Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NKÚ: Systém výplaty sociálních dávek je složitý, náročný a z hlediska financování nevhodný

NKÚ: Systém výplaty sociálních dávek je složitý, náročný a z hlediska financování nevhodný

10.1.2005 16:06
Autor: 

Následuje tisková zpráva NKÚ:
Cílem kontrolní akce bylo prověřit systém vyplácení dávek sociální péče osobám sociálně potřebným. Kontrolovaným obdobím byl rok 2003, v případě věcných souvislostí i období předcházející a následující do ukončení kontrolní akce. Kontrolovanými osobami byly Ministerstvo financí, Ministerstvo práce a sociálních věcí Liberecký kraj, Ústecký kraj, Zlínský kraj a 19 vybraných obcí - obecních úřadů.

Na základě zjištěných skutečností lze systém hodnotit jako složitý, administrativně náročný, neodpovídající již zcela novým sociálně ekonomickým podmínkám a změnám ve veřejné správě. Takto nastavený systém je v daném rozsahu obtížně řiditelný a z hlediska způsobu financování nevhodný.

Výše prostředků vyplacených ze státního rozpočtu na dávky sociální péče se od roku 1998 více než zdvojnásobila a totéž platí i o výši výdajů čerpaných na dávky sociální péče osobám sociálně potřebným. Výdaje státního rozpočtu na dávky sociální péče v roce 2003 dosáhly výše 14 145 mil. Kč, z toho výdaje na dávky sociální péče osobám sociálně potřebným činily 10 181 mil. Kč.

Na základě šetření provedeného u kontrolovaných obcí lze konstatovat, že výši výdajů na dávky sociální péče osobám sociálně potřebným negativně ovlivňuje i jejich zneužívání. Příčiny vidí sociální pracovníci zejména v tom, že nemohou často prokázat ani zřejmou nepravdivost údajů poskytovaných žadateli, event. příjemci podpor. Bez účinné spolupráce s ostatními úřady a institucemi nemohou obecní úřady situaci řešit. *)

Zvýšení účinnosti systému a zajištění účelného vynakládání rozpočtových prostředků by napomohlo především:

* přehodnocení institucionálního uspořádání a vytvoření předpokladů pro efektivnější řízení, včetně fungování kontrolního systému a odpovídajícího materiálně technického a personálního zabezpečení,

* přijetí přehledné a jednoznačné právní úpravy s vytvořením přiměřeného rámce pro správní uvážení,

* aktualizace a snížení počtu stávajících dávek zejména vzhledem ke změněným sociálně ekonomickým podmínkám,

* vybudování vhodného informačního systému, který by byl zdrojem aktuálních informací a který by byl zároveň kompatibilní s některými dalšími systémy, např. se systémem evidující uchazeče o zaměstnání apod.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v době kontroly NKÚ připravovalo věcný záměr zákona o hmotné nouzi a sociálním začleňování a zákona o životním minimu, které by měly stávající systém dávek sociální péče osobám sociálně potřebným výrazně změnit.

*) Sociální pracovníci jedenácti kontrolovaných obcí na základě svých zkušeností uvedli, že 10 – 35 % příjemců zneužívá poskytování těchto dávek, u tří obcí odhadli zneužívání dávek zhruba u 50 % příjemců, sociální pracovníci pěti kontrolovaných obcí odhad neuvedli. Zpráva Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí uvádí, že více než polovina oslovených sociálních referátů se domnívá, že nejméně 40 % příjemců dávky osobám sociálně potřebným zneužívá. V rámci objektivity je vhodné dodat, že ke zneužívání sociálních dávek dochází prakticky ve všech státech. Analýza zabývající se situací v Německu, Itálii, Finsku a Slovensku však uvádí, že „zneužívání není v jiných zemích tak velkým problémem jako v ČR“.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů