Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Česko klesá v dalším mezinárodním žebříčku… a další ekonomické zprávy

5.1.2005 12:00
Autor: David Marek

Česko klesá v dalším mezinárodním žebříčku. Podle indexu ekonomické svobody ČR loni klesla na 33. pozici z 32. místa v roce 2003, uvádí zpráva společnosti Heritage Foundation. Na první příčce nadále zůstává Hongkong následovaný Singapurem a Estonskem. S jakou konspirační teorií přijdou čeští ministři tentokrát?

Daně na tabák budou zvýšeny později. Vláda zamýšlela zvýšit sazbu spotřební daně u tabáku od dubna. Průtahy v legislativním procesu ale umožní zvýšení daní až od května či června.
(podrobněji ZDE)

Schodek zahraničního obchodu se v listopadu překvapivě přehoupl do přebytku 5,2 mld. Kč z říjnového schodku 4,1 mld. Kč. Po 11 měsících loňského roku dosahovalo záporné saldo obchodní bilance pouze 13 mld. Kč, což je nejnižší hodnota od roku 1993. Impozantní dojem této informace poněkud kazí skutečnost, že důvodem není překvapivé zvýšení vývozu, ale nečekaně nízký dovoz.
(podrobněji ZDE)

Francouzská ekonomika stagnuje. Hrubý domácí produkt se ve 3. čtvrtletí nezvýšil o 0,1 % ve srovnání s předchozím kvartálem, ale stagnoval, říkají revidované údaje francouzského statistického úřadu.

Nezaměstnanost v Německu v prosinci podle sezónně očištěných údajů stoupla o dalších 17.000 lidí na 4,48 milionu osob. Míra nezaměstnanosti zůstala na 10,8 %, resp. stoupla z 10,3 % na 10,8 % v případě dat neočištěných o sezónní pohyby na trhu práce.

Inflace v eurozóně v prosinci stoupla na 2,3 % z listopadových 2,2 %, říká ve svém rychlém odhadu Eurostatu.

Index podnikatelské aktivity v eurozóně se prosinci nezměnil a stagnoval na listopadových 52,6 bodu. Podle společnosti NTC Research, jež tento indikátor počítá, byla důvodem slabá poptávka spotřebitelů a vysoké ceny energie.

Zastaví Čína pád dolaru? Čínská centrální banka slíbila, že v letošním roce pokročí v reformě mechanismu tvorby kurzu své měny, která je nyní pevně vázána na dolar. Rozšíření fluktuačního pásma nebo zavedení floatingu by jistě vedlo k posílení jüanu vůči dolaru, americká měna by však mohla přestat oslabovat k ostatním měnám.
(podrobněji ZDE)

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.


Váš názor
  • ...
    5.1.2005 12:52

    když už se zahraničnímu obchodu daří, tak je alespoň potřeba to "analyzovat" jako blbou zprávu. Gratuluji pane Marku, jste dokonalý analytik. Jen by mě zajímalo, nakolik byl ten dovoz nečekaně nízký, když byl o 20% větší než v listopadu 2003. Ale je vidět, že když je potřeba nosit špatné zprávy, tak i růst o 20% je vlastně pokles, že? Stejně tak je opravdu katastrofa, že jsme u nějaké Heritage Foundation poklesli o neuvěřitelné jedno místo. No to je průšvih. To byste pane Marku měl vyhlásit statní smutek. A kolikátí jsou v tom žebříčku "ekonomicky svobodní" Slováci, kteří prý tak skvěle dělají ekonomickou reformu?
    Mirek Šejna
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů