Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

České akcie letos opět skýtají potenciál výnosu v desítkách procent!

18.04.2005 9:40
Autor: Tomáš Gatěk, Patria Finance

Český akciový trh dosáhl v uplynulém roce výjimečně silných výsledků. Hlavní index PX 50 během loňského roku vzrostl o téměř 60 %. Také ve srovnání se zahraničními trhy si česká burza vedla velmi dobře; pro srovnání americký index S&P500 vzrostl pouze o 9 % a evropský DJ Stoxx 50 o 4 % (měřeno za stejné časové období). Český akciový trh překonal rovněž východoevropský MSCI index, který od 31. 12. 03 posílil o 24 %.

I přesto, že růst domácího trhu byl v loňském roce výrazný, se domníváme, že zde letos existuje další potenciál. To se potvrdilo i v prvních 3 a půl měsících roku, kdy hlavní index PX-50 vzrostl od počátku roku o 15 %, a to i přes výraznou korekci na počátku března.

Očekávaný růst českých akciových titulů by měl být založen na predikci vyššího růstu domácí ekonomiky ve srovnání se západní Evropou a specifických faktorů týkajících se jednotlivých společností. Obecně pak lze konstatovat, že tituly obchodované na BCPP jsou v porovnání se srovnatelnými západoevropskými společnostmi podhodnocené. S tím, jak se domácí ekonomika bude postupně přibližovat úrovni EU, očekáváme, že se rozdíl ve valuacích bude snižovat.

Když se zaměříme na jednotlivé domácí akcie a faktory, které ovlivní jejich vývoj, domníváme se, že obchodování v roce 2005 bude velmi zajímavé. Vláda prodala státní 51% podíl v Českém Telecomu španělské Telefonice. Transakce musí být nyní schválena Evropskou komisí. Telefonica bude muset následně učinit nabídku odkupu minoritním akcionářům. Akcie Českého Telecomu bude tedy do doby odkupu ovlivněna spekulacemi na výši ceny, kterou Telefonica nabídne minoritním akcionářům. Akcie by kromě privatizace měla být také ovlivněna pokračující restrukturalizací firmy spolu s potenciálem na výplatu vysokých dividend či nových akvizic.

Společnost ČEZ zveřejnila silné výsledky hospodaření za celý rok 2004 spolu s optimistickým výhledem na následující období. Vývoj akcie společnosti by tak měl být ovlivněn pokračováním v expanzivní strategii společnosti a růstem poptávky po elektrické energii spolu s její cenou. Trh bude sledovat také vývoj restrukturalizace společnosti. ČEZ se zaměřuje na nové akviziční příležitosti v Bulharsku, Polsku a v některých ze států bývalé Jugoslávie s cílem stát se lídrem na trhu střední a východní Evropy.

Další společností, která se soustředí na potenciální zahraniční cíle, je Zentiva. Společnost sleduje příležitosti zejména v Polsku, ale také v poslední době i Rumunsku. Domníváme se, že k případné transakci by mohlo dojít již v letošním roce. Ochranná lhůta (tzv. lock up period), ve které nemohl majoritní vlastník Zentivy, společnost Warburg Pincus Funds, prodat svůj podíl (vlastní 53,9% podíl), vypršela 20. prosince. Warburg Pincus nyní může se svým podílem volně naložit, nicméně se domníváme, že k výrazným prodejům se strany Warburg Pincus nedojde, jelikož si společnost bude chtít nechat majoritní kontrolu nad Zentivou. Také samotná Zentiva oznámila, že si není vědoma toho, že by Warburg Pincus měl v úmyslu svůj podíl ve společnosti prodat. Lock up period pro management Zentivy, který vlastní 13,8% podíl, vyprší 20. června, tj. 360 dní po IPO.

Akcie Philip Morris ČR minulý týden výrazně poklesly, protože se již neobchodují s nárokem na dividendu. Další vývoj akcií společnosti bude ovlivněn novými zprávami ohledně zvyšování spotřební daně a schopností společnosti se s tímto trendem vyrovnat. Vyšší spotřební daň má za následek nejen stoupající poptávku spotřebitelů po levnějších značkách cigaret, ale i zvýšenou míru ilegálních dovozů cigaret do ČR a jejich nezákonnou domácí výrobu. Od vstupu České republiky do Evropské unie se společnost musí potýkat i s narůstajícím tlakem konkurence levnějších cigaret dovážených ze zahraničí. Na druhou stranu, klesající úrokové sazby, a tedy i výnosy vládních dluhopisů zatraktivňují dividendou politiku společnosti.

Vývoj bankovních titulů tj. Komerční banky a Erste Bank, by měl být pozitivně ovlivněn pokračujícím růstem zájmu o hypotéky a spotřebitelské úvěry. Stejně tak v roce 2005 očekáváme i růst zájmu o podnikatelské úvěry. Rozšíření Erste Bank do zemí východní Evropy by mělo přinést restrukturalizační synergie celé bankovní skupiny.

Akvizice 63% podílu v Unipetrolu polskou PKN Orlen odstartuje odkup akcií minoritních akcionářů a může vést ke stažení akcií Unipetrolu z trhu, nicméně v poslední době se objevily spekulace, že v konečném důsledku PKN nebude chtít stáhnout akcie Unipetrolu z trhu či může uvést své akcie na pražskou burzu.

Investiční příležitosti na pražské burze byly také rozšířeny o vstup společnosti Orco Property Group na trhu formou duální kotace svých akcií. Nová emise by měla dále zvyšovat zájem investorů o obchodování na českém kapitálovém trhu, protože ten jim bude moci nabídnout další možnosti diverzifikace jejich portfolií.

Vývoj trhu byl měl být také podpořen penzijní reformou na Slovensku, a tedy potenciálním přílivem nového kapitálu. Na základě uvedených skutečností a našich předpokladů se proto domníváme, že český akciový trh v roce 2005 dále poroste.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data