Pozitivní výhled a překonaná očekávání Intelu včera nestačily. Akcie amerického výrobce v reakci na výsledky před začátkem páteční seance klesají o pět procent. Slabinou jsou podle Wall Street nízké marže.
Intelu se ve druhém kvartále podařilo utržit téměř 12,9 miliardy dolarů, což je o miliardu více, než čekali analytici. V meziročním srovnání tržby rostly o 0,2 procenta. Hrubá marže Intelu klesla oproti minulému roku o devět procentních bodů na 29,7 procenta. Náklady na vývoj meziročně klesly o 13 procent na 3,68 miliardy. Za druhý kvartál společnost vykázala ztrátu 0,10 dolaru na akcii.
Ve druhém kvartále společnosti pomohlo zejména oživení odvětví osobních počítačů, které bylo částečně způsobené snahou výrobců navýšit skladové zásoby před zavedením cel na dovoz do USA. Nicméně i tak dále ztrácel podíl na trhu vůči dominantní konkurenci.
Podle analytiků z firmy Vital Knowledge jsou čísla mnohem lepší, než se trh obával. Z velké míry je to ale způsobené tím, že firma vydává neadekvátní výhledy. „Ve skutečnosti nejsou ekonomické ukazatele překvapivě lepší než odhady,“ stojí ve zprávě Vital Knowledge.
Firma dosahovala v posledních letech podprůměrných výsledků kvůli vážným strategickým chybám. Americká společnost nemá prakticky žádné zastoupení v rychle rostoucím odvětví čipů pro umělou inteligenci, kterému dominuje společnost . Jeho dlouholetý rival AMD získává podíl na trzích s polovodiči pro osobní počítače a servery, které jsou pro hlavním zdrojem příjmů.
Šéf společnosti Lip-Bu Tan investory ve čtvrtek příliš neuklidnil. Trh se obává, že se soustředí spíše na snižování nákladů než na dotažení technologického náskoku konkurence. Během prezentace výsledků Tan uvedl, že společnost bude nakládat s financemi konzervativně a investiční ambice svého předchůdce označil za nadměrné a nerozumné. V rámci úsporných opatření pak firma ukončila projekty na továrny v Německu a Polsku a do konce roku propustí patnáct procent zaměstnanců.
Na rozdíl od svého předchůdce Gelsingera, který chtěl pomocí rozsáhlých investic přetvořit na výrobnu čipů pro ostatní firmy, Tan nedokázal představit plán, pomocí něhož učiní opět konkurenceschopným. Finanční ředitel Intelu David Zinser zároveň ve čtvrtek večer řekl, že firma momentálně není připravená představit produkty navázané na AI a soustředí se na oblasti trhu, které aktuálně nejsou tolik saturované.
Gelsingerovo investiční tažení bylo sázkou na pokročilou technologii pro výrobu čipů zvanou 14A, nicméně Tan je vůči ní poměrně skeptický. Nový šéf Intelu během prezentace výsledků řekl, že nebude navyšovat kapacity 14A, dokud nebude přesvědčený o dostatečné poptávce. „Myšlenka, že byste mohli ustoupit od projektu 14A, protože se vám nepodaří najít investora, je problém,“ uvedl analytik Matt Bryson ze společnosti Wedbush Securities.
V pátek dopoledne odepisují akcie Intelu před začátkem obchodování v USA téměř pět procent. Od počátku roku sice výrazně zaostávají za Nvidií a AMD, ale se zhodnocením téměř 12,9 procenta stále o tři procentní body překonávají hlavní americký technologický index Nasdaq .

Zdroj: Bloomberg, ČTK, Patria