Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozvážkovou službu Just Eat koupí za 4,1 miliardy eur nizozemská firma Prosus

Rozvážkovou službu Just Eat koupí za 4,1 miliardy eur nizozemská firma Prosus

24.02.2025 12:35
Autor: ČTK

Nizozemská společnost Prosus, která investuje do technologických firem, koupí za 4,1 miliardy eur (102,8 miliardy Kč) rozvážkovou službu Just Eat Takeaway.com. Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Zároveň uvedla, že má ambici stát se evropským šampionem v rozvozu jídel s využitím technologických inovací.

Prosus akcionářům nabídl 20,30 eura za každou akcii, což představuje prémii 49 procent k tříměsíčnímu cenovému průměru vzhledem k objemu zobchodovaných akcií a 22 procent k tříměsíčnímu průměru nejvyšších cen. Proti páteční závěrečné ceně na burze prémie činí 63 procent. Návrh má plnou podporu managementu i dozorčí rady Just Eat Takeaway.com.

Většinovým vlastníkem firmy Prosus je jihoafrická firma Naspers. Prosus je zároveň největším akcionářem firmy Delivery Hero, ve které drží 28 procent akcií, uvedla agentura Reuters. Delivery Hero vlastní službu Glovo, která se rovněž specializuje na rozvoz jídel.

Dohoda znamená významný posun na evropském trhu doručování jídel a pokud ji firmy i zdárně završí, může mít potenciálně i globální dopad. Z firmy Prosus by totiž udělala čtvrtou největší společnost pro doručování potravin na světě, za podniky Meituan, DoorDash a Uber, uvedli analytici ING. Prosus působí ve více než 70 zemích a vlastní také největší platformu pro doručování potravin v Latinské Americe nazvanou iFood. Prosus má také 25procentní podíl v největší indické platformě pro doručování jídel a základních potravin Swiggy a čtyřprocentní podíl ve společnosti Meituan.

Akcie Just Eat Takeaway dopoledne na trhu XETRA vykazovaly růst asi o 54 procent na více než 19 eur. Dostaly se tak zhruba na dvouleté maximum. Na vrcholu byly v roce 2020, kdy se prodávaly i za více než 100 eur. Naopak akcie Prosus na burze v Amsterodamu dnes dopoledne přes šest procent ztrácely, podobnou ztrátu měly akcie Naspers na burze v Johannesburgu.


Čtěte více:

Dominik Rusinko: Česká inflace na průměru EU. Potraviny ale zdražují téměř nejrychleji
24.02.2025 11:35
Dle dnes publikovaných výsledků harmonizované inflace vzrostly v ledn...
Kam až se propadnou americké indexy?
24.02.2025 11:41
Futures na americký akciový index S&P500 dnes posilují o 0,6 %. Future...
Němci chtějí změnu ve společnosti i ekonomice. Dodat ji nebude snadné. Několik povolebních grafů
24.02.2025 12:34
Rozdílné programy a protichůdné sliby stran pravděpodobné budoucí něme...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.06.2025
17:31Micron potvrdil pozici klíčového hráče polovodičového sektoru, překonal očekávání a nabídl optimistický výhled  
16:56Skrytá proměnná s velkým vlivem na trh
16:21Analýza: Nájmy na jaře vzrostly v ČR průměrně o tři pct na 373 Kč za m2
16:08UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o dvanácté výplatě úrokového výnosu
16:02UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
15:03Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,5 procenta, víc než se čekalo
14:51CNBC: S&P 500 je téměř zpět na maximech, jaká jsou rizika pro druhou polovinu roku?
13:01Trump zvažuje dřívější jmenování nového šéfa Fedu, seznam jmen prý už má. Dolar je nejníže za tři roky
12:04FT: CATL chce do Evropy přinést svoji technologii výměny a recyklace baterií
11:11Šéf burzy Koblic: Objemy obchodů nejvyšší od 2013, Praha zůstává nejvýnosnějším dividendovým trhem OECD
10:46Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se zhoršuje, uvedly instituty
10:40CSG díky vysoké poptávce zvýšila emisi dluhopisů, píší Bloomberg a FT
10:13Akcie jsou dnes v klidu, dolar po dalším Trumpovu útoku padá  
9:12Rozbřesk: Čeká nás minimálně dočasné období stability sazeb ČNB
8:52Trhy opět míchá Trump: Tlak na předčasné jmenování nového šéfa Fedu posiluje sázky na brzké snížení sazeb  
8:50J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady konané dne 25.6.2025
6:07Renesance AI boomu, chvějící se prvenství Nvidie a našlápnutý Uber. Co ukázal první kvartál?
25.06.2025
22:01Americké akcie si dnes poblíž historických maxim berou pauzu  
17:04Skutečná rotace od Spojených států by jim samotným prospěla, zatím jde spíše o finance fiction
16:29NATO zvýší obranné výdaje na 5 % HDP do roku 2035, shodli se spojenci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00Walgreens Boots Alliance Inc (05/25 Q3)
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
22:15NIKE Inc (05/25 Q4)