Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská komise chce jednotný trh s USA do roku 2015

Evropská komise chce jednotný trh s USA do roku 2015

19.05.2005 9:30
Autor: 

Evropa a USA by mohly mít do deseti let jednotný trh. Evropská komise vytvořila návrh plánu na propojení trhů EU a Spojených států, jednotný trh by se podle ní mohl vytvořit do deseti let. Komisař pro vnitřní trh Peter Mendelsohn řekl, že by uvolnění bariér jednoznačně prospělo oběma stranám.

K postupné harmonizaci podnikatelského prostředí EU a USA už dochází, a to na poli účetních či průmyslových standardů nebo hospodářských pravidel. Samotná myšlenka na společný trh není nová, o větším propojení ekonomik mluvil už před čtyřmi lety tehdejší předseda komise Romano Prodi.

Spojením obchodních prostorů přes Atlantik by vznikla obrovská zóna, která by zahrnovala tři čtvrtě miliardy spotřebitelů a kde by se tvořila značná část světového HDP. Evropu by odstranění bariér přimělo k reformám, které dnes nutně potřebuje. Naproti tomu zde přetrvávají některé spory, které by bylo nutné vyřešit. Jde o zemědělské dotace, geneticky modifikované potraviny, ochranu trhů, omezení pro evropské výrobce ve strategických oblastech pro USA, liberalizaci leteckého trhu včetně vyřešení subvencí leteckým společnostem.

(zdroj: HN)


Váš názor
  • Mendelson hraje na varhánky
    19.05.2005 10:29

    a vymýšlí p.čoviny, místo, aby do 10 let udělal jednotný evropský trh ( bez výjimek, přechodných období...)což díky nově přijímaným temím určitě nebude. Nápad dobrý, provedení=lisabonská strategie.
    kkarel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data