Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Islámské dluhopisy... hit roku 2005?

Islámské dluhopisy... hit roku 2005?

26.04.2005 9:26
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

Také jste si mysleli, že vrcholem exotiky jsou pro velkou většinu investorů akcie z teritorií jako je Irán, Irák nebo Uzbekistán? Ve světle posledních informací tato premisa možná vezme za své – podle Islamic Information Service se v roce 2005 čeká téměř trojnásobný nárůst objemu emisí tzv. „islámských dluhopisů“ (tj. instrumentů odpovídajících muslimským náboženským principům). Posuďte sami:

* V roce 2004 vlády a nadnárodní společnosti emitovaly islámské dluhopisy v objemu 6,7 miliardy amerických dolarů, v roce 2003 tento údaj dosáhl pouze 1,9 miliardy dolarů.

* Poptávka po uvedených instrumentech roste s tím, jak více než 1 miliarda muslimů hledá cesty k investování peněz v souladu s principem „Šaría“. Tento princip zakazuje muslimům přijmout nebo vyplatit úrok – „Šaría“ dluhopisy proto operují na podobném principu jako „zero-bondy“. Tyto dluhopisy mohou být jištěny aktivy, které jsou prodány SPV (Special Purpose Vehicle). Toto SPV je emitentem dluhopisů. Vypůjčovatel si daná aktiva pronajme zpět a nájemné vyplácí (místo úroku) vlastníkům dluhopisů. V období splatnosti prodejce dluhopisu odkoupí daná aktiva zpět za předem dohodnutou cenu a vyplatí majitele daných bondů nominální hodnotou.

* Podle britské Financial Services Authority v tomto okamžiku výše uvedeným principům odpovídá cca 200-300 miliard globálních aktiv. Centrální banka Singapuru odhaduje, že ke konci roku 2004 byl objem trhu s islámskými bondy cca 30 miliard dolarů.

* Za první tři měsíce letošního roku byly emitovány islámské bondy v objemu 1,1 miliardy dolarů. Pakistán v lednu 2005 vydal emisi v objemu 600 milionů dolarů, tato emise byla dvakrát přeupsaná.

* Podle lokálních zdrojů se v letošním roce připravují emise islámských dluhopisů v objemu minimálně 5 miliard dolarů.

* Saúdskoarabská Islamic Development Bank – banka založená 55 islámskými státy za účelem podpory ekonomického růstu – plánuje v první polovině roku 2005 emisi islámských dluhopisů v objemu 500 milionů dolarů.

* Největšími upisovateli islámských dluhopisů byly v prvním čtvrtletí roku 2005 banky Citigroup Inc. a HSBC Plc

Zdroj dat: Bloomberg LP


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data