Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

27.04.2006 13:02
Autor: KBC/Patria

MTEL: Další odklad výroční valné hromady,
MTEL oznámila další odklad výroční valné hromady z důvodu stále probíhajícího právního sporu v jedné z dceřiných společností. Výroční valná hromada se teď bude pravděpodobně konat nejdříve v červnu. Společnost navíc oznámila, že vidí loňskou dividendu 70 HUF na akcii jako rozumnou a pravděpodobně navrhne stejnou výši letos. Domníváme se, že nenavržením vyšší dividendy společnost pouze poukazuje na opatrnost právě kvůli probíhajícím právním sporům. Dividendu 70 HUF na akcii bychom viděli jako mírně negativní vzhledem k tomu, že je 6 % pod naší předpovědí 75 % a domníváme se, že bude mít negativní vliv na dnešní cenu akcií. I tak představuje výnos z dividendy 7,6 % a při současném zajímavém ocenění (MTEL se obchoduje za 5,0x EV/EBITDA 2006F) a silných fundamentech (3% růst tržeb v letech 2006-07) opakujeme naše doporučení Koupit.

OTP Bank údajně zaplatí 500 mil. USD za Raiffeisen Ukraine
Jak uvádí Bloomberg, který cituje Sergeje Buriaka, šéfa ukrajinského bankovního dohledu, OTP dosáhla dohody s Raiffeisen International ohledně prodeje JSCB Raiffeisen Ukraine. Cena by údajně měla dosáhnout 500 mil. USD, což se rovná čtyřnásobku účetní hodnoty. To by byl nejvyšší násobek dosud zaplacený OTP za nějakou akvizici. JSCB Raiffeisenbank Ukraine měla na konci loňského roku 39 poboček a aktiva v hodnotě 1,2 mld. EUR a je aktivní primárně ve firemním segmentu.

Gedeon Richter schválil o 20 % vyšší dividendu

Gedeon Richter vyplatí z loňského zisku na dividendách 11,2 mld. HUF (25,3% výplatní koeficient), což je o 20 % více než před rokem, jak také zaznělo na včerejší výroční valné hromadě společnosti. Schválená dividenda 600 HUF na akcii je v souladu s návrhem managementu na dividendu, proto zprávu hodnotíme jako neutrální. Schválená dividenda představuje 1,3% výnos z dividend při včerejší zavírací ceně.

Opakujeme naše doporučení Prodat a fundamentální cenu 41 193 HUF na akcii. Richter příští týden zveřejní výsledky za 1Q06, i když společnost ještě neupřesnila, který den.

MOL: Maloobchodní poptávka po pohonných hmotách v 1Q06 rostla
I přesto, že cena Brent prolomila rekordní hodnoty, maloobchodní poptávka po pohonných hmotách v Maďarsku v 1Q06 rostla rychlým tempem, jak uvádí agentura Reuters, která cituje hlavního ekonoma MOL pana Varro. MOL odhaduje, že spotřeba benzínu za první čtvrtletí vzrostla o 4-6 %, zatímco poptávka po naftě rostla o 12-14 %. Varro uvedl, že průměrný maďarský spotřebitel si nyní může koupit daleko větší množství pohonných hmot než před pěti lety, díky snížení DPH a spotřební dani stejně jako růstu mezd, což vede k nízké elasticitě cen u pohonných hmot.

Trendy jsou v souladu s našimi odhady, tudíž zprávu považujeme za neutrální. Opakujeme naše doporučení Koupit a fundamentální cenu 29 033 HUF na akcii.

KGHM: Dozorčí rada schválila vyšší dividendu, nyní zkoumá zajišťovací politiku
Dozorčí rada společnosti KGHM schválila dividendu ve výši 48 % z loňského rekordního čistého zisku, což je nad běžně vypláceným 30% podílem, tzn. dividendu 5,5 PLN na akcii a výnos z dividendy 4,7 %. Dividendu musí ještě v květnu schválit výroční valná hromada společnosti.

Představitel společnosti uvedl, že ztráty ze zajišťování mohou dosáhnout až 3 mld. PLN v letech 2006-07, za předpokladu, že ceny mědi zůstanou na současné úrovni. To není překvapením a koresponduje to s dřívějšími zprávami o zajišťovacích podílech a spoluúčasti společnosti. Nový management prohlásil, že změní techniku zajišťování, aby tak učinil zajišťovací pozice flexibilnější.

Společně s pokračujícím růstem cen mědi vnímáme tuto zprávu jako podpůrnou pro akcie KGHM.

