Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt

Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt

11.07.2025 9:08
Autor: ČTK

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, uvedl v noci na dnešek prezident Donald Trump. Podle agentur Reuters a AFP se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Markovi Carneymu, který zveřejnil na své sociální síti. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši 15 nebo 20 procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.

"Místo spolupráce se Spojenými státy reagovala Kanada vlastními cly. Od 1. srpna 2025 budeme Kanadě účtovat clo ve výši 35 procent na kanadské produkty zasílané do USA, odděleně od všech sektorových cel," uvedl Trump v dopise kanadskému premiérovi. Reakce Ottawy zatím není k dispozici.

Trump po svém lednovém návratu do úřadu uvalil až 25procentní cla na kanadské zboží, a i když později některá z cel pozastavil, návrat na vyšší úroveň nikdy nevyloučil. Obě země v uplynulých měsících jednaly o vzájemných obchodních vztazích. Kanada je druhým největším obchodním partnerem USA po Mexiku.

Trump v posledních dnech zveřejnil dopisy adresované dvěma desítkám zemím, v nichž pro ně stanovuje dovozní cla. Například za importy z Brazílie do USA se bude platit 50procentní clo, na alžírský, irácký a libyjský dovoz a dovoz ze Srí Lanky se bude vztahovat 30procentní sazba.

"Ne každý musí dostat dopis," řekl nyní Trump NBC News a dodal, že Evropská unie psaní dostane. "Rád bych to udělal dnes. Mluvím o Evropské unii, kterou tvoří hodně zemí, a o Kanadě. Zveřejníme je během příštích několika hodin," řekl americký prezident.

Evropská unie by chtěla dosáhnout obchodní dohody se Spojenými státy před 1. srpnem, mohlo by to být možné i v nadcházejících dnech, uvedl ve středu mluvčí Evropské komise Olof Gill. Právě tehdy skončila původně stanovená lhůta, do kdy měli jednotliví obchodní partneři USA čas vyjednat si dohodu, aby se vyhnuli vysokým dovozním clům, která americký Trump označuje za reciproční.

Kromě toho šéf Bílého domu tento týden oznámil, že USA zavedou padesátiprocentní clo na dovoz mědi.

Trump po zahájení svého druhého prezidentského mandátu zavedl řadu cel, která jsou zaměřena na jednotlivé výrobky a země. Stanovil základní clo ve výši deseti procent na veškerý dovoz do Spojených států a také dodatečná cla na některé produkty a státy.

 

Čtěte více:

Trump a Carney se dohodli na obnovení obchodních jednání
30.06.2025 9:34
Kanadský premiér Mark Carney se dohodl s americkým prezidentem Donalde...
Spojené státy by letos mohly na clech vybrat 300 miliard dolarů, myslí si ministr financí
09.07.2025 10:09
Příjmy Spojených států z cel už letos dosáhly zhruba 100 miliard USD ...
50% cla na měď: Dává výstavba nových hutí v USA ekonomický smysl?
10.07.2025 13:09
Trh dlouhodobě vnímá měď jako komoditu s výrazným růstovým potenciále...
Trumpova 50% cla na Brazílii světu ukazují, že nic není tabu
10.07.2025 15:53
Donald Trump pohrozil Brazílii 50% clem kvůli jejím vnitropolitickým z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data