Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA začínají vybírat reciproční cla. Celkový poplatek pro Čínu se vyšplhal až na 104 pct

USA začínají vybírat reciproční cla. Celkový poplatek pro Čínu se vyšplhal až na 104 pct

09.04.2025 8:15
Autor: ČTK

Spojené státy začaly vybírat takzvaná reciproční cla. Týkají se přibližně 60 zemí, s nimiž mají Spojené státy podle administrativy prezidenta Donalda Trumpa vysoký obchodní deficit. Například na zboží z Evropské unie se vztahuje 20procentní clo. V případě Číny je sazba nového cla 34 procent, Trump ale v reakci na čínskou odvetu dnešním dnem zavádí další clo ve výši 50 procent. V součtu s předchozími cly, která Trump už na Čínu uvalil dříve, nyní celkový dovozní poplatek na zboží z Číny činí 104 procent.

Země, na něž se individuální cla nevztahují, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo, které Američané zavedli minulý týden. Prezident v úterý také v projevu k republikánskému kongresovému výboru zopakoval, že brzy oznámí další cla na farmaceutické produkty.

Trump zároveň připustil, že vyhlášení cel bylo "poněkud výbušné", zároveň ale vyloučil odklad jejich zavedení. Toto opatření považuje za nepostradatelné k posílení ekonomického růstu a zaměstnanosti ve Spojených státech. Obavy, které obchodní politika jeho administrativy vyvolala na světových trzích, označil za krátkodobou potíž.

Demokratičtí senátoři Elizabeth Warrenová a Ron Wyden předložili rezoluci, která má za cíl cla zrušit. Warrenová v komentáři v deníku Financial Times (FT) Trumpa obvinila, že jedná v rozporu se svými pravomocemi podle zákona o mezinárodních pohotovostních ekonomických opatřeních (IEEPA), na který se při vyhlašování cel odvolává.Ten dává prezidentovi širokou pravomoc regulovat mezinárodní obchod v případě mimořádných hrozeb a vyhlášeného stavu národní nouze.

"Prohlásil, že naše dlouholeté obchodní vztahy s desítkami zemí náhle představují takový druh národní nouze. To není pravda," uvedla Warrenová s tím, že podle tohoto zákona může kongres přijetím rezoluce vyhlášení cel zrušit. Republikány, kteří mají s rozsahem a dopady aktuálních cel problém, vyzvala k podpoře návrhu.

Ministr financí Scott Bessent v úterý zdůraznil, že administrativa se nezaměřuje na absolutní výši cel, která zavedli obchodní partneři, ale i na takzvané netarifní překážky. Zároveň připustil, že je Bílý dům nedokáže vyčíslit. "Hůře se kvantifikují a jsou skryté, zamlžené," uvedl.

Navzdory otevřenosti k případným jednáním Bessent naznačil, že Trumpova administrativa počítá s tím, že cla budou platit dlouhodobě. Na Bílý dům se podle něj s žádostí o jednání obrátilo přibližně 70 vlád. Trump se má jednání účastnit osobně.


Čtěte více:

Kapitál může proudit ze Spojených států. Co bude s dolarem?
08.04.2025 11:07
Bill Campbell z investiční společnosti DoubleLine na Bloombergu připom...
Německý export by kvůli clům mohl klesnout až o 15 procent, řekl ministr financí
08.04.2025 11:39
Německý export by mohl klesnout až o 15 procent, pokud zůstanou cla uv...
FT: Trumpova cla mohou snížit atraktivitu USA a ohrožují slíbené investice
08.04.2025 16:39
Firmy ze Spojených států a ze zahraničí se od nástupu Donalda Trumpa d...
Trump uvalil na Čínu celkové clo 104 procent. Evropská nabídka mu není dost dobrá
08.04.2025 21:54
Cla na dovoz z Číny do Spojených států se od středy zvýší na 104 proce...

Váš názor
  •  
    09.04.2025 16:10

    Jen aby Krasomil nedopadl jako JFK. Ranaři začínají být možná docela neklidní...
    karel777
Aktuální komentáře
22.12.2025
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU
10:17Robotaxi od Baidu se v Londýně propojí s Uberem a Lyftem
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán
22:01S&P 500 pokračoval v růstu na „Triple Witching“ den  
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data