Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aritmetika inflačního cílování a riziko podstřelení inflačního cíle

Aritmetika inflačního cílování a riziko podstřelení inflačního cíle

25.7.2002 17:17
Autor: 

Na doplnění předchozího komentáře přinášíme čerstvě zveřejněné prognózy inflace a revizi předpovědi růstu HDP.
Co se týče prognóz inflace, je nesprávné mluvit o snížení či zvýšení prognóz, neboť každé čtvrtletí je zveřejněna prognóza pro jiný časový horizont. Prognóza inflace je tak neustále rolována rok a rok a půl před současností. V předchozí prognóze ČNB očekávala inflaci v dubnu příštího roku v rozmezí 2,0% až 3,4% a pro září 2003 interval 2,6-4,0%. Aktuální prognóza pro červenec 2003 činí 1,6-3,0%, což znamená 70-ti procentní šanci podstřelení cílového koridoru. Odhad ČNB pro konec příštího roku byl stanoven na 1,8-3,2% a představuje 50-ti procentní šanci podstřelení inflačního cíle. Na konci roku 2003 by se totiž měla inflace pohybovat v intervalu 2,5-4,5%. Střední hodnoty odhadů ČNB se v obou časových horizontech jen minimálně odchylují od našich prognóz, a protože k poklesu inflace a inflačních prognóz nevedou jen externí faktory zmíněné ve výjimkách z plnění inflačního cíle, bylo adekvátním krokem snížení úrokových sazeb.

Revize doznaly prognózy hospodářského růstu. Nově ČNB odhaduje růst HDP v letošním roce na 2,0% na 2,7% ve srovnání s dříve očekávanými 2,1% až 3,1%. Pro příští rok ČNB tipuje 2,1-3,8% zatímco ještě v dubnu očekávala růst HDP o 2,9-4,9%. Výrazný posun prognózy pro příští rok patrně souvisí s pomalejším oživením hospodářské aktivity v zemích EU, pozdržením akcelerace hospodářského růstu v USA a negativními dopady nadměrně apreciace české měny.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data