Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ chce modernizovat elektrárnu v Tušimicích za 15 miliard Kč

ČEZ chce modernizovat elektrárnu v Tušimicích za 15 miliard Kč

24.03.2005 13:16
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ:
Moderní uhelná elektrárna (díky velmi nízkým emisím) už nepotřebuje komín
Radikální modernizace čeká uhelnou elektrárnu v Tušimicích. S plánem společnosti ČEZ na obnovu této elektrárny se dnes přímo v Tušimicích seznámili zástupci regionu. Jiří Borovec, člen představenstva ČEZ a ředitel divize Výroba, na setkání řekl: „Většina našich současných uhelných elektráren má před sebou již jen několik roků provozu. Začínáme se zabývat jejich obnovou a musíme o tomto hovořit i s představiteli regionu. První na řadě je elektrárna v Tušimicích.“

Většina stávajících elektráren ČEZ pochází z konce 60. a počátku 70. let minulého století. Před 10 lety dostaly odsíření a prošly modernizací, která prodloužila jejich životnost o 10 - 15 let. Mezi lety 2010 a 2015 tedy skončí provoz většina z nich. Obnova konkrétní elektrárny závisí především na dostatku uhlí pro celou dobu její životnosti. „V případě zcela nové elektrárny potřebujeme uhlí ještě na 40 let od okamžiku jejího spuštění, při zásadní modernizaci s instalací nových technologií počítáme s dobou provozu 25 let,“ vysvětlil Jiří Borovec. „Avšak, vzhledem k omezeným zdrojům uhlí, nemohou být obnoveny uhelné zdroje v současném rozsahu,“ dodal Borovec.

V Tušimicích půjde o komplexní obnovu, která nahradí celou současnou kapacitu 4x200 MW novou technologií s životností 25 let. Po tuto dobu je v blízkém dole Libouš v rámci stávajících územních limitů k dispozici i odpovídající kapacita uhlí. Uhlí, které je zde pro budoucí využití k dispozici, má však podstatně horší kvalitu než to stávající. Tomu musí být uzpůsobena i použitá technologie, která si poradí s nižší výhřevností i s vyšším obsahem síry v budoucím palivu.

Nová elektrárna bude vybavena moderními kotli s celkově vyšší účinností (38 %) než stávající elektrárna, která dnes pracuje s účinností 33 %. Díky tomu a díky dalším opatřením budou ekologické parametry nové elektrárny výrazně lepší. „V porovnání se současným stavem, který zcela vyhovuje všem přísným evropským normám, sníží „nové“ Tušimice znovu všechny emise. Elektrárna díky tomu nebude potřebovat komín,“ zdůraznil ředitel sekce Obnova zdrojů Otakar Rýdl a vysvětlil, že odsířené spaliny se vyvedou do chladicích věží. Proti současnému stavu přinese použitá nová technologie snížení emisí CO2 o 15 %, emisí SO2 o 70 %, emisí NOx o 65 % a emisí popílku o 40 %.

Podle plánů ČEZ by k zahájení vlastních stavebních prací na komplexní obnově prvních dvou bloků elektrárny mělo dojít v 2. polovině roku 2007, u dalších dvou bloků v polovině roku 2009. Zahájení nového provozu se předpokládá počátkem roku 2009 resp. na konci roku 2010. „Stavební práce a instalace nových technologií pro dva 200 MW bloky potrvají vždy asi 18 měsíců,“ uvedl Rýdl. Předcházet musí dokončení přípravy projektové dokumentace, kterou pro ČEZ zpracovává Škoda Praha, souběžně probíhá povolovací řízení včetně posuzování vlivů na životní prostředí tzv. EIA. „Při výběru dodavatelů chceme jako česká společnost maximálně podpořit regionální firmy, české dodavatele a české dodávky,“ uvedl ředitel Rýdl. Cena celé investice se odhaduje na 15 mld. Kč.

Přímo v elektrárně dostane práci asi 200 zaměstnanců, ale její provoz zaměstná další stovky či spíše tisíce pracovníků v uhelném průmyslu a dalších službách a servisních činnostech v rámci celého regionu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data