Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ifo: Podnikatelská nálada v Německu v únoru nečekaně stagnovala

Ifo: Podnikatelská nálada v Německu v únoru nečekaně stagnovala

24.02.2025 11:03
Autor: ČTK

Podnikatelská nálada v Německu tento měsíc nečekaně stagnovala. Index podnikatelského klimatu, který sestavuje mnichovský ekonomický institut Ifo, zůstal v únoru beze změny na 85,2 bodu. Dříve zveřejněný lednový údaj institut zpřesnil směrem nahoru z původních 85,1 bodu. Nálada zůstává skeptická, uvedl institut. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali nárůst indikátoru na 85,8 bodu.

Data vycházejí z pravidelného průzkumu mezi zhruba devíti tisíci podnikateli a manažery německých firem. Index současné situace, v němž podnikatelé a manažeři hodnotí aktuální situaci vlastního podnikání, za poslední měsíc klesl o bod na 85 bodů. Index očekávání, v němž se hodnotí výhled ekonomiky i vlastního podnikání na nejbližších šest měsíců, vzrostl z 84,3 bodu na 85,4 bodu.

Podle německého ekonoma Carstena Brzeského z nizozemské banky ING index ukazuje, že německá ekonomika nadále stagnuje a nové vládě tedy nepomůže. "Hospodářské problémy Německa by už měly být dobře známé. V krátkodobém horizontu by na ekonomickou aktivitu měla nadále působit případná americká cla i zvýšené ceny energií," uvedl Brzeski.

"Zároveň je pravděpodobné, že obnovené geopolitické napětí a změna postoje americké administrativy k obraně a bezpečnosti Evropy budou mít vliv na spotřebitelské výdaje. Proto se nyní budou všechny oči upírat k nadcházejícím koaličním jednáním v naději na nějaký průlom a alespoň posílení důvěry (v ekonomiku)," dodal ekonom.

Podnikatelská nálada ve zpracovatelském průmyslu se podle průzkumu zlepšila. Současnou situaci šéfové firem v tomto odvětví v únoru hodnotí jako mírně horší. Průmyslové podniky však byly znatelně méně pesimistické, pokud jde o nadcházející měsíce.

V odvětví služeb se index podnikatelského klimatu snížil. Firmy ve službách byly také méně spokojeny s aktuální situací a zhoršila se i jejich očekávání. "Skepse se zvýšila zejména v odvětví dopravy a logistiky," uvedl ekonom Klaus Wohlrabe z institutu Ifo.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá.


Čtěte více:

Vítězem německých voleb je CDU/CSU. Merz chce rychle sestavit vládu
23.02.2025 21:58
Nedělní parlamentní volby v Německu vyhrála s 28,6 procenta hlasů konz...
Buffettova Berkshire měla potřetí za sebou rekordní zisk. Pomohly výnosy z investic do krátkodobého dluhu
24.02.2025 8:23
Americká investiční firma Berkshire Hathaway loni zvýšila provozní zis...
Německé akcie na výsledku voleb porostou. Vítězem CDU/CSU, Merz chce vládu do Velikonoc
24.02.2025 8:48
Je to německý akciový index DAX , který vybočuje z vývoje futures pro ...
Rozbřesk: Vítězem německých voleb CDU/CSU, klíčovými tématy investice i dluh
24.02.2025 9:13
Německé parlamentní volby ovládla dle očekávání CDU/CSU se ziskem 28,6...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.01.2026
6:01AI horečka pokračuje: Bich Tech navyšuje investice, čipů je ale nedostatek
29.01.2026
22:01Microsoft po výsledcích stáhnul technologický sektor níže  
17:20Komodity jsou relativně k akciím mimořádně „levné“…
16:33Nájmy ve mezičtvrtletně zlevnily o 1,2 procenta na 332 Kč za m2
16:31Horší listopadový zahraniční obchod vrací americký růst zpátky na zem
14:42Braňo Soták: Meta o opodstatněnosti kapitálových výdajů tentokrát přesvědčila, akcie rostou o 9 %  
13:38Toyota je opět světovou jedničkou, prodala rekordních 11,3 milionu aut
13:17Deutsche Bank vykázala za loňský rok nejvyšší čistý zisk od roku 2007
13:05Silné zisky, levné valuace a další růst na obzoru. Zářný výhled bank otestují přicházející výsledky  
11:06Akcie SAP letí dolů až o 15 procent. Výprodej spustil slabý růst cloudových objednávek
11:04Microsoft sice překonal očekávání, ale akcie klesly kvůli skokově vyšším investicím  
9:44Tesla ukončí výrobu Modelů S a X. Místo luxusních elektromobilů přijdou humanoidní roboti  
9:03Nvidia, Amazon a Microsoft jednají s OpenAI o investicích až 60 miliard dolarů
8:53Rozbřesk: Powell na otázku ohledně svého setrvání ve FOMC po odchodu z čela Fedu neodpověděl
8:42Po zasedání Fedu dolar zase oslabuje, zlato už je na 5 500 dolarech, Evropa otevře v plusu  
28.01.2026
23:11Zisk Tesly se loni propadl téměř o polovinu, firma investuje do xAI
22:55Akcie Microsoftu po vyšších než očekávaných výdajích klesají o pět procent
22:41Meta doručila silné výsledky i výhled, akcie letí prudce nahoru
22:30Fed sazby nemění a chce nechat promluvit data
22:02Trhy kolísaly, protože Powell naznačil pauzu Fedu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago