Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přežije Evropská unie rok 2010?

Přežije Evropská unie rok 2010?

7.1.2005 12:30

Rok 2004 bude v dějinách Evropské unie zapsán velkými písmeny. V tomto roce totiž kulminovaly dvě tendence, které utvářely Evropskou unii nejméně posledních 15 let.

Prvním „tahounem“ evropské integrace byla a je idea „prohlubování“ (tedy ne jámy, v které se snad některé evropské ekonomiky nacházejí). Hlavním propagátorem této myšlenky je Francie, pro kterou byla Evropská unie od začátku především nástrojem zvýšení vlastního vlivu. K tomu Francie potřebuje Evropskou unii jednotnou a pokud možno akceschopnou. Jednotu Evropské unie bylo vcelku jednoduché dosahovat dokud měla šest členů. Členství Velké Británie v roce 1973, které předtím francouzský president de Gaulle dvakrát vetoval, věci zkomplikovalo. Ale díky spojenectví spolehlivého motoru evropské integrace, Německa, se podařilo Francii situaci zvládnout a prosadila ambiciózní plán „jednotného trhu“ a později i „jednotné měny“. Je faktem, že někdy se Francii důsledky těchto jí iniciovaných kroků příliš nezamlouvají, ale „masterplan“ je stále evidentně francouzský.

Rok 2004 však pro řadu francouzských politiků představoval noční můru: do „jejich“ unie vstoupilo deset nových nevyzkoušených a často neposlušných členů. Frustraci Francie výstižně ilustroval president Chirac výzvou ke „sklapnutí“ směrovanou novým členským zemím. Aby zůstala zachována akceschopnost EU, rozhodla se Francie a Německo k vytvoření „evropské ústavy“, která by měla posílit centrum EU a oslabit menší státy EU (které, pravda, mají nyní neúměrně velký vliv na rozhodování EU, který bezostyšně používají k vydírání). Dalším skrytým půvabem ústavy jsou nepříjemnosti, které s ní má Británie. Pokud Británie ústavu neschválí v referendu, její vliv v unii klesne a možná, že unii bude muset opustit. Starý generál de Gaulle by jistě svého nástupce Chiraca pochválil.

Ale hra je to vysoká, neboť vedle prohlubování probíhá v Evropské unii i silná vlna „rozšiřování“. Dnes již pětadvacetičlenná EU je mnohem heterogennější a stále obtížněji hledá shodu. V tom také spočívá konkurenční plán, sponzorovaný především Británií, který vidí EU spíše jako klub podobně smýšlejících zemí, které sdílejí společný trh a na dalších aktivitách se dohadují ad hoc. Zřejmě nejvyšším bodem britské strategie bylo právě rozšíření z roku 2004 o rekordních 10 zemí najednou. Dalším úspěchem bylo také přijetí tzv. lisabonské strategie, která si dávala za cíl liberalizaci evropských ekonomik. Rozšíření se povedlo, lisabonská strategie již méně.

Velká Británie se proto nyní modlí, aby evropskou ústavu neschválila ještě nějaká další země. To by znemožnilo Francii a Německu obvinit jen Británii a přinutit ji z EU buď vystoupit nebo alespoň výrazně omezit britský vliv. Kdo by ale mohl Británii pomoci? Polsko? Dánsko? Nebo snad Česko?? Co se stane, když ústavu neschválí dvě či více zemí, neví dnes nikdo. Nedá se vyloučit, že by taková situace mohla vést k rozdělení Evropské unie na dvě (či více) skupin, a tak by vlastně ústava mohla Evropu znovu rozdělit, místo toho aby ji spojila…

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Cesko EuroUstavu schvali.
    7.1.2005 19:50

    Je to mentalitou naroda.Proste Cesko kapituluje (pokolikate uz?). Polsko ji zcela jiste neschvali a o Dansku si nedovolim tvrdit nic. Ze ji neschvali Anglie je jasne.Ta bere EU opravdu jako "klub" .. (Ostatne klubem diskutujicich politiku EU skutecne je). Nic vic a nic min. Rada ekonomickych faktoru je velmi vyhodna pro nove clenske zeme EU ale hodne ale sakra hodne praceEU jeste ceka. S prijetim Eura bych vubec nespechal.Ostatne par skandinavskych zemi (ale i Nemci) jsou na spolecnou menu ponekud alergicti.
    Thyronx
Aktuální komentáře
27.10.2016
9:27Třetí čtvrtletí 2016 bylo pro Deutsche Bank ziskové. Překvapivě
9:14Technická analýza - EURUSD dnes pravděpodobně půjde opět pohybem stranou
9:13Rozbřesk – Neochota Iráku omezit produkci posílá ceny ropy k 50 USD/barel
8:46Praha open - Komerční banka může atakovat 900 Kč  
8:22Investorům se nelíbí výsledky firem, proto asijské akciové trhy oslabovaly už druhý den  
26.10.2016
22:30Fond Horizon USD Low – široce diverzifikovaný investiční instrument v USD
22:00US indexy zakončily smíšeně. Apple po výsledcích - 2,25 %
19:30Pět růstových akcií hodných pozornosti: Krása na prodej a globální gigant
17:52Summary: Bayer, Airbus, Heineken, Coca-Cola, Apple
17:40Technická analýza - Pohyb libry k dolaru se ustálil, technicky může libra dál růst
17:31Výnosy se vydaly vzhůru a pomáhaly stejným směrem eurodolaru  
17:14Praha close – Pražská burza ve středu ztrácela  
17:03Ropa si pohrává s 50 dolary. Rusko nechce snížit produkci
16:35Coca Cola s novým receptem: méně cukru v nápojích, vyšší tržby v účetnictví
16:30Mimoni v Evropě – tentokrát ti inflační
15:15Bayer zvýšil zisky, táhly hlavně léky
14:46Boeing vydělal za čtvrtletí o třetinu víc a zlepšil výhled
14:00Analýza dopadu amerických prezidentských voleb na ekonomiku USA a finanční trhy
13:52Apple: Od iPodu k propadu
13:34Česká exportní banka, a.s - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m