházet z toho, jak se bude ekonomice dařit v následujících měsících.
Futures na akcie rostly spolu s asijskými akciemi díky očekávání, že snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem o půl procentního bodu nasměruje největší světovou ekonomiku k tzv. měkkému přistání. Konkrétně: DAX +0,7 %, CAC +0,9 %, FTSE 100 +0,8 %.
Evropské a americké akciové futures rostly, zatímco japonské trhy vedly zisky v Asii. Ukazatel regionálních akcií MSCI vzrostl nejvíce za poslední týden, když většina asijských benchmarků byla ve čtvrtek v zelených číslech, k čemuž přispěly sázky na odolnost americké ekonomiky a nižších výpůjčních nákladů.
Státní dluhopisy klesly kvůli sázkám, že agresivní krok k zahájení cyklu snižování bude znamenat, že Fed bude muset dlouhodobě snižovat úrokové sazby méně. Sám předseda Jerome Powell varoval před předpokladem, že velké škrty budou pokračovat, a naznačil, že výpůjční náklady možná budou muset zůstat vyšší než předpandemické normy.
Krok Fedu posiluje očekávání, že se americká ekonomika vyhne poklesu, a upevňuje sázky na to, že tvůrci politiky nebudou s dalším uvolňováním spěchat - což je postoj, který pravděpodobně v nadcházejících dnech podpoří dolar. Drtivá většina předplatitelů Bloomberg Terminal v průzkumu očekává měkké přistání největší světové ekonomiky, přičemž 75 % předpovídá, že se do konce příštího roku vyhne technické recesi.
První snížení Fedu po více než čtyřech letech bylo doprovázeno projekcemi, které naznačují další snížení o 50 bazických bodů během zbývajících dvou letošních zasedání. Powell uvedl, že zahájení ukončení historické kampaně centrální banky za zpřísňování měnové politiky velkým krokem v době, kdy je americká ekonomika stále silná, by pomohlo omezit šance na pokles.
Mezitím Bank of England pravděpodobně upustí od snížení sazeb na druhém po sobě jdoucím zasedání ve čtvrtek a zachová trpělivý přístup k odvrácení nejagresivnějšího zpřísňování politiky za poslední desetiletí. Guvernér Andrew Bailey může investorům poskytnout další náznaky, že centrální banka v listopadu sazby opět sníží.
Index síly dolaru po dvoudenním růstu klesl, zatímco jen oslabil a obchodoval se na úrovni kolem 143 za dolar. Guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda stojí při pátečním rozhodování před delikátním úkolem ujistit se, že investoři jsou si pevně vědomi nadcházejícího zvyšování úrokových sazeb, aniž by trhy rozrušil, i když bude v politice stát na místě.