Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici očekávají, že koruna v ročním horizontu v průměru posílí na 29,3 Kč/EUR

Analytici očekávají, že koruna v ročním horizontu v průměru posílí na 29,3 Kč/EUR

24.6.2005 16:51

ČNB v rámci pravidelného šetření očekávání účastníků finančních trhů zveřejnila rovněž odhady budoucího vývoje kurzu koruny. Zpráva bývá publikována každý měsíc se zpožděním, takže především krátkodobé – měsíční - predikce mohou být poněkud zastaralé. Aktuální průzkum se uskutečnil ke dni 10.6.2005 a tehdy fixing koruny činil 30,00 Kč/EUR. Průzkumu se zúčastnilo 13 analytiků (včetně Patrie). Následuje výtah ze zprávy ČNB.

Krátkodobě: Průměrný odhad úrovně kurzu koruny vůči euru v horizontu 1 měsíce se pohybuje mírně nad jeho aktuální úrovní v době průzkumu, jednotlivé prognózy se pohybují v poměrně širokém rozpětí 29,50-30,60. Podle jednoho z komentářů je z nedávného vývoje měn a ze struktury platební bilance České republiky patrné, že na trhu působí několik protichůdných faktorů, a protože žádný z nich není natolik silný, aby určil směr dalšího vývoje, odhad dalšího vývoje kurzu je nejistý.

Tabulka: Odhad kurzu pro horizont 1 měsíce a 1 roku ke dni 10.6.2005

Kurz koruny bude nadále ovlivňován především aktivitami zahraničních investorů - náladou na eurodolarovém trhu, sentimentem ve středoevropském regionu, dále blížícími se výplatami dividend podniků v rukou zahraničních vlastníků a v menším měřítku i domácími makrodaty.

Dlouhodobě: V delším výhledu se většina respondentů přiklání ke scénáři pozvolného posilování koruny. Průměrný odhad pro horizont 1 roku se oproti minulému průzkumu nezměnil a činí cca 29,30 Kč/EUR, jednotlivé prognózy se pohybují v rozmezí 28,50-30,00 Kč/EUR.

Za předpokladem dlouhodobého trendu posilování koruny stojí podle analytiků rychlejší růst produktivity a dohánění ekonomické úrovně eurozóny. Fundamentální podporu má koruna ve střednědobém horizontu i díky zlepšujícímu se běžnému účtu platební bilance, a to především zásluhou vývoje salda zahraničního obchodu. Na druhé straně ze struktury portfoliových investic je patrné, že investice do instrumentů s fixním výnosem jsou citlivé na úrokový diferenciál. Ten je v současné době negativní a to se zřejmě minimálně po zbytek letošního roku nezmění, odtud tedy nelze podporu pro korunu očekávat.

Z níže uvedeného grafu je zřejmé, že se prognózy zveřejněné před rokem příliš nepodařily – kurz koruny k euru je totiž posledních 6 měsíců silnější, než se loni předpokládalo (černá křivka je mimo pásmo ohraničené modrými křivkami). V únoru až červenci 2004 zahraniční analytici dokonce očekávali, že koruna bude ve stejných měsících letošního roku na úrovni 34,00 Kč/EUR! V červnu 2004 činil odhad pro horizont jednoho roku (tj. pro červen 2005) 30,00 až 34,00 Kč/EUR, aktuální kurz je 29,90 Kč/EUR.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data