BRE Bank: Predikce výsledků za 1Q06
BRE Bank zveřejní výsledky za 1Q06 zítra. Předpokládáme, že banka oznámí čistý zisk 75,3 mil. PLN, nárůst proti minulému čtvrtletí 59,8 % a meziroční nárůst 24,1 % proti konsensuálnímu odhadu 76,2 mil. PLN (rozmezí 60-95 mil. PLN, zdroj PAP). BRE Bank bude poprvé konsolidovat BRE Bank Hipoteczny, která podle předběžných výsledků přispěje zhruba 9,6 mil. PLN k hrubému zisku. Celkový zisk předpokládáme 234,2 mil. PLN, meziročně o 60,9 % více, ale pokles proti minulému čtvrtletí o 22,3 % s vyšším mezičtvrtletním příspěvek zisku z čistých úroků (mezičtvrtletně + 12,0 %) a čistý zisk z poplatků (mezičtvrletně + 19,9 %) stejně jako jednorázový zisk 6,8 mil. PLN z prodeje 15 % akcií v dceřiné společnosti Novitus. Celkové náklady by měly dosáhnout 272,8 mil. PLN, pokles proti minulému čtvrtletí o 22,7 %, ale meziroční nárůst o 19,0 %, což odráží rostoucí počet zaměstnanců, vyšší odpisy a 8,6 mil. PLN jako všeobecné a administrativní náklady BRE Bank Hipoteczny. Čisté rezervy by měly dosáhnout 23,1 mil. PLN, meziročně +87,1 %, ale pokles proti minulému čtvrtletí o 16,7 %, což se rovná odhadovaným 27 bazickým bodům (ročně) průměru aktiv.

I nadále doporučujeme Prodat a fundamentální cenu 114 PLN.

Bank BPH: Generální ředitel předpovídá výrazně lepší výsledky za 1Q06 než před rokem
Podle agentury Reuters uvedl Jozef Wancer, generální ředitel Bank BPH, že „čistý zisk bude o mnoho větší než před rokem. Možná až o několik desítek procent“. Tyto dobré výsledky by měly být důsledkem velkých objemů úvěrů v maloobchodním segmentu, stejně jako toky v investičních fondech. Očekáváme pozitivní náladu trhu u akcií BPH s blížícím se zveřejněním výsledků (předpoklad je 11. května).

GTC: Navrženo rozdělení akcií v poměru 1:10
Management společnosti GTC navrhuje rozdělení akcií v poměru 1:10, toto podléhá schválení dozorčí radou a akcionáři. Rozdělení vyústí v nárůst počtu akcií na 271 648 410 z 21 764 841. Zatímco rozdělení nemá žádný fundamentální dopad měl by být pozitivní z hlediska obchodování, vzhledem k tomu, že zvyšuje likviditu a činí akcie zajímavější pro retailové investory. Opakujeme naše doporučení Koupit.

Polsko: Úrokové sazby nezměněny, stejně tak náš scénář
Výbor pro monetární politiku se rozhodnul být v souladu se širokým konsensem trhu a ponechal úrokové sazby beze změny na 4,0 % po přívalu silných dat reálné ekonomiky tento měsíc. I nadále jsme toho názoru, že pokud přechodné faktory stlačí inflaci na nulu, sníží výbor v příštích třech měsících úrokové sazby o 25 bazických bodů.

TPSA: Výsledky za 1Q06 ukazují, že TPSA je na dobré cestě
Tržby TPSA za 1Q06 meziročně vzrostly o 2,7 % na 4,6 mld. PLN, o 5 % více než náš odhad a o 2,5 % více než konsensus. Nicméně čistý zisk vzrostl meziročně o 9,2 % na 450 mil. PLN, 16,5 % pod naším odhadem 539 mil. PLN a 20,3 % pod konsensuální předpovědí 565 mil. PLN. Propad byl způsoben zejména vyššími náklady v oblasti mobilních telekomunikací. Proto zatímco EBITDA dosáhla 2,0 mld. PLN a překonala tak o 5,7 % náš odhad, provozní zisk byl 10,1 % pod naší předpovědí, když dosáhl 877 mil. PLN. I přes slabší zisk se domníváme, že dlouhodobé dopady z výsledků naznačují povzbudivé trendy pro TPSA. Obzvláště pokud si všimneme 6,6% meziročního poklesu v tržbách z pevných linek ve srovnání s 8,7% poklesem v 1Q05, což naznačuje zpomalení poklesu. Dále mobilní tržby zaznamenaly meziroční růst 22,2 % na 1,6 mld. PLN ve srovnání s 14,4% meziročním růstem v 1Q05, na základě 29,9% meziročního vzestupu v počtu zákazníků. Celkově se domníváme, že výsledky jsou předzvěstí dobrých dlouhodobých předpokladů a doporučujeme kupovat při oslabení.

Kety: Výsledky za 1Q06 v souladu s projekcemi
Kety zveřejnila výsledky za 1Q06, které jsou v souladu s očekáváním trhu i našimi předpoklady. Neměly by být překvapením také proto, že se většinou překrývají s předběžnými výsledky zveřejněnými v březnu. Tržby a EBIT za 1Q06 jsou vyšší než odhad managementu o zhruba 4 %, respektive 14 %. Čistý zisk 9,2 mil. PLN za 1Q06 je o 2 % vyšší než odhad managementu 9 mil. PLN. Domníváme se, že příznivé změny můžou být výsledkem lepších tržeb obalové divize (meziročně +4 % proti předpovídaným vyrovnaným tržbám) a také vyšším tržbám dceřiné společnosti Aluprof konsolidované od února. Očekáváme více informací z dnešní analytické konference, která se koná v pravé poledne. Opakujeme naše doporučení Prodat pro Kety a fundamentální cenu 116,8 PLN.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y