Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Anketa: Jsme opravdu tak zkorumpovaní?

9.11.2005 10:27
Autor: 

Mezi zprávami o privazitaci Unipetrolu nebo nepřehleném zadávání státních zakázek vyšla nedávno také roční zpráva Transparency International hodnotící vnímání korupce ve světě. ČR nedopadla (po kolikáté už?) zrovna nejlépe, když je hodnocena jako třetí nejhorší v Evropské unii. Dobře si nevede ani ve srovnání s mimoevropskými státy (kompletní žebříček zemí naleznete ZDE).

Nový přehled TI jako obvykle vyvolal pozornost médií a samozřejmě také mnoho komentářů politiků i ekonomů. Na jedné straně jsme vyslechli tvrdou kritiku směřující na bujení státní administrativy a neřešení problému, na straně druhé uklidňování, že výsledky jsou přehnané. Každopádně další případy skládající neblahý obrázek o české společnosti se objevují s železnou pravidelností. Z posledních uveďme třeba zadávání stavebních zakázek obcí nebo prodej pozemků z Pozemkového fondu, jehož nevýhodnost pro stát je do nebe volající.


Zdroj: Transparency International, pozn: vyšší hodnota indexu znamená lepší hodnocení

Starším šetřením vnímání korupce se dala vyčíst velká váha, kterou měl hlas zahraničních odborníků a podnikatelů. Tento problém podle TI vyřešilo výrazné zapojení domácích respondentů. Možná i to je důvod mírného zlepšování v posledních třech letech, stále se však naše republika k těm nejlěpším neřadí ani zdaleka.

Pokud se podíváme na žebříček zemí sestavený právě podle zmíněného indexu, vyvstává zde jedna velká pochybnost. Že je ČR na úrovni Slovenska nebo Řecka budiž, ale Namibie? Nebo jak se před Českou republiku mohly dostat Botswana nebo Uruguay? Toto zjištění může vést buď k takovému závěru, že je to s námi opravdu špatné (při vší úctě k uvedeným zemím), nebo k pochybnostem o zveřejněných výsledcích. Omezení, na která naráží průzkum korupce v takové Botswaně budou jistě výrazně větší než ve vítězném Islandu nebo i v ČR.

I přes výtky týkající se srovnatelnosti zemí je třeba uznat, že metodika měření vnímané korupce organizace Transparency International je propracovaná. Stále však měří jev, jehož projevy mohou být různorodé a kvantifikace problematická. Upozorňování na existenci nezdravých jevů ve společnosti lze nicméně hodnotit jen jako prospěšné.

Ať už výsledky zmiňovaných průzkumů a indexů bereme jako věrohodné či nikoli, většiny z nás se Transparency International neptala, jak vnímáme korupci. Proto nyní hlasujte v naší anketě: Jsme opravdu tak zkorumpovaní?

Hlasování a diskuse o tematu probíhá ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC